ΠΑΟΚ

“Άλωσε” τη Νέα Σμύρνη ο ΠΑΟΚ

Με γκολ του Ελ Καντουρί ο Δικέφαλος επικράτησε του Πανιωνίου με 1-0 εκτός έδρας

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να σπάσει την αμυντική διάταξη του Πανιωνίου με γκολ του Ελ Καντουρί στο 68΄ και να “αλώσει” τη Νέα Σμύρνη επικρατώντας του Πανιωνίου με 1-0.

Ο Πανιώνιος μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και στα πρώτα 15 λεπτά μπήκε πολλές φορές στην περιοχή του ΠΑΟΚ που έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο.

Οι “κυανέρυθροι είχαν ήδη στο εικοσάλεπτο 4 τελικές, δύο στην εστία ενώ ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να κάνει ούτε ένα σουτ προς την τέρμα των γηπεδούχων. Οι “ασπρόμαυροι” είχαν πολλά προβλήματα με το κέντρο τους να είναι “εξαφανισμένο” και να μην μπορεί να κρατήσει μπάλα.

Μετά το 20λεπτο ο ΠΑΟΚ πήρε την κατοχή υπέρ του (55%) και πέρασε και στο 30΄ είχε ήδη ξεπεράσει τον αντίπαλο τους στις τελικές προσπάθειες. Ο Πανιώνιος λοιπόν αναγκάστηκε να οπισθοχωρήσει με τον Μαουρίσιο να δοκιμάζει το πρώτο σουτ προς τον Μανοΐλοβιτς στο 23΄ ενώ στο 27΄ κεφαλιά του Μάτος απο το ύψος της μικρής περιοχής απέκρουσε δύσκολα ο πορτιέρο της αθηναϊκής ομάδας όπως και ένα λεπτό αργότερα μετά απο φαλτσαριστό σουτ του Αντελίνο Βιεϊρίνια.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να πιέζουν αλλα στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου ο Πανιώνιος είχε καλή ευκαιρία με σουτ του Ντουρμισάι που απέκρουσε δύσκολα Πασχαλάκης στο 41΄ της αναμέτρησης.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον επόπτη να κόβει λανθασμένα ως οφσάιντ το τετ α τετ του Πρίγιοβιτς στο 50΄ . Στο 68΄ όμως ο ΠΑΟΚ δικαιώθηκε για την πίεση του με τον Σάχοφ να κάνει εξαιρετική κούρσα να μπαίνει στην περιοχή να δίνει στον Ελ Καντουρί που με γυριστό σουτ πέτυχε ένα πανέμορφο τέρμα και άνοιξε το σκορ για τον Δικέφαλο.

Ο ΠΑΟΚ κράτησε εύκολα το υπέρ του σκορ ως το τέλος και αν δεν ήταν ο Καμπούρης θα είχε επικρατήσει με 2-0 καθώς ακύρωσε κανονικό γκολ του Ακπόμ στο 89΄.

MVP: Ο Ελ Καντουρί έκανε μία δυνατή εμφάνιση και σφράγισε την παρουσία του με το πανέμορφο γκολ που πέτυχε το οποίο έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

ΚΑΤΩ: Ο επόπτης Καμπούρης αδίκησε δύο φορές τον ΠΑΟΚ δίνοντας ανύπαρκτα οφσάιντ και έδειξε πως έχει πρόβλημα αντίληψης των φάσεων

ΣΦΥΡΙΧΤΡΑ: Ο διατητής Παπαπέττρου δεν ήταν κακός αλλά τον εξέθεσε ο ένας βοηθός του.

ΓKOΛ: Ελ Καντουρί 68′ (σουτ)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χατσερίδης 16′, Σάχοφ 81′
Πανιώνιος: Μανοΐλοβιτς, Κούρντι, Ντομίνγκεζ, Μπανανά, Παπαγεωργίου, Κόρμπος, Κεϊτά, Μασούρας, Σπιριντόνοβιτς (Σιντί Αλί 85′), Καμαρά (Μανθάτης 65′), Ντουρμισάι.
ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Χατσερίδης, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Σάχοφ, Μαουρίσιο, Πέλκας (Ακπόμ 67′), Ελ Καντουρί (Λημνιός 80′), Ουάρντα, Πρίγιοβιτς (Κάνιας 85′).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «“Άλωσε” τη Νέα Σμύρνη ο ΠΑΟΚ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.