ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ-Ατρόμητος 3-0: Σε 5-6 εβδομάδες θα είναι πρωταθλητές!

Ο Δικέφαλος έκανε ένα ακόμη βήμα προς τον τίτλο
ΠΑΟΚ-Ατρόμητος 3-0:  Σε 5-6 εβδομάδες θα είναι πρωταθλητές!

Ο ΠΑΟΚ δεν έχασε ούτε τώρα βαθμούς, έδωσε άλλη μία παράσταση και σε μία κατάμεστη Τούμπα και με κορυφαίους τους Άκπομ και Ολιβέιρα, επικράτησε και του Ατρόμητου με 3-0, “αγκαλιάζοντας σφιχτά” τον τίτλο του πρωταθλητή.

Οι “ασπρόμαυροι” κέρδισαν δύο πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο, έχασαν το ένα αλλά πέτυχαν δύο γκολ και κατάφεραν να αποβάλλουν το άγχος απο νωρίς. Ο Ατρόμητος έπαιξε πολύ καλά, προσπάθησε να “χτυπήσει” στις αντεπιθέσεις.

Στο 14΄ο Κατράνης έπεσε στα πόδια του Ακπομ ανατρέποντας τον μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να δίνει την παράβαση. Ωστόσο ο Θοδωράκης απέκρουσε το πέναλτι του Αντελίνο Βιεϊρίνια. Ο Θοδωράκης είπε όχι στον Πορτογάλο και στο 24΄σε δυνατό σουτ του τελευταίου έξω απο την περιοχή. Δυο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Ατρομήτου να απειλήσει με τον Πασχαλάκη να αποκρούει σε κόρνερ το μακρινό σουτ του Ούμπιδες.

Στα επόμενα λεπτά ο ΠΑΟΚ φανερά επηρεασμένος απο το χαμένο πέναλτι αλλά και την αναγκαστική αλλαγή του Μαουρίσιο στο 22΄ δεν μπορούσε να απειλήσει την αντίαπλη εστία και εμφανιζόταν και επιρρεπής στις οργανωμένες αντεπιθέσεις των φιλοξενουμένων.

Σε μία απο αυτές τις κόντρες της ομάδας του Κάναντι ο Μπρούνο βρέθηκε απέναντι στον Πασχαλάκη, όμως ο επόπτης έδειξε οφσάιντ μία απόφαση που ήταν λανθασμένη. Αυτή η φάση σαν να… χτύπησε το καμπανάι στους παίκτες του ΠΑΟΚ που άρχισαν ξανά να πιέζουν και δικαιώθηκαν τρία λεπτά αργότερα.

Στο 39΄ ο Δικέφαλος κατάφερε να προηγηθεί μετά απο συνεργασία των δύο Πορτογάλων του. Ο Βιεϊρίνια απο τα αριστερά έβγαλε τη σέντρα στην καρδιά της άμυνας των φιλοξενουμένων και ο Ολιβέιρα με κεφαλιά ψαράκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι κέρδισαν και δεύτερο πέναλτι όταν ο Άκπομ έκανε εκπληκτική ενέργεια μπήκε στην περιοχή και ανετράπη. Αυτή τη φορά την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπίσεσβαρ και σε αντίθεση με τον Βιεϊρινια σκόραρε για το 2-0.

Στο 49΄ ο ΠΑΟΚ σκόραρε με τον Ενρίκε αλλά το τέρμα ακυρώθηκε για οφσάιντ ενώ στο 52΄ έχασε μεγάλη ευκαιρία ο Άκπομ όταν ο Μπίσεσβαρ έδωσε πάσα “πάρε-βάλε” στον Άγγλο αλλά αυτός δεν κατάφερε να πετύχει γκολ μέσα απο την μικρή περιοχή του Θεοδωράκη.

Όσο περνούσε ο χρόνος ο ρυθμός του αγώνα έπεφτε, ο ΠΑΟΚ “φρέναρε” ο Ατρόμητος δεν μπόρεσε να βρει λύσεις ώστε να μειώσει το σκορ και εκεί που όλα έδειχναν ότι δεν θα μπει γκολ ο Λουτσέσκου έβαλε μέσα τον Σβιντέρσκι στο 80΄. Ο Πολωνός κάθε φορά που μπαίνει αλλαγή σκοράρει μετά απο λίγα λεπτά και αυτό και έγινε και τώρα. Ο Σβιντέρσκι στην πρώτη του επαφή με την μπάλα και σε λιγότερο απο ένα λεπτό μετά την είσοδο του στο γήπεδο, πέτυχε γκολ με πλασέ σε κενή εστία μετά από πάσα του Μπίσεσβαρ, σημειώνοντας το 3-0 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

MVP: Ο Σέρτζιο Ολιβέιρα μετά τον τραυματισμό του Μαουρίσιο έκανε περισσότερο παιχνίδι για τον ΠΑΟΚ και χρίστηκε και σκόρερ με το τέρμα που πέτυχε.

ΠΑΝΩ: Ο Άκπομ κέρδισε δύο πέναλτι και ήταν μόνιμη απειλή για την αντίπαλη άμυνα και συμμετείχε στα τέρματα του Δικεφάλου

ΚΑΤΩ: Ο Ενρίκε… ήθελε αλλά δεν μπορούσε. Δεν βοήθησε πολύ τον ΠΑΟΚ και μάλιστα ενώ είχε κίτρινη κάρτα κινδύνευσε να αποβληθεί καθώς δεν ήταν ψύχραιμος στα μαρκαρίσματα του.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Σωστές αποφάσεις του Αζέρου διαιτητή Αλιγιάρ Αγκαγέν και σωστά έδωσε τα δύο πέναλτι του ΠΑΟΚ. Ο επόπτης έκανε λάθος στο τετ α τετ του Μπρούνο.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ενρίκε/Μπρούνο, Στρούγγης

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: ΜΠΡΟΥΝΟΓΚΟΛ: 1-0 (39΄ Ολιβέιρα), 2-0 (45_3 Μπίσεσβαρ), 3-0 (81΄ Σβιντέρσκι)

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Μαουρίτσιο, Ολιβέιρα, Λημνιός, Μπίσεσβαρ, Ενρίκε (63΄ Γιαννούλης), Άκπομ (80΄ Σβιντέρσκι).

Ατρόμητος: Θεοδωράκης, Μπουσουλάτζιτς, Σάκιτς, Κατράνης, Μάντσον, Ούμπιδες, Στρούγγης, Κιβρακίδης, Ενσικουλού, Καρασαλίδης, Μπρούνο.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ-Ατρόμητος 3-0: Σε 5-6 εβδομάδες θα είναι πρωταθλητές!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.