ΠΑΟΚ

ΟΦΗ-ΠΑΟΚ 0-1: “Άλωσε” το Γεντί Κουλέ!

Με μαέστρο και σκόρερ τον Γιόσιπ Μίσιτς και μία πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ “άλωσε” το Γεντί Κουλέ, νικώντας τον ΟΦΗ με 0-1, παίρνοντας ένα σημαντικό “τρίποντο” στην πρώτη φορά για φέτος που κατάφερε να κρατήσει το μηδέν στην εστία του. Ο ΠΑΟΚ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να πιέσει ψηλά...

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να πιέσει ψηλά αλλά δεν τα κατάφερε αφου είχε πολλά προβλήματα ανασταλτικά. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα στο 15΄και στο 16΄ ο ΟΦΗ να απειλήσει  και να χάσει μεγάλες ευκαιρίες με τον Ζίβκοβιτς να αποκρούει εντυπωσιακά τα μακρινά σουτ των Σεμέντο και Ναμπί. Στη συνέχεια όμως ο Δικέφαλος πήρε τον έλεγχο του ρυθμου του αγώνα και πίεσε τον αντίπαλο του.

Στο 22΄ωστόσο οι πρωταθλητές Ελλάδας έχασαν την μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου, καθώς ο Λημνιός βρέθηκε τετ α τετ με τον Σωτηρίου μετά απο πανέμορφη κάθετη του Μίσιτς αλλά ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων απέκρουσε με το πόδι. Τρία λεπτά αργότερα ο Σωτηρίου έκανε άλλη μία εκπληκτική επέμβαση μετά απο κεφαλιά του Σβιντέρσκι στο παραθυράκι της εστίας του ΟΦΗ.

Οσο περνούσε ο χρόνος ο ΠΑΟΚ ανέβαζε ρυθμούς και στο 36΄έχασε άλλη μία ευκαιρία με τον Σωτηρίου να αποκρούει σουτ του Μπίσεσβαρ που επιχείρησε ο Ολλανδός μέσα απο την περιοχή σε μία ακόμη μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους. Τελικά το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ αλλά και στο δεύτερο 45λεπτο οι Θεσσαλονικείς πίεσαν, έψαξαν το γκολ και δικαιώθηκαν.  Στο 55΄ με όμορφη ενέργεια του Ελ Καντουρί η μπάλα έφτασε στον Μπίσεσβαρ, αυτός στον Λημνιό, ο οποίος την έστρωσε έξω απο την περιοχή για τον Μίσιτς με τον Κροάτη να πιάνει έναν “κεραυνό” και να στέλνει στην μπάλα πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχυα του Σωτηρίου για το 0-1 .

Στο 64΄ ο ΠΑΟΚ είχε φάση για να πετύχει και δεύτερο γκολ αλλά σε μία αντεπίθεση ο Λημνιός μπορεί να βρέθηκε σε θέση βολής μέσα απο την περιοχή, ωστόσο έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.  Τρία λεπτά μετά ο Νέιρα έδωσε γροθιά εκτός φάσης στον Σβιντέρσκι με  τον Τζήλο να μην αποβάλει τον παίκτη του ΟΦΗ μετά απο εξέταση VAR αλλά να του δίνει κίτρινη.  Στο 77΄οι φιλοξενούμενοι έχασαν ακόμη μία τεράστια ευκαιρία για γκολ όταν μετά απο βαθειά μπαλιά ο Μίσιτς έβγαλε τετ α τετ τον Ελ Καντουρί αλλά ο Σωτηρίου απέκρουσε το πλασέ του Μαροκινού. Στο 80 ο ΠΑΟΚ έχασε άλλη μία σπουδαία ευκαιρία με τον Μπίσεσβαρ να πλασάρει έξω απο την μικρή περιοχή  και τον Σωτηρίου να λέει ξανά “όχι”.  Ο ΟΦΗ στη συνέχεια πίεσε και  απείλησε στο 82΄ με μακρινό σουτ του Μάνου που έφυγε λίγο πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ζίβκοβιτς αλλά τελικά οι περσινοί νταμπλούχοι κατάφεραν να φύγουν με τη νίκ.

ΓΚΟΛ: 0-1 (55΄Μίσιτς)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: ΚΟΡΟΒΕΣΗΣ, ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ/ΜΑΤΟΣ, ΕΛ ΚΑΝΤΟΥΡΙ, ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Μπράουν, Κοροβέσης, Μαρινάκης, Γιαννούλης, Κουτρουμπής (82 Στάικος), Νέιρα, Ναμπί (73΄Μάνος), Τσιλιανίδης (83΄Σοουζα), Σεμέδο, Φιγκεϊρέδο.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Γιαννούλης, Μάτος, Κρέσπο, Ίνγκασον, Ντόουγκλας, Μίσιτς, Λημνιός, Ελ Καντουρί (78΄ Βιεϊρίνια), Μπίσεσβαρ (87΄Εσίτι), Σβιντέρσκι (73΄ Ακπομ).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΟΦΗ-ΠΑΟΚ 0-1: “Άλωσε” το Γεντί Κουλέ!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.