ΠΑΟΚ

ΑΕΛ-ΠΑΟΚ 1-2: Και τώρα ο Ολυμπιακός!

Ο Δικέφαλος πήρες τους τρεις βαθμούς στη Λάρισα νικώντας με 1-2 την τοπική ομάδα και πλέον περιμένει τον Ολυμπιακό στην Τούμπα για το μεγάλο ντέρμπι κορυφής. Οι “ασπρόμαυροι” προηγήθηκαν 0-2 απο το πρώτο ημίχρονο, ωστόσο η ΑΕΛ μείωσε στο 67΄ με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να… αγχωθεί και να πάρει μία αγχωτική νίκη. Ο ΠΑΟΚ ήταν...

Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ καλός σττο πρώτο ημίχρονο καθώς ήταν δραστήριος στην επίθεση, πίεσε και δικαιώθηκε. Στο 14΄ ο Λέο Μάτος έκανε τη σέντρα από τα δεξιά με τον Λάμπρου να παίρνει την πρώτη κεφαλιά τον Άκπομ τη δεύτερη και τον Λημνιό να πλασάρει για το 0-1.

Στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Μαουρίτσιο έκανε την κεφαλιά και βρήκε από απόσταση αναπνοής το χέρι του Αουγκούστο που έχει γυρισμένη την πλάτη του, με τους παίκτες της ΑΕΛ να διαμαρτύρονται στον Σέρβο διαιτητή για πέναλτι.

Ο Σράνταν Γιοβάνοβιτς, πήγε ο ίδιος για να τσεκάρει την φάση στο VAR και είδε ότι δεν υπάρχει παράβαση δεδομένου ότι η απόσταση ανάμεσα σε Μαουρίσιο και Αουγκούστο είναι πολύ κοντινή και ο Βραζιλιάνος χαφ του Δικεφάλου είχε πλάτη τον συμπαίκτη του, οπότε αποφάσισε να συνεχιστεί κανονικά η αναμέτρηση.

Στις καθυστερήσει ο Δικέφαλος προηγήθηκε με 0-2 μετα απο ένα μακρινό τρομερό σουτ από τον Αουγκούστο, που δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Κρίστινσον να αντιδράσει. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι θεώρησαν ότι το παιχνίδι είχε λήξει και κατέβασαν αδικαιολόγητα ρυθμούς με την ΑΕΛ να το εκμεταλλεύεται και να κερδίζει μέτρα μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Οι γηπεδούχοι δικαιώθηκαν για την επιμονή τους και στο 67΄ μείωσαν στο σκορ. Μετά απο εκτέλεση φάουλ η μπάλα στρώθηκε στον Ηλιάδη με δυνατό σουτ και πολύ φάλτσο μέσα από την περιοχή του ΠΑΟΚ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με το παιχνίδι να αποκτάει και πάλι ενδιαφέρον.

Ωστόσο η ομάδα του Γρηγορίου δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποια ευκαιρία με τον ΠΑΟΚ να κερδίζει τελικά το ματς αλλά έχοντας ιδιαίτερα κακή εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο.

MVP: Ηταν ο καλύτερος του ΠΑΟΚ, δραστήριος και μαχητικός. Σκόραρε κι όλας και δικαιωματικά ήταν ο πολυτιμότερος.

UP: Ο Μαουρίσιο έδωσε πολλές μάχες και κέρδισε τις περισσότερες. Ο Βραζιλιάνος έπαιξε με πάθος και ήταν ο κορυφαίος της μεσαίας γραμμης.

DOWN: Ο Λάμπρου έπαιξε για 90 λεπτά αλλά έκανε πολλά λάθη. Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο όπου ο ΠΑΟΚ χρειαζόταν απο τα εξτρέμ του να κρατήσουν μπάλα και να μπουν στην περιοχή ο νεαρός δεν το έκανε.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Καλή η διαιτησία του Γιοβάνοβιτς. Δεν υπάρχει κανένα πέναλτι στη φάση που διαμαρτύρονται οι γηπεδούχοι.

ΑΕΛ: Κρίστινσον, Μπάλλας, Τόρζε, Παπάζογλου, Μούζεκ, Μάρκοβιτς, Μόρας, Σεσέροβιτς, Ασούμπρε, Γκαζάλ (44΄ Ηλιάδης), Βινίσιους (77 Πινάκα).

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Βαρέλα, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Μάτος, Ντόουγκλας, Μαουρίσιο, Λημνιός, Λάμπρου (85΄ Ροντρίγκο), Πέλκας (62 Ελ Καντουρί), Άκπομ (76΄Σβιντέρσκι).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΛ-ΠΑΟΚ 1-2: Και τώρα ο Ολυμπιακός!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.