ΠΑΟΚ

Τι έκανες ρε ΠΑΟΚ!

Απο τις μαγικές ιστορίες που θα λένε οι πατεράδες στα παιδιά τους, έγραψε ο Δικέφαλος στην Τούμπα, που νίκησε την Σπαρτάκ Μόσχας 3-2 με επική ανατροπή.

Απίστευτο! Εκπληκτικό, μοναδικό! Απο τις μαγικές ιστορίες που θα λένε οι πατεράδες στα παιδιά τους, έγραψε ο Δικέφαλος στην Τούμπα, που νίκησε την Σπαρτάκ Μόσχας 3-2 με επική ανατροπή. Σε ένα απίστευτο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ μετέτρεψε το 0-2 εις βάρος του σκορ στο 17΄ της αναμέτρησης σε 3-2 στο 44΄ και έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης για τα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ απέναντι στην Σπαρτάκ Μόσχας.

Ο αγώνας δε ξεκίνησε καλά για τον Δικέφαλο αφού μέσα σε 17 λεπτά η Σπαρτάκ Μόσχας είχε ήδη σκοράρει δύο φορές. Στο 7΄της αναμέτρησης οι Ρώσοι προηγήθηκαν με 0-1. Ο Πρόμες έδωσε στον Λουίζ Αντριάνο, ο οποίος προσποιήθηκε, ο Ποπόβ που ακολούθησε, έκανε το σουτ εκτός περιοχής με το δεξί και άνοιξε το σκορ στην Τούμπα.

Δείτε την εξέλιξη του αγώνα

Στο 12΄ του αγώνα ο Λουίζ Αντριάνο κατεβάζει για τον Πρόμες, αυτός σουτάρε έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Χατσερίδη, ο Πασχαλάκης απέκρουσε, η μπάλα πήγε στο οριζόντιο και έσκασε εντός τελικής γραμμής.

Παρά το ότι ο ΠΑΟΚ βρέθηκε τόσο νωρίς πίσω στο σκορ και μάλιστα με δήο τέρματα, πάλεψε και πίεσε την αντίπαλο του και στο 27΄κέρδισε πέναλτι με χέρι του Ζόμπνιν. Στο 28΄ λοιπόν, ο Πρίγιοβιτς μείωσε για την ελληνική ομάδα σε 1-2 ευστοχώντας απο τα έντεκα μέτρα και η Τούμπα… πήρε φωτιά! Το γκολ έδωσε ψυχολογία στους παίκτες ενώ η κερκίδα φώναζε “μη σταματάς δικεφάλε”!

Η ομάδα του Λουτσέσκου δεν… σταμάτησε και στο 37΄ έφερε το ματ στα ίσια. Όλα ξεκίνησαν απο την εκπληκτική αλλαγή παιχνιδιού του Βαρέλα που απο την άμυνα και την αριστερή πλευρά έδωσε μακρινή μπαλιά Μάτος από αριστερά.

Ο Βραζιλιάνος άδειασε τον αντίπαλο του γύρισε στον Λημνιό που πλασάρε με τη μία και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μαξιμένκο ισοφαρίζοντας για τον Δικέφαλο! Η Τούμπα… εκτοξεύθηκε και επέμενε “Μη σταματάς Δικέφαλε!”. Που να σταματήσει; Ο ΠΑΟΚ πάτησε γκάζι και στο 44 πέτυχε την ανατροπή! Αλλαγή παιχνιδιού αυτήν την φορά απο τον Κρέσπο στον Μάτος, ο Βραζιλιάνος έκανε ξανά… μαγικά, έδωσε στον Πέλκα που πλάσαρε για το 3-2!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα προσεχτικές μετά το τρελό πρώτο 45λεπτο. Ο Πασχαλάκης στο 49΄ έσωσε τον ΠΑΟΚ με εκπληκτική επέμβαση στην προβολή του Πρόμες έξω απο την μικρή περιοχή.

Ωστόσο οι μεγαλύτερες ευκαιρίες ήρθαν στη συνέχεια. Ο Πέλκας έχασε μοναδικό τετ α τετ όταν πλάσαρε άουτ στο ενώ στο 71΄ ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης έκανε εντυπωσιακή απόκρουση στο πέναλτι που εκτέλεσε ο Πρόμες το μεγάλο αστέρι των Ρώσων.

MVP: Ο Λέο Μάτος μπορεί να μην σκόραρε αλλά είχε δύο ασίστ και ήταν εντυπωσιακός σε άμυνα και επίθεση κάνοντας ένα απο τα καλύτερα του παιχνίδια με τη φανέλα του Δικεφάλου.

UP: Ο Κρέσπο παρόλο που έπαιξε ξανά σε μία θεση που δεν είναι η κανονική του ήταν εξαιρετικός, είχε σωστές τοποθετήσεις και βοήθησε όσο χρειάστηκε και όσο μπορεί στην επίθεση. Εξαιρετικός και ο Πασχαλάκης που έκανε εντυπωσιακές επεμβάσεις και απέκρουσε και πέναλτι.

DOWN: Ο Χοσέ Κάνιας του πρώτου ημιχρόνου συνάντησε αρκετές δυσκολίες στο κέντρο και δεν είχε καθαρό μυαλό. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως ήταν ιδιαίτερα δυνατός.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Ισραηλινός Ορέλ Γκρίνφελντ ήταν σωστός στις αποφάσεις του, ωστόσο άφησε αρκετά το σκληρό παιχνίδι των Ρώσων και θα μπορούσε να δώσει περισσότερες κάρτες

ΓΚΟΛ: 29′ Πρίγιοβιτς, 37′ Λημνιός , 44′ Πέλκας –  7′ Ποπόφ, 17′ Πρόμες

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χατσερίδης, Ελ Καντουρί, Μαουρίσιο – Ζομπνίν

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Χατσερίδης, Κρέσπο, Μαουρίσιο (84΄) Σάχοφ, Κάνιας, Λημνιός (79΄Ζαμπά), Ελ Καντουρί (61΄ Ουάρντα), Πέλκας, Πρίγιοβιτς.

ΣΠΑΡΤΑΚ ΜΟΣΧΑΣ: Μαξιμένκο, Εστσένκο, Ζιγκό, Μπογκέτι, Κομπάροφ, Φερνάντο, Ποπόφ (64΄Τιμοφέεφ), Ζομπνίν, Λομοβίτσκι, Πρόμες, Λουίζ Αντριάνο (77΄Ζε Λουίς)

«Έκρηξη» στην Τούμπα μετά την απόκρουση πέναλτι του Πασχαλάκη (vid)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τι έκανες ρε ΠΑΟΚ!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.