ΠΑΟΚ

Αγιαξ-ΠΑΟΚ 3-2: “Σφαγή” στο Αμστερνταμ!

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 3-2 απο τον Αγιαξ και αποκλείστηκε απο τα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ εξαιτίας της “σφαγής” που υπέστη απο τη διαιτησία η οποία έδωσε τρία πέναλτι στους Ολλανδούς και όλα τα κρίσιμα σφυρίγματα. Ο Δικέφαλος προηγήθηκε με 0-1 χάρη σε γκολ του Μπίσεσβαρ αλλά οι Ολλανδοί ανέτρεψαν το σκορ κερδίζοντας τρία...

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 3-2 απο τον Αγιαξ και αποκλείστηκε απο τα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ εξαιτίας της “σφαγής” που υπέστη απο τη διαιτησία η οποία έδωσε τρία πέναλτι στους Ολλανδούς και όλα τα κρίσιμα σφυρίγματα. Ο Δικέφαλος προηγήθηκε με 0-1 χάρη σε γκολ του Μπίσεσβαρ αλλά οι Ολλανδοί ανέτρεψαν το σκορ κερδίζοντας τρία πέναλτι και ευστοχώντας στα δύο. Ο Αγγλος διαιτητής Κρεγκ Πόουσον ουσιαστικά καθάρισε την υπόθεση πρόκριση για τον “Αιαντα” με το ανύπαρκτο πέναλτι και με το οποίο ο Αγιαξ πέτυχε το τρίτο γκολ ενώ έδωσε πολύ εύκολα τα άλλα δύο! Στα πλει οφ του Europa League θα συνεχίσουν πλέον οι πρωταθλητές Ελλάδας.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο χωρίς καμία πρόθεση να κλειστεί στην άμυνα του και έπαιξε ως ίσος προς ίσος τον Αγιαξ, καταφέρνοντας στα πρώτα λεπτά να πλησιάσει αρκετές φορές την αντίπαλη περιοχή. Στο 12΄ μάλιστα η ομάδα του Αμπελ Φερέιρα έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί. Ο Ζαμπά έκλεψε στο χώρο του κέντρου και έτρεξε με ταχύτητα ως έξω απο την περιοχή των Ολλανδών. Ο Βραζιλιάνος έδωσε πάσα στον επερχόμενο Ακπομ που απέναντι στον Ονανά δεν έπιασε καλό σουτ και έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ. Δύο λεπτά βέβαια πριν ο Αιγαξ είχε χάσει επίσης μία πολύ καλή ευκαιρία όταν μετά απο τρομερό συνδυασμό του Ζίγιεςχμε τον Φαν Ντε Μπέεκ ο τελευταίος πλάσαρε αλλα ο Πασχαλάκης απέκρουσε σε κόρνερ. Οσο περνούσε βέβαια ο χρόνος και με την ώθηση των φιλάθλων του ο Αγιαξ κέρδιζε την κατοχή της μπάλας κάτι που ούτως η άλλως ήταν αναμενόμενο με τον ΠΑΟΚ όμως να κλέβει μπαλιές στο κέντρο και αρκετές φορές σημαντικά μέτρα μέσα στο γήπεδο.

Κάπως έτσι στο 20΄ ήρθε η δεύτερη μεγάλη ευκαιρία με τον Πέλκα να σουτάρει έξω απο την περιοχή και ο Ονανά να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ. Τρία λεπτά μετά όμως ο Μπίσεσβαρ δεν ήταν το ίδιο άστοχος. Ο Ολλανδός σε πίεση του ΠΑΟΚ έγινε κάτοχος της μπάλας χωρις αντίπαλο μπροστά του, και με όμορφο σουτ έξω απο την περιοχή του Αγιαξ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 30΄ ο διαιτητής της αναμέτρησης έδωσε πολύ εύκολα το πέναλτι σε σπρώξιμο του Ελ Καντουρί πάνω στον Νέρες και ο Αγιαξ πήρε τη μεγάλη ευκαιρία να ισοαφαρίσει.

Ο ΑΛέξανδρος Πασχαλάκης όμως είχε΄αλλη γνώμη! Ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ απέκρουσε την εκτέλεση του Τάντιτς και κράτησε ζωντανή την ομάδα του που ήθελε τη νίκη για να προκριθεί. Στο 38΄ ο “Αιαντας” έχασε άλλη μαι ευκαιρία να πετύχει γκολ όταν και πάλι ο Πασχαλάκης απέκρουσε σε κόρνερ το πλασέ του Ταλιαφίκο. Στο 41΄όμως ο Κρεγκ Πόουσον, ο διαιτητής του αγώνα έδωσε ξανά πέναλτι αυτή τη φορά για χέρι στον Μπίσεσβαρ με τον Ταντιντς αυτή τη φορά να νικάει τον πορτιέρο των πρωταθλητών Ελλάδας και να σημειώνει το 1-1 και τους ασπρόμαυρους να μην καταφέρνουν να κρατήσουν το προβάδισμα τους ως το τέλος του ημιχρόνου. Τελικά οι δύο ομάδες πηγαν στα αποδυτήρια με 1-1 και ανοιχτή την υπόθεση πρόκριση. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Πασχαλάκη να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ του ψηλοκρεμαστό σουτ του Ζίγεχ.

