ΠΑΟΚ

Τσέλσι-ΠΑΟΚ 4-0: Ένα μεγάλο λάθος στο Λονδίνο!

Μάτος και Χατσερίδης με διπλό λάθος "καταδίκασαν"τον ΠΑΟΚ στο Στάμφορντ Μπριτς που με δέκα παίκτες δεν είχε καμιά τύχη απέναντι στην Τσέλσι

Η αποστολή του ΠΑΟΚ στο Λονδίνο ήταν ούτως ή άλλως σχεδόν αδύνατη απέναντι σε μία απο τις καλύτερες ομάδες του πλανήτη και έγιναν ακόμα πιο άσχημα μετά απο το διπλό λάθος των Μάτος-Χατσερίδη, οι Θεσσαλονικείς έπαιξαν με δέκα παίκτες για 83 λεπτά γνωρίζοντας φυσιολογικά την συντριβή με 4-0 απο την Τσέλσι για την πέμπτη αγωνιστική του Europa League.

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ άσχημα για τον ΠΑΟΚ καθώς στο 7΄ της αναμέτρησης αποβλήθηκε ο Ευγένιος Χατσερίδης όταν μετά απο λάθος πάσα του Μάτος και αδράνεια του Χατσερίδη ο τελευταίος ανέτρεψε τον Ζιρού έξω απο την περιοχή.

Φυσικά αυτή η εξέλιξη ήταν ότι χειρότερο για τον Δικέφαλο με τον Βέρνμπλουμ να παίζει στο κέντρο της άμυνας σχεδόν σε όλη την αναμέτρηση και οι φιλοξενούμενοι να δέχονται αφόρητη πίεση απο την Τσέλσι. Μοιραία οι παίκτες του ΠΑΟΚ έπαιζαν μαζική άμυνα και προσπαθούσαν να παίξουν στην αντεπίθεση στοχεύοτανς τον Ζαμπά αλλά κάθε επίθεση των Άγγλος ήταν κίνδυνος για τους Κυπελλούχους Ελλάδας.

Στο 19΄ ο Λόφτους-Τσικ έπιασε ένα πολύ καλό σουτ το οποίο απέκρουσε με εντυπωσιακή επέμβαση ο Πασχαλάκης ενώ στο κόρνερ που κέρδισε η Τσέλσι η κεφαλιά του Ζιρού πέρασε άουτ δίπλα απο το δοκάρι της εστίας του ΠΑΟΚ.

Έτσι περνάει ο ΠΑΟΚ

Στο 13΄πλασέ του Χάντσον Αντόι έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα απο το αριστερό δοκάρι του Πασχαλάκη αλλά στο 27΄ ο Ζιρού ήταν πιο εύστοχος καθώς με σουτ απο διαγώνια θέση μέσα απο την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του τέρματος του ΠΑΟΚ. Η Τσέλσι με παίκτη παραπάνω συνέχισε τον μονόλογο και ένα λεπτό μετά το γκολ είχε δοκάρι με πολύ καλό φαλτσαριστό σου του Χάντσον Οντόι. Στο 33΄ πλασέ του Ζαπακόστα απέκρουσε ο Πασχαλάκης μέσα απο την μικρή περιοχή του ενώ ο ίδιος παίκτης στο 36΄επιχείρησε ένα ακόμη επικίνδυνο σουτ.

Τελικά ένα λεπτό μετά ο Ζιρού με πλασέ έξω απο την μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα απο την κλειστή γωνία του Πασχαλάκη πετυχαίνοντας ο 2-0. Μοναδική τελική του ΠΑΟΚ ήταν ένα σουτ του Καντουρί στο 40΄ που έστειλε την μπάλα απελπιστικά ψηλά άουτ. Το ματς έδειχνε πως μπορεί να ξεφύγει σε σκορ υπέρ της Τσέλσι με τον Λουτσέσκου στο δεύτερο ημίχρονο να παίζει πιο αμυντικά καθώς έβγαλε απο τον αγώνα τον Πρίγιοβιτς και πέρασε στο γήπεδο τον Ουάρντα τοποθετώντας στην κορυφή τον Ελ Καντουρί.

Ο ΠΑΟΚ στο 51΄ έκανε την πρώτη καλή επίσκεψη” του στην αντίπαλη περιοχή της Τσέλσι με αγγλικό πόδι να κάνει την προβολή λίγο πριν ο Ουάρντα πλασάρει έξω απο την μικρή περιοχή ενώ μετά το κόρνερ ο Αιγύπτιος απείλησε σουτ έξω απο την μεγάλη περιοχή. Τέσσερα λεπτά μετά ο Πασχαλάκς έκανε άλλη μία εντυπωσιακή επέμβαση σε σουτ του Λόφτους Τσικ. Η Τσέλσι όμως βρήκε τον τρόπο στο 60΄ να σημειώσει τρίτο τέρμα όταν ο Χάντον Οντόι με εκπληκτικό δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στην κλειστή γωνία του Πασχαλάκη. Απο την κλειστή γωνία του πέτυχε ο Μοράτα με κεφαλιά και ύστερα απο σέντρα του Έμερσον και το 4-0 στο 79΄ που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

ΔΕΙΤΕ ΤΟ LIVE

MVP: Ο Ζιρού ήταν ο πρωταγωνιστής του αγώνα. Σκόρερ, μόνιμος κίνδυνος για την αντίπαλη περιοχή ένας ποδοσφαιριστής παγκόσμιας κλάσης που έκανε ότι ήθελε την άμυνα του Δικεφάλου.

ΠΑΝΩ: Ο Βιεϊρίνια ήταν ο μόνος που διασώθηκε απο το “ναυάγιο” του ΠΑΟΚ στο Λονδίνο, παίζοντας έξυπνα μπροστά και δυνατά αμυντικά. Προσπαθούσε να ηρεμίσει το παιχνίδι και να κερδίσει μέτρα όσο μπορούσε.

ΚΑΤΩ: Απογοήτευση για τον Χατσερίδη. Επανήλθε μετά απο καιρό στο βασικό σχήμα αλλά έπαιξε μόλις επτά λεπτά καθώς αποβλήθηκε. Ο Μάτος έχει μεγαλύτερη ευθύνη για την φάση της αποβολής αλλά και ο ίδιος κινήθηκε πολύ αργά και μοιραία αναγκάστηκε να ανατρέψει τον Ζιρού.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ:53′ Κέιχιλ / 50′ Βέρνμπλουμ, 80′ Πέλκας

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 7′ Χατσερίδης

Τσέλσι: Κέπα, Παλμιέρι, Κέιχιλ, Κρίστενσεν, Ζαπακόστα (63΄Αμπαντού), Λόφτους-Τσικ, Φάμπρεγκας, Μπάρκλεϊ, Χάντσον-Οντόι, Πέδρο (66΄Γουίλιαν), Ζιρού (75 Μοράτα).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκη, Μάτος, Χατσερίδης, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Μαουρίσιο (78΄ Πέλκας), Βέρνμπλουμ, Ζαμπά, Σάκχοφ, Ελ Καντουρί (75΄ Βαρέλα), Πρίγιοβιτς (46΄ Ουάρντα)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τσέλσι-ΠΑΟΚ 4-0: Ένα μεγάλο λάθος στο Λονδίνο!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.