ΠΑΟΚ

ΑΕΛ-ΠΑΟΚ 1-1: Χάλασε τη φιέστα του!

Η ΑΕΛ έφερε 1-1 με τον ΠΑΟΚ που δεν θα γιορτάσει τελικά σήμερα την κατάκτηση του τίτλου

Μία ψυχωμένη ΑΕΛ, χάλασε τη φιέστα του ΠΑΟΚ αφού έφερε ισοπαλία με 1-1 εντός έδρας και πήρε έναν βαθμό που μπορεί να φανεί χρυσός τη στιγμή που ο Δικέφαλος χρειάζεται έναν βαθμό στα επόμενα δύο ματς για να εξασφαλίσει τον τίτλο.

Η στέψη του ΠΑΟΚ ως πρωταθλητής παίρνει λοιπόν αναβολή και οι “ασπρόμαυροι” θέλουν έστω ισοπαλία με τον Λεβαδειακό στην Τούμπα για να πανηγυρίσουν το πρωτάθλημα.

Ο Δικέφαλος εκτός απο τη νίκη έχασε και τον Βιεϊρίνια που τραυματίστηκε σοβαρά.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο στη Λάρισα, καθώς ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να κάνει τελικές και εκτός απο δύο φορές δεν απείλησε άλλο σοβαρά την ΑΕΛ που φαινόταν ικανοποιημένη για το μηδέν στην άμυνα της.

Στο 19΄ σουτ του Πέλκα μέσα απο την περιοχή, η μπάλα σταμάτησε στα σώματα των αμυντικών. Η μεγαλύτερη ευκαιρία όμως χάθηκε για τον ΠΑΟΚ στο 22΄, όταν ο Κρίστινσον έκανε εντυπωσιακή επέμβαση σε σουτ του Λημνιού απο τα έντεκα μέτρα! Το πρώτο ημίχρονο βέβαια σημαδεύτηκε με τον σοβαρό τραυματισμό του Αντελίνο Βιεϊρίνια στο 33΄/

Στο δεύτερο ημίχρονο απείλησε και η ΑΕΛ με εκτέλεση φάουλ του Γιακιμόβσκι που έδιωξε σε κόρνερ ο Πασχαλάκης στο 52΄. Ομως τρία λεπτά μετά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σημειώσουν το 1-0 με ένα εκπληκτικό δυνατό σουτ έξω απο την περιοχή του Δημήτρη Πέλκα που μετά τον τραυματισμό του Βιεϊρίνια φορούσε το περιβραχιόνιο του αρχηγού.

Η ΑΕΛ όμως έβαλε “φωτιά” στο ματς με ένα φοβερό γκολ του Γιακιμόφσκι στο 64΄. Σε αντεπίθεση της ομάδας του βρέθηκε απο τα δεξιά μέσα στην περιοχή και μα φαλτσαριστό σουτ απο πολύ πλάγια θέση έστειλε την μπάλα στην άλλη άκρη της γωνίας της εστίας του Πασχαλάκη πετυχαίνοντας το 1-1. Το ματς πήρε άγρια ομορφιά και τέσσερα λεπτά μετά το γκολ των γηπεδούχων ο Σβιντέρσκι πήρε κεφαλιά έξω απο την μικρή περιοχή στέλνοντας την μπάλα λίγο δίπλα απο το δεξί δοκάρι της εστίας της ΑΕΛ.

Ο χρόνος πέρασε με τον ΠΑΟΚ να πιέζει ασφυχτικά και να ψάχνει το γκολ που θα του εξασφάλιζε τον τίτλο μετά απο 34 χρόνια. Στο 86΄ ο Λέο Ζαμπά έπιασε έναν “κεραυνό” αλλά η μπάλα έφυγε άουτ λίγο πάνω απο τη συμβολή των δοκαριών της εστίας του Κρίστινσον και ένα λεπτό μετά ο Καρέλης απείλησε μέσα απο την περιοχή. Στο 88΄ σουτ του Πέλκα που βρήκε και στον Σβιντέρσκι έστειλε την μπάλα άουτ σε μία ακόμη μεγάλη ευκαιρία.

MVP: O Γιακιμόφσκι πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ με το οποίο ισοφάρισε η ομάδα του και σίγουρα είναι ο πολύτιμος παίκτης της αναμέτρησης.

ΠΑΝΩ: O Κρίστινσον έκανε κάποιες εντυπωσιακές αποκρούσεις και ήταν απο τους πρωταγωνιστές της ομάδας του.

ΚΑΤΩ: Ο Λουτσέσκου δεν διάβασε καλά το ματς, η ομάδα του “μπλόκαρε” και ο Ρουμάνος άργησε να αντιδράσει μετά το γκολ της ισοφάρισης αφού έκανε πολύ αργά τις αλλαγές του.

ΑΕΛ: Κρίστινσον, Μιλοσάβλιεβιτς, Γιακιμόφσκι'(86΄ Γκόλιας), Σικάφκα, Μόρας, Μπέρτος (42΄ Καρανίκας), Μπράλιτς, Ζίφκοβιτς, Νούνιτς, Γκόικοβιτς (32΄ Ζίζιτς), Φατιόν

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (37΄ Γιαννούλης), Σάχοφ, Ολιβέιρα (78΄ Ζαμπά), Λημνιός (84΄Καρέλης), Πέλκας, Μπίσεσβαρ και Σβιντέρσκι

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: ΦΑΤΙΟΝ/ΛΗΜΝΙΟΣ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΛ-ΠΑΟΚ 1-1: Χάλασε τη φιέστα του!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.