ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός: 23 χρόνια δεν… περνούσε από την Τούμπα! (vids)

Το ασύλληπτο σερί 21 και πλέον αήττητων αγώνων που έτρεχε ο ΠΑΟΚ στα ντέρμπι με τον Ολυμπιακό εντός έδρας

Το ΠΑΟΚ Ολυμπιακός είναι ένα ντέρμπι το οποίο αναμφίβολα πάντοτε μαγνητίζει όλα τα βλέμματα πάνω του. Οι δύο ομάδες διασταυρώνουν τα… ξίφη τους στο γήπεδο της Τούμπας σήμερα (13/1, 19:30) και το Sportime γυρίζει το χρόνο πίσω στο ασύλληπτο αήττητο σερί που έτρεχε ο Δικέφαλος για 23 ολόκληρα χρόνια.

Το ημερολόγιο έδειχνε 21 Σεπτεμβρίου του 1969 όταν ο Ολυμπιακός έφευγε με τη νίκη με 1-2 κόντρα στον ΠΑΟΚ. Από τότε, οι «ερυθρόλευκοι» ξέχασαν τη λέξη… νίκη μέσα στην Τούμπα, με τον Δικέφαλο να τρέχει ένα τρομερό σερί που λίγοι φαντάζονταν.

Στις 3 Ιανουαρίου του 1971 οι δύο ομάδες βρέθηκαν αντιμέτωπες και έμειναν ισόπαλες χωρίς σκορ, με τον ΠΑΟΚ να μετράει μετά από εκείνο το ματς 11 σερί νίκες, οι οποίες σταμάτησαν στο 1-1 του 1983. Το αήττητο σερί όμως δεν έλαβε τέλος, αφού ο Δικέφαλος μέτρησε ακόμα οκτώ νίκες.

Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να γράψουν τον επίλογο της συγκεκριμένης παράδοσης στις 24 Μαϊου 1992, όταν επικράτησαν με το σκορ της τελευταίας τους νίκης 23 ολόκληρα χρόνια πριν, δηλαδή το 1-2. Συγκεκριμένα, ο Ηλίας Σαββίδης στο 42ο λεπτό με εντυπωσιακή εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-0. Στο 54ο λεπτό, ο Γιώργος Βαΐτσης διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του, βάζοντας… τέλος στην απίστευτη παράδοση της ομάδας από τη Θεσσαλονίκη. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι, ήταν να μειώσουν με τον Λαγωνίδη στο 75ο λεπτό.

Μέσα σε αυτά τα χρόνια, ο Ολυμπιακός γνώρισε και πολύ βαριές ήττες, με μεγαλύτερη αυτή του ματς που διεξήχθη στις Σέρρες, στο οποίο οι «ασπρόμαυροι» πήραν τη μεγαλύτερη νίκη τους με το ευρύ 6-1. Για την ιστορία, ο ΠΑΟΚ είχε ανοίξει το σκορ στο 7′ με τον Πολ Άντονι Μπάνον, ενώ τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήραν οι Μαυρομμάτης στο 14′ και τον Σίγγα στο 18ο λεπτό. Στο 41′ ο Μπανιώτης έκανε το 4-0, διαμορφώνοντας έτσι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός σημείωσε το γκολ της τιμής στο 49′ με τον Τσαλουχίδη. Ο Δικέφαλος δεν είχε πρόθεση όμως να σταματήσει. Ο Μπορμπόκης σημείωσε τα δύο τελευταία τέρματα της ομάδας του στο 74′ και το 89′ διαμορφώνοντας με αυτό τον τρόπο το τελικό 6-1. Το «ασπρόμαυρο» πάρτι είχε ολοκληρωθεί, με τους οπαδούς του να το…διασκεδάζουν, φωνάζοντας από τις κερκίδες «έλεος, έλεος, έλεος…» με αναμμένα κεριά!

Αυτή η ήττα του Ολυμπιακού παραμένει η βαρύτερη που έχει γνωρίσει στην Α’ Εθνική κατηγορία. Ιδιαίτερη εντύπωση προκαλούν και τα στατιστικά, με τον ΠΑΟΚ να πετυχαίνει 46 τέρματα, έναντι 11 του Ολυμπιακού μέσα σε αυτά τα χρόνια!

Το εν λόγω σερί αποτελεί και τη μακρύτερη παράδοση θετικών αποτελεσμάτων που έχει σημειωθεί ανάμεσα στα ζευγάρια των παραδοσιακών δυνάμεων του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Ολυμπιακός: Η αποστολή για ΠΑΟΚ και η αναχώρηση για Θεσσαλονίκη (pics)

ΠΑΟΚ: Μέσα ο Γιαννούλης, εκτός ο Αουγκούστο με Ολυμπιακό!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός: 23 χρόνια δεν… περνούσε από την Τούμπα! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.