ΠΑΟΚ

Πήρε τον Αστέρα πάει για τα αστέρια!

Με πέναλτι του Πρίγιοβιτς στο 58΄ ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 1-0 του Αστέρα Τρίπολης και περιμένει με ανεβασμένη τη ψυχολογία την Μπενφίκα την Τετάρτη

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με το δεξί στο πρωτάθλημα της Super League, νικώντας δύσκολα και άγχος, τον πολύ καλό Αστέρα Τρίπολης με 1-0 και πλέον θα προετοιμαστεί για τον μεγάλο αγώνα του με την Μπενφίκα την Τετάρτη και στόχο τα… αστέρια, των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

Με αλλαγές ενόψει Μπενφίκα αγωνίστηκε ο Δικέφαλος και η απουσία του Μαουρίσιο ήταν αισθητή στη μεσαία γραμμή του Δικεφάλου, που ήταν αργό και δεν είχε την “φαντασία” που θα έπρεπε, απέναντι στην διπλή άμυνα ζώνης του Αστέρα Τρίπολης.

Παρόλα αυτά στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες. Η πρώτη ήρθε στο 8΄ της αναμέτρησης, με τον Ουάρντα απο τα αριστερά να κάνει δύο προσποιήσεις, να σεντράρει και τον Ζαμπά με απευθείας βολέ, να αναγκάζει τον Παπαδόπουλο σε εντυπωσιακή απόκρουση.

Στο 20΄ ο Πρίγιοβιτς έξω απο την μικρή περιοχή ανενόχλητος. έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ καθώς ήταν πολύ κακό το σουτ που επιχείρησε.

Στο 23΄ ο Τσιλιανίδης μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή του ΠΑΟΚ αλλά τον πρόλαβε ο Χατσερίδης που με προβολή, έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.

Στο 28΄ ο ΠΑΟΚ έχασε τη δεύτερη μεγάλη του ευκαιρία όταν ο Ελ Καντουρί, μπήκε πολύ όμορφα απο τα δεξιά στην μεγάλη περιοχή, πλάσαρε προς τα πίσω στον Πριγιοβιτς που έπιασε την κεφαλιά με τον Παπαδόπουλο να εκτινάσσεται, διώχνοντας την μπάλα σε κόρνερ. Οι γηπεδούχοι απείλησαν και στο 33΄ με μακρινό σουτ του Ουάρντα.

Στο 40΄ ο Αστέρας Τρίπολης ήταν αυτός που απείλησε με τον Τσιλιανίδη να δοκιμάζει το σουτ και τον Πασχαλάκη να μπλοκάρει στην κλειστή του γωνία. Η ομάδα του Λουτσέσκου πάντως έχασε στο δεύτερο κι όλας λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου σημαντική ευκαιρία με τον Ελ Καντουρί να προχωράει σε ατομική προσπάθεια να σεντράρει προς τον Ζαμπά ο οποίος στο όριο της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα λίγο πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Αστέρα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον προπονητή των φιλοξενούμενων Σάββα Παντελίδη να βγάζει τον “επικίνδυνο” για δεύτερη κίτρινη κάρτα Κώτσιρα και να περνάει στη θέση του ο Κυριακόπουλος.

Οι γηπεδούχοι είχαν την κυριαρχία και την κατοχή, πίεσαν με υπομονή και τελικά κατάφεραν να προηγηθούν με 1-0 στο 58΄ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πρίγιοβιτς. Ενα λεπτό πριν ο Σάχοφ έβγαλε πολύ όμορφη κάθετη στον Σέρβο που “τσίμπησε” την μπάλα, ο Παπαδόπουλος τον βρήκε και ο διαιτητής έδωσε την εσχάτη των ποινών.

Από εκεί και πέρα όμως οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους, ήταν καλύτεροι του ΠΑΟΚ και άρχισαν να δημιουργούν προβλήματα στην ομάδα της Θεσσαλονίκης. Στο 69΄η ομάδα της Αρκαδίας θα μπορούσε να ισοφαρίσει αφού έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Κυριακόπουλος σε αντεπίθεση, δοκίμασε το μακρινό σουτ με τον Πασχαλάκη να αποκρούει με μεγάλη δυσκολία σε κόρνερ. Στο 80΄ οι φιλοξενούμενοι έχασαν ευκαιρία με ανάποδη κεφαλιά του Τριανταφυλλόπουλου και στο 85΄ ο Μανιάς απείλησε ξανά τον ΠΑΟΚ με σουτ που απέκρουσε σε κόρνερ ο Πσχαλάκης.

UP: Ο Αμρ Ουάρντα ήταν ο καλύτερος του γηπέδου και ο άνθρωπος που απο τα πόδια του ξεκινούσαν οι περισσότερες επιθέσεις του ΠΑΟΚ. Ο Αιγύπτιος με ψυχολογία ανεβασμένη και απο το γκολ του στη Λισαβόνα είχε σπουδαία παρουσία.

DOWN: Ο Κάνιας σε έναν αγώνα που ο ΠΑΟΚ δεν δέχηκε πολύ πίεση ήταν… μέτριος και δεν βοήθησε καθόλου στο επιθετικό κομμάτι.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Αριστομένης Κουτσιάφτης δεν απέβαλε στο πρώτο ημίχρονο όπως έπρεπε τον Κώτσιρα με δεύτερη κίτρινη κάρτα ενώ έδωσε το πέναλτι του ΠΑΟΚ σε μία δύσκολη φάση που φαίνεται πως ο Πρίγιοβιτς προλαβαίνει τον Παπαδόπουλο πριν υπάρξει επαφή των δύο παικτών. Επίσης ο Έλληνας διαιτητής δεν έδειξε απευθείας κόκκινη κάρτα, όπως θα έπρεπε στο δεύτερο ημίχρονο τον Ιγκλέσιας που πάτησε εσκεμμένα τον Ουάρντα.

ΓΚΟΛ: ΠΡΙΓΙΟΒΙΤΣ (58΄)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: ΧΑΤΣΕΡΙΔΗΣ (24΄), ΕΛ ΚΑΝΤΟΥΡΙ (55΄), ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΠΟΥΛΟΣ (5΄) ΚΩΤΣΙΡΑΣ (34΄)

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Κρέσπο, Χατσερίδης, Μάτος, Βιεϊρίνια, Σάχοφ, Κάνιας (74΄Βέρνμπλουμ, Ελ Καντουρί, Ουάρντα, Ζαμπά (67΄ Μπίσεσβαρ), Πρίγιοβιτς (81΄ Ακπόμ).

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Ορτέγκα (79΄Δουβίκας), Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Κώτσιρας (46΄ Κυριακόπουλος), Βαλιέντε, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Τσιλιανίδης (88΄Ρόλε), Μανιάς, Καλτσάς

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Πήρε τον Αστέρα πάει για τα αστέρια!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.