ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ-Αστέρας Τρίπολης 3-1: Νίκησε και το… VAR!

Σε μία αναμέτρηση που το VAR έπαιξε πρωταγωνιστικό ρόλο, ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Αστέρα Τρίπολης στην Τούμπα με 3-1, χάρη κυρίως στην καλή του εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο. Είδηση του αγώνα η συμμετοχή του Λάμπρου ο οποίος μάλιστα σκόραρε δέκα λεπτά μετά την είσοδο του στο γήπεδο. Η ομάδα του Αμπελ Φερέιρα μετά απο αρκετό...

Η ομάδα του Αμπελ Φερέιρα μετά απο αρκετό καιρό εμφανίστηκε με σχηματισμό 4-2-3-1 με τον Μίσιτς να παίζει στη θέση δέκα και τον Αντελίνο Βιεϊρίνια ως μπακ λόγω των απουσιών των Γιαννούλη και Μπίσεσβαρ.

Στο τέταρτο μόλις λεπτό ο ΠΑΟΚ έχασε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία όταν ο Λημνιός βρέθηκε τετ α τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα αλλά το πλασέ του, το απέκρουσε ο Παπαδόπουλος. Στο 14΄ απείλησε ο Αστερας με μακρινό σουτ του Λουίς Φερνάντεθ που ακούμπησε στο πόδι του Ίνγκασον και βγήκε κόρνερ λίγο δίπλα απο το δεξί δοκαρι του Ζίβκοβιτς. Στο 22΄ μακρινή μπαλιά του Βιεϊρίνια, ο Μίσιτς έκανε την προβολή αλλά έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ. Στο 29΄ ωστόσο ο Κάρολ Σβιντέρσκι μετά απο κάθετη πάσα του Βιεϊρίνια που προήλθε απο κομπίνα στην εκτέλεση φάουλ, σκόραρε με πλασέ έξω απο την μικρή περιοχή. Το γκολ εξετάστηκε απο τον Σκουλά και με VAR καθώς ήθελε να δει ο διαιτητής αν ακούμπησε την μπάλα ο Λημνιός στην εκτέλεση πριν τη δώσει τον Βιεϊρίνια.

Στο 38΄ σουτ από τον Μάρκο Φερνάντεθ, η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα απο το αριστερό δοκάρι της εστίας του Ζίβκοβιτς. Στο 45΄ ο διαιτητής της αναμέτρησης εξέτασε για αρκετά λεπτά με VAR μαρκάρισμα του Αουγκούστο πάνω στον Φερνάντεθ μέσα στην μεγάλη περιοχή και αποφάσισε πως δεν έγινε παράβαση και κάπως έτσι έληξε το ημίχρονο.

Στο 56΄ο Δημήτρης Πέλκας μετα απο γύρισμα του Λημνιού πήρε το ριμπάουντ αλλά το σουτ του πέρασε πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι. Ωστόσο δύο λεπτά μετά ο Ελληνας ποδοσφαιριστής δεν αστόχησε. Στο 58΄ ο Πέλκας με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο επόπτης λανθασμένα σήκωσε τη σημαία του καθώς θα έπρεπε να περιμένει το VAR. Η εξέταση του έδειξε πως ο παίκτης του ΠΑΟΚ καλυπτόταν πριν πάρει την μπάλα μετά απο σουτ του Μαουρίσιο και το στρώσιμο του Σβιντέρσκι, οπότε ο Δικέφαλος προηγήθηκε με αυτόν τον περιπετειώδη τρόπο με 2-0. To VAR βοήθησε τον Σκουλά και στην αμέσως επομένη φάση. Ο Σουάρεθ στο 65΄ ανέτρεψε τον Σβιντέρσκι και αρχικά ο διαιτητής έδωσε πέναλτι. Τελικά το “VAR” έδειξε φάουλ με τον Σουάρεθ όμως να μην γλιτώνει την κόκκινη κάρτα στο 66΄.

Στο 70΄ ήρθε και άλλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους ύστερα απο πολύ καλή η εκτέλεση του φάουλ από τον Αουγκούστο που απέκρουσε δύσκολα ο Παπαδόπουλος. Στο 70΄ο ΠΑΟΚ τριπλασίασε τα τέρματα του. Ο Γιόσιπ Μίσιτς έβγαλε ωραία την μπαλιά από τα αριστερά, με τον Λάμπρου (που μπήκε στο 60΄ στη θεση του Πέλκα) να γράφει το 3-0 μέσα από την περιοχή και να αποθεώνεται απο τον κόσμο του ΠΑΟΚ. Ο νεαρός πέτυχε το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα και απέδειξε πως αξίζει περισσότερο αγωνιστικό χρόνο μετά και το τέρμα που είχε πετύχει στο Κύπελλο με τον ΟΦΗ.

Ο Αστέρας Τρίπολης απο την άλλη παρά την ήττα του “σφράγισε” την θετική του εικόνα με γκολ του Μάρκο Φερνάντεθ στο 85΄ που επίσης χρειάστηκε VAR για να επικυρωθεί καθώς ο παίκτης του Αστέρα σκόραρε απο κανονική θέση. Στο 89΄ ο Άκπομ σκόραρε αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ. Στο 90΄ ο Λάμπρου βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά προτίμησε να κάνει την πάσα με τον Ριέρα να τον σταματά και τον νεαρό ποδοσφαιριστή να χάνει την ευκαιρία να σκοράρει για δεύτερη φορά. Η αναμέτρηση τελικά έληξε με οχτώ λεπτά επιπλέον χρόνο καθυστερήσεων λόγω των πολλών διακοπών που υπήρξαν μετά απο τις εξετάσεις του VAR!

MVP: Ο Αντελίνο Βιεϊρίνια έπαιξε μετά απο έναν χρόνο ξανά μπακ και ήταν εκπληκτικός. Ο Πορτογάλος έδειξε πως και απο αυτή τη θέση μπορεί να βοηθήσει πολύ την ομάδα του.

ΠΑΝΩ: Ο Λάζαρος Λάμπρου απέδειξε τις επιθετικές του αρετές και πλέον κέρδισε μία θέση στην ομάδα. Ο νεαρός σκόραρε δέκα λεπτά μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο.

ΚΑΤΩ: Μετρια εικόνα του Ντόουγκλας Αουγκούστο που έκανε πολλά λάθη και έχασε αρκετες μονομαχίες στη μεσαία γραμμή.

Κίτρινες: Σουάρεθ, Ριέρα, Αουγκούστο
Κόκκινες: ΣΟΥΑΡΕΘ

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Μάτος, Ίνγκασον, Βαρέλα, Βιεϊρίνια, Μαουρίσιο (Εσίτι 80′), Αουγκούστο, Λημνιός, Πέλκας (Λάμπρου 61′), Μίσιτς, Σφιντέρσκι (Άκπομ 69′).

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Ορτέγκα, Σουάρες, Ματρικάρντι, Κώτσιρας, Σίτο, Μπόρχα Φερνάντεθ (Μπελόκ 77′), Βαλιέντε, Μάρκο Φερνάντεθ, Λουίς Φερνάντεθ (Πασαλίδης 69′), Χαουρέγκι.

Διαιτητής: Σκουλάς (Θεσσαλίας)
Βoηθοί: Νικολακάκης (Ηρακλείου), Δημόπουλος (Δυτ. Αττικής)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ-Αστέρας Τρίπολης 3-1: Νίκησε και το… VAR!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.