ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ-Πανιώνιος 2-1: Τον… έσωσε ο Σβιντέρσκι!

Ο ΠΑΟΚ σε έναν ακόμη αγώνα έδειξε σοβαρό πρόβλημα στην άμυνα του καθώς για άλλη μια φορά δέχτηκε γκολ, αυτή τη φορά απο τον Πανιώνιο στην Τούμπα, ωστόσο ο Δικέφαλος κατάφερε να νικήσει με 2-1 χάρη σε όμορφο γκολ του Σβιντέρσκι στο 75΄. Ο Παπαπέτρου συμβουλεύτηκε τους βοηθούς του στο VAR και επικύρωσε το τέρμα...

Ο ΠΑΟΚ σε έναν ακόμη αγώνα έδειξε σοβαρό πρόβλημα στην άμυνα του καθώς για άλλη μια φορά δέχτηκε γκολ, αυτή τη φορά απο τον Πανιώνιο στην Τούμπα, ωστόσο ο Δικέφαλος κατάφερε να νικήσει με 2-1 χάρη σε όμορφο γκολ του Σβιντέρσκι στο 75΄. Ο Παπαπέτρου συμβουλεύτηκε τους βοηθούς του στο VAR και επικύρωσε το τέρμα των πρωταθλητών Ελλάδας που είχαν προηγηθεί στο 15΄ με τον Άκπομ.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο έκανε ευκαιρίες απο τα πρώτα λεπτά του ματς και προηγήθηκε νωρίς καθώς στο 15΄ο Τσούμπα Άκπομ έκανε την κίνηση έξω από την περιοχή, σούταρε και εκτέλεσε τον Κότνικ για το 1-0. Οι “ασπρόμαυροι” συνέχισαν επιθετικά και έψαχναν το δεύτερο τέρμα.

Στο 21΄ πολύ όμορφη φάση με τον Ζαμπά να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας από την εξαιρετική μπαλιά του Βαρέλα αλλά το πλασέ του Βραζιλιάνου κατέληξε άουτ με τον ΠΑΟΚ να χάνει την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του ενω δυο λεπτά μετά οι πρωταθλητές Ελλάδας έχασαν τριπλή ευκαιρία για γκολ! Αρχικά ο Κότνικ έδιωξε το σουτ του Ζαμπά, στη συνέχεια ο Άκπομ “δέχτηκε μπλοκ” από τον Σαραμαντά και τέλος ο Κότνικ απέκρουσε εκ νέου μετά από κόντρα της μπάλας.

Στο 38΄ ο Βαρέλα έγινε αναγκαστική αλλαγή λόγω πόνων στη μέση με τον Ινγκασον να μπαίνει στη θέση του. Η ομάδα του Αμπελ Φερέιρα συνέχιζε να πιέζει αλλά στις καθυστερήσεις για άλλη μία φορά δεν μπόρεσε να πετύχει γκολ όταν ο Ζαμπά και ο Άκπομ συνδυάστηκαν πολύ ωραία μέσα στην περιοχή αλλά το γύρισμα του πρώτου «κόπηκε» τελευταία στιγμή.

Στο δεύτερο ημίχρονο στην πρώτη ουσιαστικά επίθεση του ο Πανιώνιος ισοφάρισε. Στο 55 ο Τσιλουλης μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Άρτσε και κατάφερε μόλις δύο λεπτά να σκοράρει. Ήταν το 57ο λεπτό όταν οι «κυανέρυθροι» βγηκαν στην κόντρα, ο Κόρμπος έκανε τη σέντρα, ο Ίνγκασον δεν μπόρεσε να διώξει και ο Τσιλούλης σκόραρε. Τα πόδ’ια των παικτών του ΠΑΟΚ άρχισαν να βαραίνουν αφού για άλλη μία φορά φέτος δεχόντουσαν γκολ χωρίς ο αντίπαλος να έχει δημιουργήσει ευκαιρίας. Η κερκίδα άρχισε ξανά να… μουρμουράει. Στο 75΄ όμως μίλησε το “δολοφονικό” ένστικτο του Σβιντέρσκι που σημείωσε το 2-1! Ο Πολωνός με απίθανο τρόπο όντας πλάτη στο τέρμα και ύστερα απο κόρνερ του Μπίσεσβαρ . Ο διαιτητής Παπαπέτρου ζήτησε τον έλεγχο του VAR (άκουσε τους βοηθούς για ένα σπρώξιμο του Ακπομ) και κατακύρωσε το τέρμα τους γηπεδούχους.

ΓΚΟΛ: Ακπόμ 14′ (σουτ), Σφιντέρσκι 74′ (σουτ) / Τσιλούλης 57′ (σουτ)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Εσίτι 70′ / Καμαρά 40′, Σταυρόπουλος 41′, Ευαγγέλου 47′
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –
ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα (Ίνγκασον 38′), Κρέσπο, Γιαννούλης, Εσίτι, Μίσιτς, Λημνιός (Πέλκας 74′), Ζαμπά (Μπίσεσβαρ 59′), Σφιντέρσκι, Άκπομ.
Πανιώνιος: Κότνικ, Σαραμαντάς (Μιλόγεβιτς 86′), Σταυρόπουλος, Ευαγγέλου, Παπαγεωργίου, Μαξίμοβιτς, Κόρμπος, Καμαρά, Ρέντζας (Λυμπεράκης 86′), Αρτσε (Τσιλούλης 56′), Αραμπουλί.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ-Πανιώνιος 2-1: Τον… έσωσε ο Σβιντέρσκι!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.