ΠΑΟΚ

Χέρακλες – ΠΑΟΚ 1-2: Οργιάζει ο Ολιβέιρα, ανεβαίνει ο Δικέφαλος!

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Νέλσον Ολιβέιρα, ο ΠΑΟΚ νίκησε τη Χέρακλες με 2-1 στο τρίτο φιλικό επί ολλανδικού εδάφους.

Άλλη μία νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ, αυτή τη φορά κόντρα στη Χέρακλες με 2-1, δείχνοντας πως παιχνίδι με το παιχνίδι ανεβαίνει.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου, που βλέπει το ρόστερ να συμπληρώνεται σιγά σιγά με τις προσθήκες που γίνονται, έβγαλε και πάλι χρήσιμα συμπεράσματα και σίγουρα, η εμφάνιση του Νέλσον Ολιβέιρα προκαλεί χαμόγελα στους «ασπρόμαυρους» για την επιλογή που έχουν κάνει.

Ο Ρουμάνος τεχνικός παρέταξε την ομάδα με δύο διαφορετικές ενδεκάδες. Αυτή του πρώτου ημιχρόνου, είχε τον Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια, Βαρέλα και Μιχαϊλίδης ήταν στο κέντρο της άμυνας, με τους Τέιλορ – Βιεϊρίνια στα πλάγια, Εσίτι και Σβαμπ στο κέντρο, ενώ μπροστά ήταν οι Ελ Καντουρί, Καγκάβα, Μουργκ και στην κορυφή ο Ολιβέιρα.

Ο Δικέφαλος θέλησε άμεσα να επιβάλει τον δικό του ρυθμό, με τις δύο ομάδες να πιέζουν ψηλά. Οι «ασπρόμαυροι» προσπάθησαν να απειλήσουν με κάποια φάουλ από τον Καγκάβα, με τον Νέλσον Ολιβέιρα να ανοίγει τον… χορό των τερμάτων, κάνοντας το 1-0 στο 13ο λεπτό, όπως ακριβώς είχε κάνει και κόντρα στην Σαρλερουά στο προηγούμενο φιλικό. Ο Ελ Καντουρί έβγαλε όμορφη παράλληλη σέντρα, με τον Πορτογάλο από κοντά να ανοίγει το σκορ.

Το προβάδισμα κράτησε μόλις τρία λεπτά, αφού οι Ολλανδοί είχαν την απάντηση τρία λεπτά αργότερα. Ο Φλουντ εκτέλεσε ένα φάουλ, η μπάλα κόντραρε στον Ελ Καντουρί και κατέληξε στα δίχτυα του Πασχαλάκη.

Οι «ασπρόμαυροι» ήταν καλύτεροι στον αγωνιστικό χώρο και προσπαθούσαν να βρουν τρόπους να απειλήσουν την αντίπαλη εστία. Τον κατάλληλο… δρόμο βρήκε και πάλι ο Ολιβέιρα στο 32′ και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο. Ο Πορτογάλος κατέβασε τη μπάλα όμορφα έξω από την περιοχή, σούταρε απευθείας και έστειλε τη μπάλα στη γωνία του αντίπαλου πορτιέρο, δίνοντας ξανά προβάδισμα στον ΠΑΟΚ.

Λίγο πριν την ανάπαυλα, ο Δικέφαλος έχασε μοναδική ευκαιρία να τριπλασιάσει τα τέρματα του, με τον Καγκάβα από κοντά να μη μπορεί να νικήσει τον Μπούκερ και τον Εσίτι με «κεραυνό» στη συνέχεια να στέλνει άουτ τη μπάλα.

Ο Ρουμάνος τεχνικός άλλαξε τα… πάντα στη δεύτερο μέρος, τοποθετώντας τον Ζ. Ζίβκοβιτς κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα βρέθηκαν οι Κρέσπο, Μιχάι, Περέιρα και Ροντρίγκο, Τσιγγάρας και Νινούα στο κέντρο, ενώ μπροστά ήταν οι Α. Ζίβκοβιτς, Λάμπρου, Βρακάς και Κούτσιας.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε από εκεί που είχε μείνει στο πρώτο ημίχρονο, απειλώντας δηλαδή την αντίπαλη εστία. Στο 50′ ο Κούτσιας έκανε όμορφη ατομική ενέργεια, έβγαλε τη σέντρα, όμως η κεφαλιά του Λάμπρου κατέληξε άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, οι ίδιοι συνεργάστηκαν και πάλι, με τον Κούτσια αυτή τη φορά να βγαίνει τετ α τετ και το πλασέ του να περνάει ελάχιστα άουτ. Οι δύο τους συνεργάζονταν άψογα και στη συνέχεια του παιχνιδιού, με τον ρυθμό πάντως να πέφτει και τις ταχύτητες να κατεβαίνουν.

Κάποια αξιόλογη ευκαιρία δεν δημιουργήθηκε στα εναπομείναντα λεπτά, με τον Χοσέ Άνχελ Κρέσπο να αποχωρεί με πρόβλημα τραυματισμού, ενώ ο Κάρολ Σβιντέρσκι δεν αγωνίστηκε καθόλου λόγω ενοχλήσεων που ένιωσε.

Γκολ: Ολιβέιρα 14′, Ολιβέιρα 33′ / Φλουτ 16′

MVP: Ποιος άλλος; Ο Νέλσον Ολιβέιρα ο οποίος πέτυχε δύο γκολ και χάρισε τη νίκη στον ΠΑΟΚ. Ειδικότερα το δεύτερο γκολ που πέτυχε ήταν άκρως εντυπωσιακό, κάνοντας κοντρόλ και σουτάροντας στην κίνηση έξω από την περιοχή.

UP: Ο νεαρός Γιώργος Κούτσιας πέρασε στο δεύτερο ημίχρονο και έδωσε βροντερό «παρών». Ήταν ιδιαίτερα κινητικός, απείλησε αρκετές φορές και γενικότερα έδειξε πως μπορεί να σταθεί στην πρώτη ομάδα.

ΠΑΟΚ (α’ ημίχρονο): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Τέιλορ, Εσίτι, Σβαμπ, Μουργκ, Ελ Καντουρί, Καγκάβα, Ολιβέιρα.

ΠΑΟΚ (β’ ημίχρονο): Ζ. Ζίβκοβιτς, Μιχάι, Κρέσπο (Λύρατζης 74′), Περέιρα, Ροντρίγκο, Νινούα, Τσιγγάρας, Βρακάς (Κωνσταντέλιας 70′), Α. Ζίβκοβιτς, Λάμπρου, Κούτσιας (Τζόλης 88′).

Χέρακλες: Μπούκερ, Κουαλιάτα, Μπακμπούρντ, Μπουργζόργκ, Κνέστερ, Φλουτ (Σόκε 18′), Ντε Λα Τόρε (Μελίχ 60′), Σουφς, Γιάκομπσεν, Ιμπραΐμογλου, Αμίσι.