ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ-ΠΑΣ 2-1: Είναι τρελός ο Πολωνός!

Ο Κάρολ Σβιντέρκσι έσωσε τον Δικέφαλο στο 87΄

Ο Πολωνός Κάρολ Σβιντέρκι έσωσε τον ΠΑΟΚ αφού μπήκε στο 67΄ και στο 87΄πέτυχε το γκολ που έδωσε τη νίκη στον Δικέφαλο με 2-1 επί του μαχητικού ΠΑΣ. Νωρίτερα ο Πέλκας είχε σκοράρει απο τα έντεκα μέτρα, ο Μάνος ισοφάρισε απο θέση οφσάιντ ενώ ο Ακπόμ αστόχησε απο τα έντεκα μέτρα!

Στο 9΄ ο Γιαννούλης έκανε το γύρισμα στο πρώτο δοκάρι ο Ακπόμ έπιασε τη κεφαλιά με τον Βελλίδη να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ. Ο Ελληνας μπακ πρωταγωνίστησε και στο 21΄ όταν έκανε ωραία κίνηση στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΣ, ο Μπίσεσβαρ του έδωσε την πάσα με τον νεαρό να σπάει για τον Μίτσιτς που μόνος του απο το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ. Πέντε λεπτά μετά συρτή σέντρα του Γιαννούλη ο Ευαγγέλου με προβολή έβγαλε την μπάλα σε κόρνερ.

Ο ΠΑΟΚ έδειχνε αρκετή δυσκολία να μπει στην περιοχή των φιλοξενουμένων με τους ποδοσφαιριστές να περιμένουν όλοι έξω απο την περιοχή και να αμύνονται μαζικά. Ωστόσο η λύση για την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου ήρθε στο 38΄. Ο Ακπόμ έκανε το κλέψιμο έδωσε στον Πέλκα που πάσαρε ξανά στον Αγγλο, ο οποίος προσπάθησε να μπει στην περιοχή αλλά ο Ευαγγέλου ανέτρεψε τον φορ του Δικεφάλου. Ο Πέλκας ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και σημείωσε το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ αιφνιδίασε τους Κυπελλούχους Ελλάδας καθώς στο 52΄ μετά απο κάθετη πάσα του Μπουκουβάλα ο Μάνος πήρε την μπάλα και κρεμώντας τον Πασχαλάκη έκανε το 1-1. Ωστόσο το γκολ δεν έπρεπε να μετρήσει καθώς ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ.

Ο Λουτσέσκου αντέδρασε αντικαθιστώντας τον Μπίσεβαρ με τον Ζαμπά στο 59΄. Τρία λεπτά μετά ο Μαουρίσιο έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα όταν ο Λημνιός έβγαλε τη σέντρα στο δεξί δοκάρι αλλά ο Βραζιλιάνος έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε να πιέζει ακόμα περισσότερο την ομάδα των Ιωαννίνων με τον διαιτητή Φωτιάδη να δίνει πέναλτι υπέρ του Ακπόμ στο 76΄. Ο Αγγλος ζήτησε να το εκτελέσει ο ίδιος αλλά ο Βελλίδης το απέκρουσε. Το ματς εξελίχθηκε σε ένα θρίλερ με την Τούμπα να είναι έτοιμη να νιώσει ένα απρόσμενο σοκ. Ωστόσο στο 86΄ μίλησε η νέα μεταγραφή των “ασπρόμαυρων”. Ο Κάρολ Σβιντέρσκι! Μετά απο σέντρα ο Μάτος απο δεξιά έπιασε την κεφαλιά η μπάλα χτύπησε στο έδαφος και κατέληξε στον Πολωνό που απο τη μικρή περιοχή την έστειλε στα δίχτυα!

MVP: Φυσικά ο Κάρολ Σβιντέρκσι. Ο ΠΑΟΚ έφερε τον Πολωνό ως αντί-Πρίγιοβιτς και αυτός μέσα σε 20 λεπτά έκανε τη… δουλειά του αφού πέτυχε το γκολ που έδωσε τους τρεις βαθμούς της νίκης.

ΠΑΝΩ: Καλύτερος του αγώνα για τον Δικέφαλο ήταν ο Δημήτρης Γιαννούλης που έπαιξε για πρώτη φορά μετά την επιστροφή του απο τον δανεισμό και ήταν σταθερός αμυντικά αλλά και στις περισσότερες επικίνδυνες φάσεις επιθετικά.

ΚΑΤΩ: Το να παίζει μία ομάδα αμυντικά απέναντι σε καλύτερο αντίπαλο και μάλιστα εκτός έδρας είναι θεμιτό. Το να γίνονται όμως καθυστερήσεις τόσες πολλές όσες έκαναν οι παίκτες των φιλοξενούμενων σε κάθε φάση δεν έχει καμία σχέση με το fair play που θέλουν όλοι οι ποδοσφαιρόφιλοι να βλέπουν.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σωστά έδωσε ο διαιτητής Φωτιάδης το πρώτο πέναλτι το οποίο έγινε το 1-0, τραβηγμένο το δεύτερο που έχασε ο Ακπόμ αλλά έπρεπε να δώσει πέναλτι σε τράβηγμα πάνω στους Κρέσπο και Βαρέλα. Οφσάιντ το γκολ του ΠΑΣ.

ΓΚΟΛ: 1-0 (38΄ Πέλκας), 1-1 (52΄ Μάνος), 2-1 87΄ Σβιντέρσκι)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Πέλκας/ Ευαγγέλου, Σκόνδρας, Κριζμάν, Λίλα

ΚΟΚΚΙΝΕΣ

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Γιαννούλης, Μίσιτς (74΄ Ελ Καντουρί), Μαουρίσιο, Πέλκας, Μπίσεσβαρ (59΄Ζαμπά), Λημνιός (67΄ Σβιντέρσκι), Άκπομ.

ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδη, Λίλα, Σκόνδρας, Ευαγγέλου, Σιόντης, Μπουκουβάλας, Σεργκελασβίλι, Βιδάλ (Πάντελιτς), Γιάκος, Κριζμάν (82΄Παυλίδης), Μάνος.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ-ΠΑΣ 2-1: Είναι τρελός ο Πολωνός!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.