ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

Νίμπουρκ – Περιστέρι 84-72: Έχασε, αλλά πανηγύριζε στο τέλος (vid)

Το Περιστέρι έχασε στροφές στο τέλος και ηττήθηκε από την Νίμπουρκ με 84-72, αλλά μετά το ματς δεν τα «έβαψε μαύρα» για την ήττα. Οι Αθηναίοι πανηγύριζαν καθώς είχαν ήδη προκριθεί μετά τη νίκη της περασμένης αγωνιστικής επί της Μπάμπεργκ και έτσι μετά το ματς χαμογελούσαν. Οι «Πρίγκιπες της Δυτικής Όχθης» χτύπησαν το ματς, αν...

Οι «Πρίγκιπες της Δυτικής Όχθης» χτύπησαν το ματς, αν και είχαν πάει… αποδεκατισμένοι στην Τσεχία.

Από τη ομάδα έλειπαν οι Παναγιώτης Βασιλόπουλος, Βασίλης Ξανθόπουλος και Κωνσταντίνος Γόντικας που είναι νοκ άουτ. Μέσα σε όλα, ο Χάτσερ ήταν στην Τσεχία, αλλά είχε ενοχλήσεις στο πόδι και είχε αποφασιστεί από χθες (3/2) να μην παίξει σήμερα.

Το Περιστέρι το πάλεψε, αλλά πλήρωσε ακριβά την κακή του εικόνα στο τέλος και τα πολλά λάθη που έκανε στη επανάληψη (10). Από τους Αθηναίους πρώτα βιολιά ήταν οι Γκρέι (18π. με 4/7τριπ.), Μορέιρα (16π., 9ριμπ.), Κίνγκλσεϊ (11π., 11ριμπ.).

Ξεκίνησε καλά το Περιστέρι

Το Περιστέρι είχε μεν κάποια θέματα στη άμυνα και στα ριμπάουντ. Μα το πιο σημαντικό, δεν μπορούσε να σταματήσει τον Μπούκερ (έβαλε τους 17π. από τους 26π. της ομάδας του στην πρώτη περίοδο), που έκανε όργια. Από τη άλλη, όμως, η επίθεσή της σκόραρε ακατάπαυστα και έτσι το Περιστέρι αλλά έβαλε δύσκολα στην Νίμπουρκ στο πρώτο δεκάλεπτο.

Οι Μορέιρα και Κίνγκσλεϊ έκαναν πάρτι κάτω από το τσέχικο καλάθι. Η ομάδα της «Δυτικής «Όχθης» είχε το εξαιρετικό 63,4% (7/11) στα δίποντα και το μυθικό 71,43% (5/7) στα τρίποντα έτσι προηγήθηκε με 17-24 στο 7΄.30΄΄ και 23-31 στο 9΄.20΄΄ .

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μπούκερ έβαλε μόνο 4π., γιατί έπρεπε να πάρει ανάσες. Στην εξίσωση του σκοραρίσματος, όμως, μπήκαν οι υπόλοιποι παίκτες της Νίμπουρκ. Οι Τσέχοι βρήκαν σκορ από τα 6.75μ., πίεσαν και στη περιφέρεια και στο «ζωγραφιστό». Πήραν τα ριμπάουντ (20 με 9 επιθετικά στο πρώτο μέρος, έναντι 16 του Περιστερίου).

Οι Αθηναίοι δεν έβαλαν τα τρίποντα (είχαν 1/7τριπ., στην δεύτερη περίοδο), οι Μορέιρα, Κίνγκλσεϊ περιορίστηκαν και έτσι το ματς έγινε ντέρμπι (42-42 στο 20΄).

Κόλλησε

Στην 3η περίοδο το Περιστέρι μπήκε φουριόζο στο παρκέ και ήταν μπροστά στο σκορ με 44-48 στο 21΄.39΄΄ . Εκεί η ομάδα έδειξε να κολλάει, ενώ άρχισε να κάνει πολλά λάθη.

Οι Τσέχοι με 5 πόντους του Χρούμπαν έκαναν ένα σερί 10-0 και πέρασαν μπροστά με 54-48 στο 25΄.32΄΄.

Το Περιστέρι μείωσε σε 56-53 στο 28΄.22΄΄, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα σερί 5-0 και το σκορ έγινε 61-53 στο 30΄.

Στην 4η περίοδο η Νίμπουρκ συνέχισε με την φόρα που είχε πάρει από το τρίτο δεκάλεπτο και πήγε στο +12 (71-59 στο 32΄.35΄΄).

Ξαναμπήκε στο ματς, αλλά εκεί παρέδωσε το πνεύμα

Εκεί το Περιστέρι πίεσε, οι Τσέχοι δεν έβρισκαν στόχο, ο Μορέιρα βγήκε μπροστά το και οι Αθηναίοι έκαναν ένα σερί 9-0 και μείωσαν στους 3 πόντους (71-68 στο 36΄). Αυτό όμως, ήταν το κύκνειο άσμα της ομάδας, καθώς παρέδωσε το πνεύμα στη συνέχεια. Οι γηπεδούχοι έμαναν ένα επιμέρους σκορ 9-1 πήγαν στο 80-69 στο (31΄.50΄΄) και καθάρισαν το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 26-31, 42-42, 61-53, 84-72

ΝΙΜΠΟΥΡΚ (Αμιέλ): Μπούκερ 25 (4/7τριπ., 3.3βολ., 5/6διπ.), Μπέντα 7 (1), Μπόχατσικ 13 (1τριπ., 8ριμπ.), Ντάλτον 14 (3τριπ., 6ριμπ.), Χρούμπαν 16 (2), Ρόγκιτς 2, Χάνκινς 6, Κριτζ 1, Τούμα.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Κάζινς, Γκρέι 18 (4/7τριπ., 5ριμπ., 4ασ., 2κλεψ.), Μορέιρα 16 (9ριμπ., 1ασ., 1κλεψ., 1κοψ.), Κίνγκσλεϊ 11 (1τριπ., 11ριμπ., 2ασ., 3κοψ.), Σαλούστρος 6 (2), Αγραβάνης 7 (1), Μπλέικ 4, Καράμπελας 6 (2τριπ., 4ασ.), Σκορδίλης 4.