ΠΑΟΚ BC

Τέλεκομ Μπον – ΠΑΟΚ 83-85: Αντρίκειο «διπλό» πρόκρισης

Τέλεκομ Μπον – ΠΑΟΚ 83-85: Ο ΠΑΟΚ πήρε και μεγάλο, αλλά και πραγματικά αντρίκειο «διπλό» στην Βόννη, καθώς κέρδισε την Τέλεκομ Μπον με 85-83 και μπορεί να ονειρεύεται την πρόκριση. Ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη μέσα σε μια έδρα, το «Telekom Dome», που ήταν απόρθητη ως χθες. Και μαζί με τη νίκη πήρε και το...

Τέλεκομ Μπον – ΠΑΟΚ 83-85: Ο ΠΑΟΚ πήρε και μεγάλο, αλλά και πραγματικά αντρίκειο «διπλό» στην Βόννη, καθώς κέρδισε την Τέλεκομ Μπον με 85-83 και μπορεί να ονειρεύεται την πρόκριση.

Ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη μέσα σε μια έδρα, το «Telekom Dome», που ήταν απόρθητη ως χθες. Και μαζί με τη νίκη πήρε και το δικαίωμα να ελπίζει στην πρόκριση. Ο «Δικέφαλος» πήγε πλέον στο 3-4 και έχει ελπίδες για να περάσει στην επόμενη φάση του BCL.

Από τον ΠΑΟΚ, που έχει «αναστηθεί» και μετράει 3 σερί νίκες, κορυφαίοι ήταν οι Σμιθ (22π. με 6/10τριπ.), Μαργαρίτης (16π., 3ριμπ., 3ασ.), Λιούις (12π., 5ριμπ., 8ασ.).

Ο ΠΑΟΚ έχασε μεν τα ριμπάουντ (35-25), αλλά είχε 20 ασίστ, 9 κλεψίματα, αλλά το πιο σημαντικό… σκότωνε από τα 6.75μ. και είχε 57,14% (16/28) στα τρίποντα.

Ξεκίνησε καλά, αλλά «βραχυκύκλωσε» ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ πάλεψε το ματς στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς βομβάρδιζε από τα 6.75μ. Αντεξε, όμως, μέχρι το 7΄.30΄΄ (17-15). Εκεί η ομάδα της Θεσσαλονίκης έπαθε μπλακ άουτ στη επίθεση, ενώ στην άμυνα, έπαθε… πλημμύρα.

Ετσι η Τέλεκομ Μπον έτρεξε ένα σερί 8-0 ως το τέλος της περιόδου και στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο -10 (25-10).

Στην δεύτερη περίοδο ο ΠΑΟΚ ξαναπήρε μπροστά μετά το 17 (44-36). Και πάλι με όπλο τα τρίποντα μείωσε στους 3 πόντους (48-45 στα 19’.46’’), αλλά το ημίχρονο έληξε 50-45 με λέι απ του Φρέιζερ.

ΠΑΟΚ: Ανατροπή και μαγικά ποσοστά από τα 6.75μ.

Στο πρώτο μέρος ο ΠΑΟΚ έβαζε τα τρίποντα με κλειστά μάτια και είχε μυθικό ποσοστό από τα 6.75μ. (66,6% – 8/12τριπ.).

Στο τρίτο δεκάλεπτο συνέχισε να σουτάρει από τα 6.75μ. με ακόμα πιο εξωπραγματικά ποσοστά (μέχρι το 23’ είχε συνολικά 10/14τριπ. – 71,4%, ενώ στο δεκάλεπτο αυτό είχε 9/9τριπ.) και όχι μόνο γύρισε το ματς, αλλά πήρε και αέρα 9 πόντων.

Οι Θεσσαλονικείς αγρίεψαν μετά το 24’ (59-57). Ετρεξαν ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 15-4 και προηγήθηκαν με 63-72 στο 28΄.12΄΄!

Στο τέλος, όμως, η Τέλεκομ Μπον άρχισε να σοβαρεύεται, μείωσε την διαφορά και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 69-73.

Οι Γερμανοί ξεκίνησαν καλά το τέταρτο δεκάλεπτο και ισοφάρισαν σε χρόνο μηδέν το ματς (73-73 στο 30΄.35΄΄), αλλά ο ΠΑΟΚ δεν καταλάβαινε τίποτα (73-78 στο 33΄.10΄΄).

Η τεχνική ποινή που έβαλε την Τέλεκομ Μπον στο ματς

Στο 34’.01’’ οι Θεσσαλονικείς δέχτηκαν τεχνική ποινή, επειδή… βγήκαν από τα ρούχα τους με ένα καταφανέστατο φάουλ που δεν δόθηκε στον Νόουλς.

Αυτό άλλαξε την ροή του αγώνα, καθώς έδωσε ώθηση στην Τέλεκομ Μπον, που έκανε ένα σερί 8-0 και γύρισε τούμπα το ματς (81-78 στο 36΄.43΄΄).

Απάντηση από τον ΠΑΟΚ και θρίλερ με χάπι εντ

Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με ένα μεγάλο τρίποντο του Μαργαρίτη (81-81 στο  37΄.36΄΄). Στα 41’’ πριν την λήξη ο Νόουλς φάνηκε να κάνει… ποικιλία σε ντράιβ, αλλά έβαλε τελικά το λέι απ και έκανε το 81-83.

Στα 33΄΄ ο Μπρόνιγκ πέτυχε το 83-83 με 2 βολές, αλλά ο Μαργαρίτης πέτυχε το 83-85 με φλότερ στα 12 δευτερόλεπτα. Στο τέλος έγινε του Χίτσκοκ.

Οι Γερμανοί έχασαν δυο τρίποντα στο τέλος πρώυα με τον Φρέιζερ και μετά με τον ΝτιΛέο στην εκπνοή και ο ΠΑΟΚ πήρε το μεγάλο «διπλό».

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 50-45, 69-73, 83-85.

ΤΕΛΕΚΟΜ ΜΠΟΝ (Παχ): Μπρόνινγκ 14 (6ριμπ.), ΝτιΛέο 9 (1), Φρέιζερ 11 (6ασ.), Λίστσκα 7, Σίμονς 6 (1), ΜακΚίνεϊ-Τζόουνς 6, Σούμποτιτς 8 (1),Μπαρτόλο 10 (1τριπ., 7ριμπ.),  Τσίμερμαν 10 (6ριμπ.), Σαϊμπού 2.

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Λιούις 12 (2/3βολ., 2/3 διπ., 2/4τριπ., 5ριμπ., 8ασ., 1κλεψ.), Σμιθ 22 (2/2βολ., 1/7διπ., 6/10τριπ., 1ριμπ., 3ασ., 1κλεψ.), Μαργαρίτης 17 (2/2βολ., 3/5διπ., 3/4τριπ., 3ριμπ., 3ασ., 3κλεψ.), Μπεστ 16 (3/3βολ., 2/4διπ., 3/6τριπ., 2ασ., 2κλεψ.), Ουίγκινς 4, Σχίζας 2, Τσόχλας 6 (2), Εγκεκέζε, Σαρικόπουλος 1, Νόουλς 5 (8ριμπ.).