Στο 54΄ όμως ο Πέλκας δεν μπόρεσε μέσα απο την μικρή περιοχή να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία, μετά απο πάσα του Μπίσεσβαρ με τον ΠΑΟΚ να χάνει τη μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα. Απο εκείνο το σημείο του αγώνα και μετά ο Αγιαξ πήρε περισσότερο την μπάλα στα πόδια του και πίεσε το σύνολο του Αμπελ Φερέιρα με τον Πορτογάλο να βγάζει τον Δημήτρη Πέλκα και να περνάει στο παιχνίδι τον Σφιντέρκσι δόπλα στον Άκπομ στο 63΄. Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να πιέζουν ενώ ο ΠΑΟΚ πλέον έπαιζε με στόχο να βγάλει μία καλή αντεπίθεση για να πετύχει το δεύτερο γκολ που θα του έδινε την πρόκριση. Τελικά ο Αγιαξ στο 79΄ μετά απο εκτέλεση κόρνερ πέτυχε το δεύτερο γκολ με τον Ταλιαφίκο και τον Μάτος να ζητάει επιθετικό φάουλ αλλά να μην του δίνεται.

Ενα λεπτό μετά το γκολ έγινε φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή του Αγιαξ αλλά τα σουτ των παικτών του ΠΑΟΚ κοντράραν σε αντίπαλους αμυντικούς. Ο Δικέφαλος δεν ήταν ακόμη αποκλεισμένος ήθελε ενα γκολ για να πάει το ματς στην παράταση αλλά ο Βρετανός διαιτητής είχε άλλη άποψη και έδωσε και τρίτο πέναλτι στο 84΄, σε μία υποτιθέμενη παράβαση πάνω στον Μάτος, που μόνο αυτός είδε και ουσιαστικά καθάρισε μία και καλή την υπόθεση πρόκριση υπέρ του Αγιαξ με τον Τάντιτς να σκοράρει στο 85΄. Ο ΠΑΟΚ απέδειξε σε όλους πως αδικηθηκε κατάφωρα απο τον διαιτητή αφού στις καθυστερήσεις πέτυχε γκολ με τον Μπίσεσβαρ μειώνοντας σε 2-3 και στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα ,αρνήθηκε χέρι και φάουλ έξω απο την μεγάλη περιοχή του Αγιαξ σε μία τελευταία ευκαιρία των νταμπλούχων Ελλάδας για πρόκριση.

MVP: Ο διαιτητής της αναμέτρησης. Εδωσε τρία πέναλτι, δεν έδωσε ένα στον ΠΑΟΚ. Τι άλλο να κάνει ο άνθρωπος;

ΠΑΝΩ: Ντιέγκο Μπίσεσβαρ. Ο Ολλανδός είναι παικταράς και το απέδειξε για ακόμη μία φορά. Πραγματικός μαέστρος που πέτυχε και δύο γκολ για την ομάδα του

ΓΚΟΛ: 0-1 (24 ΄Μπίσεσβαρ), 1-1 ((43΄Τάντιτς πεν.), 2-1 (78΄Ταλιαφικο), 3-1 (85΄Τάντιτς πέν.) 3-1 (90+3)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: ΜΑΡΤΙΝΕΣ. ΝΤΕΣΤ/ ΠΕΛΚΑΣ, ΕΛ ΚΑΝΤΟΥΡΙ, ΠΑΣΧΑΛΑΚΗΣ, ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ

Αγιαξ (Τεν Χαγκ): Ονάνα, Μαζράουι, Φέλτμαν, Μαρτίνες, Ταλιαφικο, Φαν Ντε Μπεκ, Μαρίν, Μπλιντ, Νέρες (77΄ Χούντελαρ), Ζίγιεκ, Τάντιτς.

ΠΑΟΚ: (Φερέιρα) Πασχαλάκης, Μάτος, Γιαννούλης, Βαρέλα, Κρέσπο, Ελ Καντουρί, Εσίτι (82΄Εσιτι), Ζαμπά (71΄ Λημνιός), Μπίσεσβαρ, Πέλκας (63΄Σφιντέρσκι), Άκπομ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Αγιαξ-ΠΑΟΚ 3-2: “Σφαγή” στο Αμστερνταμ!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.