ΠΑΟΚ

Χαλαρά στην κορυφή!

Ο ΠΑΟΚ έπαιξε όσο έπρεπε και κέρδισε τον Απόλλωνα Σμύρνης με 2-0 στην Τούμπα

Χωρίς να εντυπωσιάσει αλλά έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 2-0 του Απόλλωνα με γκολ που προήλθαν απο δύο εκτελέσεις του Δημήτρη Πέλκα και σκόρερ τους Μαουρίσιο, Κρέσπο.

Ετσι η ομάδα του Λουτσέσκου παρέμεινε στην κορυφή του πρωταθλήματος, έχοντας φέτος το απόλυτο των νικών ωστόσο υπάρχει ανησυχία για τον τραυματισμό του Φερνάντο Βαρέλα που χτύπησε στις καθυστερήσεις και έφυγε υποβασταζόμενος στα αποδυτήρια!

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία αιφνιδιάσουν τον ΠΑΟΚ καθώς στο 7΄ ο Τριάδης βρέθηκε απο πλάγια θέση απέναντι στον Πασχαλάκη αλλά πλάσαρε πάνω στον Ελληνα τερματοφύλακα.

Αντίθετα ο Δικέφαλος ήταν πιο εύστοχος. Στο 16΄ της αναμέτρησης ο Πέλκας εκτέλεσε με πάσα το κόρνερ, ο Μαουρίσιο έγινε αποδέκτης της μπάλας και με σουτ στην κίνηση, άνοιξε το σκορ για τον Δικέφαλο στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης.

Και ενώ το ημίχρονο ξεκίνησε με τους καλύτερου οιωνούς για απολαυστικό ματς, τελικά το παιχνίδι στο πρώτο μέρους δεν είχε ποιότητα και καμία άλλη φάση στις εστίες των δύο ομάδων εκτός απο μία καλή ευκαιρία που έχασε ο Ντιέγκο Μπίσεσβαρ στο 42΄ όταν ο Χουάντερσον απέκρουσε με τα πόδια σουτ του Ολλανδού. Το σύνολο του Ραζβάν Λουτσέσκου είχε 65% κατοχή αλλά μόλις τέσσερις τελικές στην εστία της ομάδας του Μαντζουράκη.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, όταν ο Ζαμπά εκμεταλλεύτηκε την ταχύτητα του έγινε κάτοχος της μπάλας από δεξιά, μπήκε στην περιοχή και με πλασέ από αρκετά πλάγια θέση έστειλε την μπάλα άουτ λίγο δίπλα απο το δεξί δοκάρι της εστίας του Χουάντερσον. Οι γηπεδούχοι γενικά ανέβασαν την απόδοση τους αλλά και πάλι δεν δημιούργησαν κλασικές ευκαιρίες ενώ ο Μάντζιος στο 67΄ και στο 86΄έχασε καλές ευκαιρίες να σκοράρει με το κεφάλι στις μοναδικές φάσεις της ομάδας του Ματζουράκη.

Τελικά η πίεση του ΠΑΟΚ ήρθε ξανά από στημένη φάση όταν ο Πέλκας εκτέλεσε το κόρνερ και ο Κρέσπο με κεφαλιά σημείωσε το τελικό 2-0.

ΔΕΙΤΕ ΤΟ LIVE

MVP: Ο Λέο Ζαμπά ήταν ο καλύτερος παίκτης του αγώνα με τον νεαρό Βραζιλιάνο να κάνει πολλές κούρσες να είναι ο πιο επικίνδυνο του αγώνα

UP: Ο Μαουρίσιο σκόραρε και ήταν μαζί με τον Ζαμπά οι δύο πολυτιμότεροι του ΠΑΟΚ. Απο τον Βραζιλιάνο ξεκινούσαν σχεδόν όλες οι επιθέσεις των γηπεδούχων ενώ κέρδισε σχεδόν όλες τις μάχες στη μεσαία γραμμή.

DOWN: Ο επόπτης Κρέτσιμος ήταν ο αρνητικός πρωταγωνιστής του αγώνα. Αν το ματ ήταν… ντέρμπι τώρα όλοι θα μιλούσαν για αυτόν και τα τραγικά του λάθη που θα μπορούσαν να είχαν κρίνει το ματς

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Γεώργιος Τάσης (Ηπείρου) Ο Τάσης τα πήγε σχετικά καλά αν και ίσως μπορούσε να δώσει πέναλτι στο 85΄ όταν ο Χουάντερσον έριξε κάτω τον Καρέλη. Καθόλου καλά πάντως, δεν τα πήγε ο επόπτης Κρέτσιμος που έκοψε λανθασμένα δύο φορές επιθέσεις του ΠΑΟΚ ως οφσάιντ.

ΓΚΟΛ: 16΄ Μαουρίσιο, 90′ Κρέσπο

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 24′ Μαουρίσιο, 78′ Μπίσεσβαρ, 90’+2 Βιεϊρίνια – 36′ Κοντοές, 43′ Μπεντινέλι, 87′ Γκίνο
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Μαουρίσιο, Σάχοφ, Πέλκας, Μπίσεσβαρ (87΄ Λημνιός), Ζαμπά (72΄ Καρέλης) Πρίγιοβιτς (79΄Ακπόμ).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιάννης Ματζουράκης): Χουάντερσον, Ναδάλες (68΄Σικαμπάλα), Τζανετόπουλος, Βαφέας, Στάθης, Κονέ, Κοντοές, Ντούρσο, Τριάδης, Μάντζιος, Μπεντινέλι (58΄Γκίνο)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Χαλαρά στην κορυφή!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.