ΠΑΟΚ

Αντελίνο Βιεϊρίνια: Ο Άγιος Βασίλης του ΠΑΟΚ

Μπήκε ο Πορτογάλος και όλα άλλαξαν στον Δικέφαλο

Αντελίνιο Βιεϊρίνια: Τον μήνα Δεκέμβριο ο ΠΑΟΚ απέδωσε το καλύτερο ποδόσφαιρο για αυτήν τη σεζόν. Οι πρωταθλητές Ελλάδας κατάφεραν ταυτόχρονα να συνδυάσουν το θεαματικό και επιθετικό παιχνίδι κατοχής με τα αποτελέσματα κάτι που δεν μπορούσαν να κάνουν τον προηγούμενο καιρό.

Τι άλλαξε;

Κυρίως η αμυντική λειτουργία αφού ο Δικέφαλος δεν δέχεται πλέον εύκολα γκολ όπως στο ξεκίνημα της περιόδου αλλά και η αυτοπεποίθηση που επανήλθε.

Ο λόγος αυτής της βελτίωσης είναι σίγουρα η συμμετοχή του Ινγκι Ινγκασον που είναι ιδιαίτερα φορμαρισμένος αλλά και του Γιόσιπ Μίσιτς. Ωστόσο η εικόνα του καλύτερου ΠΑΟΚ ως τώρα, έχει κυρίως ένα ονοματεπώνυμο: Αντελίνο Βιεϊρίνια!

Ο αρχηγός και ηγέτης των «ασπρόμαυρων» επέστρεψε και μαζί του ήρθε η ισορροπία στο σύνολο του Αμπελ Φερέιρα.

Βοηθάει τον Γιαννούλη

Η παρουσία του Πορτογάλου, έκανε πιο επικίνδυνο τον ΠΑΟΚ στην επίθεση αλλά έδωσε και μεγαλύτερη ασφάλεια στην άμυνα και κυρίως στον Δημήτρη Γιαννούλη που από τη στιγμή που επέστρεψε στην αγωνιστική δράση ο Βιεϊρίνια, ο νεαρός κάνει εκπληκτικά ματς. «Με βοηθάει πολύ. Είναι παίκτης είδωλο για μένα. Τον έχω δει πως παίζει. Είναι εμβληματικός παίκτης για τον ΠΑΟΚ», δηλώνει ο αριστερός μπακ των νταμπλούχων.

Αλλά η αλήθεια είναι ότι και τον Βιεϊρίνια τον βοηθάει πολύ που παίζει στην πλευρά του Γιαννούλη. Ο αρχηγός των πρωταθλητών έχει εκμυστηρευτεί πως αισθάνεται πολύ πιο ασφαλής έχοντας πίσω του τον 24χρονο παίκτη.

Διότι πέρσι όσες φορές έπαιξε εξτρέμ, ήταν κυρίως δεξιά με μπακ τον Λέο Μάτος που του αρέσει περισσότερο να βγαίνει μπροστά.

«Τρίβει» τα χέρια του ο Φερέιρα

Την ίδια στιγμή ο Αμπελ Φερέιρα… τρίβει τα χέρια του από ικανοποίηση που βλέπει πλέον τον συμπατριώτη του να ανεβάζει στροφές και να κερδίζει όλο και περισσότερο ψυχολογία αφού ήταν λογικό να χρειάζεται χρόνο μετά τη μεγάλη απουσία του και την εγχείριση που υποβλήθηκε στον χιαστό μετά τον τραυματισμό του στον περσινό αγώνα απέναντι στην ΑΕΛ.

«Ο Βιεϊρίνια έχει τεράστια ψυχή, τι να πω γι’ αυτόν…», δεν διστάζει να πει ο 40χρονος τεχνικός και να συμπληρώσει: «Αυτή η προσωπικότητα, ο Βιεϊρίνια, μας βοηθάει και εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου.Για εμένα είναι ευχή να έχεις παίκτες σαν τον Βιεϊρίνια, μας δίνει μεγάλη ενέργεια και ποιότητα».

Πρωταγωνιστής από τώρα στον ΠΑΟΚ

Το «χρυσό αγόρι» του ΠΑΟΚ, ακόμη δεν έχει πάρει μεγάλο χρόνο συμμετοχής αλλά κατάφερε να πρωταγωνιστήσει και να βάλει τη σφραγίδα του στην βελτίωση του ΠΑΟΚ.

Ο 33χρονος, έπαιξε μόλις έξι λεπτά στις 20 Οκτωβρίου, απέναντι στη Λαμία και επτά λεπτά στις 26 του ίδιου μήνα στον Βόλο ώστε να ξεκινήσει να παίρνει ξανά… μυρωδιά απο χορτάρι. Στη συνέχεια και σιγά,σιγά ανέβαζε ρυθμούς.

Στο αμέσως επόμενο παιχνίδι, γίνεται πρωταγωνιστής. Μπαίνει στο δεύτερο ημίχρονο και σκοράρει δύο γκολ κατά του Παναθηναϊκού στο 2-2 της Τούμπας. Στην Κρήτη αγωνίζεται μόλις για 12 λεπτά αλλά με την Λάρισα παίζει 71 λεπτά και βγάζει ασίστ για το μοναδικό γκολ του ΠΑΟΚ.

Με τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη, ο  Φερέιρα τον προστατεύει και δεν τον χρησιμοποιεί. «Σε χρειάζομαι για όλη τη σεζόν και για τα κρίσιμα ματς των πλέι οφ», του λέει, εξηγώντας του το σκεπτικό του. Ο έμπειρος ποδοσφαιριστής θα έπαιζε αν ο ΠΑΟΚ βρισκόταν πίσω στο σκορ.

Μόνο τότε θα ρίσκαρε ο Πορτογάλος τεχνικός μία συμμετοχή του Βιεϊρίνια σε ένα τόσο σκληροό ματς. Στα επόμενα ματς ο Βιειρίνια, παραμένει από τους πολυτιμότερους και από τα πόδια του ο ΠΑΟΚ βρίσκει λύσεις και ξεκινούν πολλά γκολ. Με δικό του τέρμα ξεκλειδώνει και η άμυνα του Ατρομήτου στο τελευταίο ματς για το 2019 αφού σκοράρει το πρώτο γκολ, από τα πέντε που πέτυχε τελικά η ομάδα του στην Τούμπα τη Δευτέρα.

Πλέον το 2019 φεύγει και μαζί με το 2020 έρχεται ένας ακόμη πιο έτοιμος και πιο αποφασισμένος Αντελίνο Βιεϊρίνια που δεν αρνείται να δηλώσει ότι αυτό το πρωτάθλημα το θέλει ακόμη περισσότερο και από το περσινό!