ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ: Ψάχνει «φάρμακο» μετά το Κύπελλο

Ο ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει τον Αστέρα Τρίπολης αύριο (11/4, 17:15) και θέλει να κάνει μία νέα αρχή στο πρωτάθλημα.

Ο Αστέρας Τρίπολης υποδέχεται τον ΠΑΟΚ αύριο (11/4, 17:15) για την 3η αγωνιστική των playoffs της Super League με τους «ασπρόμαυρους» να θέλουν να κάνουν μία νέα αρχή και στο πρωτάθλημα, δίνοντας συνέχεια στη νίκη κόντρα στην ΑΕΚ για το Κύπελλο Ελλάδας.

Ο Δικέφαλος έχει πάρει ψυχολογία, κάτι που μένει να δείξει μέσα στον αγωνιστικό χώρο, σε μία έδρα ωστόσο που παραδοσιακά δυσκολεύεται. Η νίκη είναι επιτακτική στους «ασπρόμαυρους», αν θέλουν να παραμείνουν σε απόσταση αναπνοής από τη δεύτερη θέση, καθώς σε διαφορετική περίπτωση και αν ο Άρης νικήσει την ΑΕΚ θα ξεφύγει στους επτά βαθμούς, διαφορά που είναι δύσκολη να καλυφθεί.

Στον ΠΑΟΚ βέβαια θέλουν να «ξορκίσουν» και μία άλλη… κατάρα φέτος, που έχει να κάνει με τα ματς μετά από αυτά του Κυπέλλου. Ακόμα κι αν αυτά είναι με πιο αδύναμους αντιπάλους.

Σε τέσσερα ματς που έχει δώσει μετά από αγώνα Κυπέλλου, μετράει τρεις ισοπαλίες και μόλις μία νίκη.

Πιο συγκεκριμένα, μετά το ματς που έδωσε κόντρα στην ΑΕΛ το οποίο και κέρδισε με 5-0, ο Δικέφαλος υποδέχτηκε στις 24 Ιανουαρίου την ΑΕΚ στο γήπεδο της Τούμπας. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2 σκορ, με τους γηπεδούχους μάλιστα να βρίσκονται πίσω στο σκορ μέχρι και το 70’, όταν και ισοφάρισε ο Αντρέ Βιεϊρίνια.

Μετά τη ρεβάνς κόντρα στους «βυσσινί» όπου οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν με 1-2, υποδέχτηκαν τον Απόλλωνα Σμύρνης. Και εκεί, αν και θεωρητικά ο αντίπαλος ήταν πολύ πιο αδύναμος τα βρήκαν… σκούρα. Παρά το γεγονός πως βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με τον Ουάρντα, οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο και ανέτρεψαν το σκορ. Χρειάστηκε το γκολ του Ίνγκι Ίνγκασον στο 88’ ώστε να ισοφαρίσουν και να διαμορφώσουν το τελικό 2-2.

Η μοναδική νίκη που κατέγραψε ο Δικέφαλος ήταν μετά το ματς κόντρα στη Λαμία στο οποίο επικράτησε με 5-2, όταν αντιμετώπισε στις 15 Φεβρουαρίου τον ΠΑΣ Γιάννινα στο γήπεδο του Περιστερίου. Ζίβκοβιτς και Σβαμπ… καθάρισαν το ματς με δύο τέρματα μέσα σε έξι λεπτά «σφραγίζοντας» το τρίποντο.

Στο ίδιο έργο θεατές, όπως τα προηγούμενα ματς και μετά τη ρεβάνς με τη Λαμία (1-1). Οι «ασπρόμαυροι» υποδέχτηκαν τον Άρη στις 7 Μαρτίου και πάλι… γλίτωσαν στο τέλος. Οι «κιτρινόμαυροι» βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 0-2 και λίγο έλειψε να πετύχουν και άλλα τέρματα, με την ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία να… μιλάει στο τέλος. Αρχικά ο Ίνγκασον μείωσε σε 1-2 ξανά στο 88ο λεπτό, με τον Βιεϊρίνια να ισοφαρίζει στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Στον ΠΑΟΚ θέλουν να δώσουν μία συνέχεια στη νίκη επί της ΑΕΚ και να επιστρέψουν στις καλές τους εμφανίσεις, ευελπιστώντας ότι η Τρίπολη θα αποτελέσει την αφετηρία.

Σνάουτσνερ: «Πήραμε ψυχολογία, οι πανηγυρισμοί έδειξαν την πίεση που είχαμε»

ΠΑΟΚ: Χωρίς Βαρέλα στην Τρίπολη – Αναλυτικά η αποστολή

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ: Ψάχνει «φάρμακο» μετά το Κύπελλο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.