ΠΑΟΚ BC

ΠΑΟΚ- Νεπτούνας 72-94: Χωρίς νίκη στο BCL

Ο ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε απέναντι στους Λιθουανούς και σε τρεις αγώνες στο BCL δεν έχει καταφέρει να πετύχει νίκη.

Ο ΠΑΟΚ άρχισε πολύ άσχημα τον αγώνα, βρέθηκε από τα πρώτα λεπτά να… κυνηγάει την Νεπτούνας και τελική ηττήθηκε 94-72 στην Θεσσαλονίκη. Ήταν η 3η ήττα σε ισάριθμους αγώνες φέτος, στο BCL για τον «Δικέφαλο του Βορρά».

Οι Λιθουανοί άρχισαν καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκαν 16-7 στο 5’. Στο διάστημα αυτό είχαν 5/8 σουτ (με 2/5 τρίποντα) ενώ ο ΠΑΟΚ είχε 2/6. Το μεγάλο πρόβλημα, όμως, για την ελληνική ομάδα ήταν τα 5 λάθη που είχε κάνει στο διάστημα αυτό. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο τετράλεπτο η Νεπτούνας είχε 11 από τους 16 πόντους της από τα λάθη των παικτών του ΠΑΟΚ. Με λίγα λόγια; Πετύχαινε πολύ εύκολα καλάθια καθώς εκμεταλλευόταν τα «δώρα» που έκανε στους παίκτες της ο ΠΑΟΚ.

O ΠΑΟΚ έζησε… εφιάλτη

Με ένα επιμέρους σκορ 16-2, η Νεπτούνας προηγήθηκε 21-7 ενώ απέμεναν 3’30’’  για το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο αγώνας έμοιαζε με… εφιάλτης για τον ΠΑΟΚ από την αρχή κιόλας. Με το σκορ στο 32-11 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, η συνέχεια ήταν… βουνό για την ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη.

Μόνο και μόνο το γεγονός ότι οι Λιθουανοί είχαν πετύχει 15 πόντους από λάθη αντιπάλου στο πρώτο δεκάλεπτο, λέει πολλά…

Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε όμως και με σερί 13-0 στο πρώτο τετράλεπτο του δευτέρου δεκαλέπτου μείωσε σε 32-24. Με τον Σμιθ να έχει 10 πόντους και να οδηγεί την επίθεση της ομάδας ο «Δικέφαλος» άρχισε να δείχνει σημεία…ζωής. Κυρίως, όμως, να λειτουργεί στην άμυνα, να πιέζει τους Λιθουανούς και να τους οδηγεί σε λάθη.

Η αντίδραση

Στα μισά της δεύτερης περιόδου μετά από τρίποντο του Απόλλωνα Τσόχλα, ο ΠΑΟΚ μπήκε για τα καλά στον αγώνα καθώς μείωσε σε 34-29. Πλέον είχε κάνει επιμέρους σκορ 18-2. Οι Λιθουανοί απάντησαν με δύο τρίποντα όμως και η διαφορά ανέβηκε και πάλι (40-29 για την Νεπτούνας). Ο ΠΑΟΚ όμως είχε πάρει… φόρα και 1’42’’ πριν το τέλος του ημιχρόνου μείωσε σε 42-39.

Το ημίχρονο βρήκε την Νεπτούνας μπροστά με 45-39. Ο ΠΑΟΚ όμως είχε επιστρέψει για τα καλά με επιμέρους σκορ 28-13 (!!!) στην δεύτερη περίοδο.

Με σερί 10-0 η Νεπτούνας απάντησε στον ΠΑΟΚ όταν μείωσε σε 45-43 και ξέφυγε με 55-43 περίπου 6’30’’ για το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Η ελληνική ομάδα αναγκάστηκε και πάλι να κυνηγάει για να καλύψει διαφορά. Οι Λιθουανοί όμως είχαν πάρει φόρα και ξέφυγαν 64-47 ενώ απέμεναν 3΄27’’ για το τέλος του δεκαλέπτου. Στο 30’ η Νεπτούνας ήταν μπροστά με 73-53 και ουσιαστικά όλα είχαν τελειώσει.

Τα δεκάλεπττα: 11-32, 39-42, 53-73, 72-94

ΠΑΟΚ (Φλεβαράκης): Χατζηνικόλας, Λιούις 7, Σαρικόπουλος 6, Σχίζας 2, Ουίγκινς 17 (10 ριμπάουντ), Μπεστ 2, Εγκεκέζε, Νόουλε, Μαργαρίτης 7 (6 ριμπάουντ), Σμιθ 19 (1/6 τρίποντα), Τσόχλας 12 (2/4 τρίποντα)

ΝΕΠΤΟΥΝΑΣ (Ρινκεβίτσιους): Γιαναβίτσιους 7, Γιογκέλα 2, Ολισεβίτσιους 12 (2/4 τρίποντα), Παζέρα 1, Σεντεκέρσκις 9, Ντελινινκάιτις 10, Ντόρσεϊ 5, Γκαλντίκας 11 (10 ριμπάουντ), Μασιούλις 11, Γκαϊλιους 13, Ουίλιαμσον 8

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ- Νεπτούνας 72-94: Χωρίς νίκη στο BCL», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.