ΠΑΟΚ

Κρμέντσικ: Ποιος είναι ο φορ που παίρνει ο ΠΑΟΚ (vids)

Ο ΠΑΟΚ βρήκε τον... εκλεκτό για την κορυφή της επίθεσης του και αυτός είναι ο Μίκαελ Κρμέντσικ που αναμένεται να κλείσει πολύ σύντομα στον Δικέφαλο.

Ο ΠΑΟΚ βρήκε τον… εκλεκτό για την κορυφή της επίθεσης του και αυτός είναι ο Μίκαελ Κρμέντσικ που αναμένεται να κλείσει πολύ σύντομα στον Δικέφαλο.

Ο Μίκαελ Κρμέντσικ που θα είναι ο νέος σέντερ φορ του ΠΑΟΚ, είναι 27 χρονών και έχει ύψος 1.91. Αγωνίζεται στην Μπριζ και σε εννέα παιχνίδια (434` λεπτά συμμετοχής) στο Πρωτάθλημα του Βελγίου, έχει πετύχει τρία τέρματα ενώ έχει μοιράσει και δύο ασίστ.

Στο φετινό Champions League έχει αγωνιστεί σε τρεις αναμετρήσεις. Στο εντός έδρας (1-1) με την Λάτσιο, δύο λεπτά ως αλλαγή. Ακολούθησαν πέντε λεπτά στην αναμέτρηση Μπριζ-Ντόρτμουντ (0-3), ενώ ήταν βασικός στην Γερμανία απέναντι στον ίδιο αντίπαλο για 66` λεπτά.

Στο ματς της Ρώμης και της Αγίας Πετρούπολης με την Λάτσιο και την Ζενίτ αντίστοιχα βρέθηκε εκτός αποστολής. Τέλος στον αγώνα του Βελγίου με τους Ρώσους αν ήταν στον πάγκο δεν πήρε την ευκαιρία του.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Κρμέντσικ: Ο εξάμηνος δανεισμός και η ρήτρα αγοράς του φορ που παίρνει ο ΠΑΟΚ

Ο Τσέχος φορ είναι προϊόν των ακαδημιών της Βικτόρια Πλζεν. Για να αγωνιστεί όμως στην συγκεκριμένη, νωρίτερα «ψήθηκε» ως δανεικός στις Μπάνικ Σοκόλοφ, Κασλάφ, Μπάνικ Οστράβας και και Ντούγκλα Πράγας.

Η τελευταία του χρονιά στην Βικτόρια Πλζεν (2019/20) ήταν αυτή που τράβηξε το ενδιαφέρον των Βέλγων για να τον κάνουν δικό τους. Σ’ αυτήν σε 20 αγώνες πρωταθλήματος και έναν Κυπέλλου πέτυχε 13 γκολ ενώ έδωσε και μία ασίστ. Επίσης το ίδιο χρονικό διάστημα αγωνίστηκε σε δυο ματς των προκριματικών του Champions League και δύο του Europa. Στο τελευταίο μάλιστα βρήκε και δίχτυα για δύο φορές.

Αξίζει να σημειωθεί πως στα προκριματικά του Champions League η Βικτόρια Πλζεν αντιμετώπισε τον Ολυμπιακό. Στο 0-0 της Τσεχίας έπαιξε για 69` λεπτά, ενώ στο δεύτερο ματς στο «Καραϊσκακης» (ήττα 4-0) σε όλη την αναμέτρηση.

Στους δανεισμούς του στην Γκράφιν Βλασίμ είχε 14 συμμετοχές και πέντε γκολ. Στην Μπάνικ Οστράβα σε 11 παρουσίες 2 τέρματα) ενώ στην Ντούγκλα Πράγας 29 συμμετοχές και εννέα γκολ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Κρμέντσικ: Ποιος είναι ο φορ που παίρνει ο ΠΑΟΚ (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.