ΠΑΟΚ

Ατρόμητος-ΠΑΟΚ 2-3: Ο πρωταθλητής επέστρεψε!

Ο πρωταθλητής επέστρεψε! Ο ΠΑΟΚ έφυγε με το διπλό απο το Περιστέρι με επεισοδιακό τρόπο αλλά δείχνοντας το μέταλλο που πέρσι τον ανέδειξε νταμπλούχο. Οι ασπρόμαυροι βρέθηκαν νωρίς μπροστά με 0-2, ισοφαρίστηκαν με τον Ατρόμητο να παίζει πολύ καλά στο δεύτερο ημίχρονο αλλά βρήκανε τα ψυχικά αποθέματα και επικράτησαν 2-3 με γκολ του Κρέσπο στις...

Ο πρωταθλητής επέστρεψε! Ο ΠΑΟΚ έφυγε με το διπλό απο το Περιστέρι με επεισοδιακό τρόπο αλλά δείχνοντας το μέταλλο που πέρσι τον ανέδειξε νταμπλούχο. Οι ασπρόμαυροι βρέθηκαν νωρίς μπροστά με 0-2, ισοφαρίστηκαν με τον Ατρόμητο να παίζει πολύ καλά στο δεύτερο ημίχρονο αλλά βρήκανε τα ψυχικά αποθέματα και επικράτησαν 2-3 με γκολ του Κρέσπο στις καθυστερήσεις.Πλέον ο Δικέφαλος παραμένει αήττητος με τρεις στις τρεις νίκες.

Στο 15΄ καλό σουτ του Πέλκα ανάγκασε τον Θεοδωράκη να αποκρούσει σε κόρνερ αλλά δύο λεπτά μετά ο αρχηγός του ΠΑΟΚ πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, μπήκε στην περιοχή απο τα δεξιά, και έδωσε έτοιμο γκολ στον Ακπομ για το 0-1 σε κενή εστία. Πριν καλά,καλά καταλάβει τι έγινε, ο Ατρόμητος βρέθηκε και με δεύτερο γκολ στην πλάτη καθώς ο Λέο Μάτος με μία “φωτοβολίδα” στο 22΄ με σουτ έξω απο την περιοχή σημείωσε το 0-2.

Ο Δικέφαλος είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, ωστόσο για άλλη μία φορά την… πάτησε απο την αμυντική αδυναμία του με τον Ατρομητο να σκοράρει στη μοναδική ευκαιρία που δημιούργησε. Πριν τη λήξη του ημιχρόνου και το πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε αντεπίθεση όταν μετά απο κάθετη πάσα του Μάντσον, o Μανούσος μπήκε απο τα δεξιά, έβγαλε τη σέντρα πριν η μπάλα βγει άουτ και ο Βέλλιος εξ επαφής πέτυχε το 1-2.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Πέλκα να χάνει απίστευτη ευκαιρία όταν στο 49΄ ο Λημνιός γύρισε την μπάλα στον Πέλκα που ανενόχλητος απο το ύψος του πέναλτι σούταρε απελπιστικά ψηλά άουτ, απο το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων. Ο Ρισβάνης στο 50΄ απείλησε με κεφαλιά, ένα λεπτό μετα ο Μανούσος αστόχησε σε τετ α τετ αλλά στο 52΄ ο Εσίτι έκανε λάθοςμ ο Βέλλιος διπλασίασε τα τέρματα του περνώντας υπέροχα τον Κρέσπο και πλασάροντας ιδανικά τον Πασχαλακη. Ο Ατρόμητος ουσιαστικά δικαιώθηκε για την πίεση ψηλά που άσκησε στον ΠΑΟΚ απο τα πρώτα λεπτά της επανάληψης. Ο ΠΑΟΚ μέχρι το 70′ ήταν στα… χαμένα και προσπαθούσε να καταλάβει τι του συνέβη. Απο εκείνο το σημείο αύξησε την πίεση του χωρίς ωστόσο να κάνει κάποια μεγάλη φάση με τον Φερέιρα να περνάει στο ματς τον Σβιντερσκι στο 79΄ και τον Δικέφαλο να βγαίνει όλος μπροστά.

Στο 88΄ ο Βαρέλα σκόραρε μετά απο εκτέλεση φάουλ του Μίσιτς αλλά το τέρμα ακυρώθηκε απο το VAR καθώς ο παίκτης απο το Πράσινο Ακρωτήρι ήταν σε θέση οφσάιντ. Ωστόσο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ακριβώς στο ίδιο σημείο, ο Μίσιτς εκτέλεσε ξανά φάουλ, ο Κρέσπο με ανάποδη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα σημειώνοντας του 2-3.

MVP: O Χοσέ Κρέσπο δεν θα μπορούσε να μην αναδειχθεί ως ο πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αφού ήταν αυτός που λύτρωσε τον Δικέφαλο στο δεύτερο γκολ των καθυθστερήσεων

ΠΑΝΩ: Ο Γιόζιπ Μίσιτς ήταν ο καλύτερος του ΠΑΟΚ. Σοβαρός, κυριάρχος και σχεδόν αλάνθαστος στο κέντρο. Κορυφαίος της ομάδας του και απο τα δικά του πόδια δημιουργήθηκε το γκολ που πέτυχε ο Κρέσπο

ΚΑΤΩ: Ο Αντερτσον Εσίτι πρόσθεσε ένα ακόμη κακό ματς στην καριέρα του με τον ΠΑΟΚ και ευθύνεται για το δεύτερο γκολ που δέχτηκε η ομάδα του

ΓΚΟΛ: 0-1 (17΄ Ακπομ), 0-2 (22΄ Μάτος), 1-2 (45+1΄ Βέλλιος)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: ΜΠΑΕΝΑ, ΧΑΡΙΣΗΣ/ΑΚΠΟΜ, ΠΕΛΚΑΣ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Μίσιτς, Εσίτι (60΄ Ελ Καντουρί), Λημνιός, Μπίσεσβαρ (60΄ Ζαμπά), Πέλκας, Άκπομ

Ατρομήτος: Θεοδωράκης, Νάτσος, Ρισβάνης, Γούτας, Κατράνης, Μάντσον, Χαρίσης, Κάχιλα (76΄ Μπαένα), Ρόσα, Μανούσος, Βέλλιος

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ατρόμητος-ΠΑΟΚ 2-3: Ο πρωταθλητής επέστρεψε!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.