ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ – Αλ Τααβόν 1-1: Ισοπαλία για τις «ρεζέρβες» του Φερέιρα

Πολλές δοκιμές είχε το πρώτο φιλικό της ημέρας για τον Δικέφαλο

Ο ΠΑΟΚ ήρθε ισόπαλος με 1-1 κόντρα στην Αλ Τααβόν στο πρώτο φιλικό της ημέρας, με τους θεωρητικά αναπληρωματικούς του να αγωνίζονται απέναντι στους Σαουδάραβες. Σκόρερ για τους Θεσσαλονικείς στο πρώτο φιλικό της ημέρας χρίστηκε ο Ίνγκι Ίνγκασον μετά από ασίστ του Γιάννη Μιχαηλίδη.

Ο Άμπελ Φερέιρα παρέταξε τη δεύτερη ενδεκάδα του αφού η βασική θα αγωνιστεί στις 20:00 απέναντι στην Φορτούνα Σίταρντ και είδε εντός αγωνιστικού χώρου πως διαθέτει μεγάλο βάθος στο ρόστερ του.

Οι ποδοσφαιριστές του Δικεφάλου έψαχναν τα πατήματά τους στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης καθώς ήταν η πρώτη

Στο 23′ η Αλ Τααβόν απείλησε την εστία του Δικεφάλου όταν ο Ταβάμπα πήρε την κάθετη πάσα, πέρασε τον Ζίβκοβιτς όμως το πλασέ του κατέληξε στη ρίζα του αριστερού δοκαριού της εστίας του Δικεφάλου.

Δέκα λεπτά αργότερα, στο 33ο λεπτό οι Σαουδάραβες άνοιξαν το σκορ με τον Αμισί να βρίσκει δίχτυα έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Οι παίκτες του Φερέιρα έψαξαν την ισοφάριση πριν το τέλος του ημιχρόνου, όμως στην πιο κλασική ευκαιρία τους, ο Σβιντέρσκι μετά από πολύ όμορφη κεφαλιά-πάσα του Γαϊτανίδη δεν μπόρεσε να βρει στόχο.

ΠΑΟΚ – Αλ Τααβόν: Ευκαιρίες και ισοφάριση

Το δεύτερο μέρος κύλησε στους ίδιους ρυθμούς με τον ΠΑΟΚ να ελέγχει το ματς αλλά να μην μπορεί να απειλήσει σοβαρά την εστία της Αλ Τααβόν.

Κατά τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου ο Γιόσιπ Μίσιτς τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε από τον Έργκους Κάτσε, με το ακριβές μέγεθος του προβλήματος, που αντιμετωπίζει να γίνεται γνωστό τις επόμενες ώρες.

Καλή στιγμή βρήκε η ομάδα του Φερέιρα σε μία κεφαλιά του Γαϊτανίδη μέσα από την περιοχή στο 67′, με τον νεαρό επιθετικό να είναι γι’ ακόμη έναν αγώνα στους κορυφαίους των «ασπρόμαυρων».

Στο 78′ οι παίκτες του ΠΑΟΚ απείλησαν εκ νέου, όμως τα σουτ των Κάτσε και Λημνιού δεν ήταν ικανά να φέρουν το ματς στα ίσα.

Στο 81ο λεπτό ήρθε το γκολ της ισοφάρισης για τους πρωταθλητές Ελλάδας όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Λάμπρου, ο Μιχαηλίδης έκανε την κεφαλιά ασίστ στον Ίνγκασον και ο τελευταίος από κοντινή απόσταση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Μετά το γκολ ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές και απείλησε εκ νέου με τον Ροντρίγκο στο 85′ όμως το 1-1 παρέμεινε ως το τέλος…

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς (Μελίσσας 46′), Μιχαηλίδης, Μιχάι, Ίνγκασον, Ροντρίγκο, Ντούγλας, Μίσιτς, Στοχ (Λάμπρου 70′), Λημνιός, Γαϊτανίδης, Σβιντέρσκι.

Αλ Τααβόν: Ντος Άνιος, Ταβάμπα, Ταλάλ Αλί, Ραμπί, Φερνάντες, Αμισί, Μανταλά Αλί, Αουγκούστο Ράμος, Χασάν, Μανούλ, Αμπντουλμάγεντ.

Κάντε Follow το Sportime στο Instagram και Like στη σελίδα του Sportime στο Facebook.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ – Αλ Τααβόν 1-1: Ισοπαλία για τις «ρεζέρβες» του Φερέιρα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.