ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε την ΑΕΚ στο ντέρμπι των μικρών

Ο ΠΑΟΚ Κ19 κέρδισε την ΑΕΚ με 1-0 στο Γαλάτσι για το παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής της Super League Κ19 - Σκόρερ ο Πανίδης για τους μικρούς

Ο ΠΑΟΚ Κ19 κέρδισε την ΑΕΚ με 1-0 στο Γαλάτσι για το παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής της Super League Κ19.

Το γκολ που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα πέτυχε στο 14′ ο Πανίδης για τους Θεσσαλονικείς. Αρνήθηκε πέναλτι στην Ένωση ο διαιτητής, με 10 έπαιζε η ΑΕΚ μετά από αποβολή του Θεοχάρη.

Στο πρώτο μέρος ο ΠΑΟΚ είχε την κατοχή και προσπαθούσε να δημιουργήσει. Οι παίκτες του Καλοπήτα έδειχναν κουρασμένοι και εμφανώς καταβεβλημένοι από τη ζέστη στο Γαλάτσι. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μάλιστα νωρίς στο 14′  με γκολ του Δημήτρη Πανίδη. Η Ένωση, μετά με 35′ άρχισε να ανεβαίνει και να δημιουργεί φάσεις στην αντίπαλη εστία. Στο 41′ ο διαιτητής αρνήθηκε πέναλτι στην ΑΕΚ σε χέρι αμυντικού του ΠΑΟΚ που ανέκοψε την μπάλα προς τον επερχόμενο φορ της Ένωσης, Χριστοπούλο. Δευτερόλεπτα πριν τη λήψη του πρώτου ημιχρόνου, οι κιτρινόμαυροι είχαν ακόμα μια καλή στιγμή με γυριστό σουτ του Αρβανίτη.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν αρκετά καλά και συνέχισαν τη πίεση σε όλο το γήπεδο. Το δημιουργικό πρόβλημα όμως παρέμενε και δεν μπορούσαν να φτάσουν εύκολα στην αντίπαλη εστία. Από την άλλη η ομάδα του Γκαρσία ελάχιστες φορές κατάφερε να απειλήσει, με το αμυντικό δίδυμο της ΑΕΚ, Καραβίδας και Αρβανίτης να είναι σε πολύ καλή μέρα. Στο 63′, ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ, Θεοχάρης είδε την κόκκινη κάρτα όταν έκανε μαρκάρισμα σε αντίπαλο επιθετικό εκτός περιοχής. Από εκείνο  το σημείο που έμειναν με 10 οι κιτρινόμαυροι… έπεσαν δείχνοντας αρκετά κουρασμένοι από την προσπάθεια που είχα καταβάλει με την πίεση ψηλά, ειδικά στο δεύτερο μέρος. Στις καθυστερήσεις του ματς, ο Αρβανίτης έχασε μεγάλη ευκαιρία ξανά με γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ έδειξε καλά αντανακλαστικά.

ΑΕΚ (Ηλίας Καλοπήτας) : Θεοχάρης, Ποζατζίδης, Αρβανίτης, Καραβίδας, Μάρκου(65′ Καλούδης) , Κάτσικας, Ρουκουνάκης(46′ Δημητρίου) , Τσέλιος, Μπότος(70′ Κοσίδης) , Μαχαίρας, Χριστόπουλος(83′ Κορομηλάς).

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Ταλιχμανίδης, Γιαξής , Παναγιώτου, Καλουτσικίδης, Τσιγγάρας, Ταχάτος(68′ Κούτσιας) , Γαϊτανίδης, Σαλαμούρας, Πανίδης, Τσόλης(90+2′ Θεοδωρίδης) , Πουρνάρας.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο ΠΑΟΚ κέρδισε την ΑΕΚ στο ντέρμπι των μικρών», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.