ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

Τενερίφη- Περιστέρι 72-68: Τέλος το αήττητο

Το Περιστέρι πάλεψε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο στην Τενερίφη αλλά ηττήθηκε με 72-68. Κι έτσι το αήττητο σερί του έλαβε τέλος

Το Περιστέρι πάλεψε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο στην Τενερίφη αλλά ηττήθηκε με 72-68. Κι έτσι το αήττητο σερί του (5-0 στην Basket League και 2-0 στο BCL) έλαβε τέλος.

Το Περιστέρι είχε αρκετές ελλείψεις καθώς έμειναν στην Αθήνα οι τραυματίες Σαλούστρος, Μόρισον και Βασιλόπουλος. Η «μάχη» μόνο εύκολη δεν θα ήταν για την ομάδα του Ηλία Ζούρου. Η Τενερίφη είναι από τις ισχυρότερες ομάδες του BCL. Και παράλληλα διαθέτει μια ισχυρή έδρα όπου παίζει στο όριο του φάουλ και δεν σφυρίζονται και πολλά.

Το Περιστέρι είχε κακό δεύτερο δεκάλεπτο

Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο στον αγώνα και η Τενερίφη προηγήθηκε 14-13 στο πρώτο δεκάλεπτο. H κακή δεύτερη περίοδος από πλευράς της ελληνικής ομάδας δημιούργησε νέα δεδομένα στην αναμέτρηση. Με επιμέρους σκορ 21-10 οι Ισπανοί προηγήθηκαν με 35-23 στο πρώτο ημίχρονο και σίγουρα το +12 του ημιχρόνου τους έδινε άλλο αέρα.

Η αστοχία από την περιφέρεια των παικτών του Περιστερίου ήταν επίσης καθοριστικός παράγοντας.

Πάντως οι παίκτες του Ζούρου το… πάλεψαν στην 3η περίοδο προκειμένου να ανατρέψουν την κατάσταση. Ενώ απέμεναν τρία λεπτά για το 30’, το Περιστέρι μείωσε σε 42-36 και ξαναμπήκε στην διεκδίκηση της αναμέτρησης. Οι Ισπανοί πάντως κατάφεραν να κρατήσουν μια καλή διαφορά καθώς το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ υπέρ τους στο 51-42.

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου συνέχισε την προσπάθειά της και στο 32’ μετά από τρίποντο του Ουίλ Χάτσερ πλησίασε σε απόσταση βολής: 51-50. Παρά τις απουσίες έδειξε ότι είναι μια καλοδουλεμένη ομάδα που μπορεί ν’ ανταπεξέρχεται στις δυσκολίες. Η απάντηση των Ισπανών ήταν άμεση καθώς ενάμιση λεπτό αργότερα με πέντε αναπάντητους πόντους ξέφυγαν 58-50.

Αντίδραση και αντεπίθεση

Με τον Χάτσερ να αναλαμβάνει δράση, το Περιστέρι μείωσε σε 58-57 με τον πολύπειρο Αμερικανό να έχει τους 5 από τους 7 πόντους στο 7-0 σερί της ελληνικής ομάδας.

Τα 2/2 τρίποντα από τον Σάντι Γιούστα έφεραν την Τενερίφη στο 66-60 ενώ απέμεναν 3’27’ για το τέλος. Όμως το θρίλερ συνεχίστηκε.

Ενώ απέμεναν 1’22’’ για το τέλος και με το σκορ στο 66-62 ο Στίβεν Γκρέι κέρδισε φάουλ στην προσπάθεια για τρίποντο. Ο Αμερικανός με 3/3 μείωσε σε 66-65. Ο Σασού Σαλίν (1’10’’ πριν το τέλος) μετά από φάουλ του Αγραβάνη διαμόρφωσε το 68-65. Ο Χάτσερ αστόχησε (52’’ για το φινάλε) και στην επίθεση της Τενερίφης μετά από άστοχο σουτ του Λούντμπεργκ οι παίκτες του Περιστερίου έχασαν το αμυντικό ριμπάουντ. Αποτέλεσμα, 12’’ πριν το τέλος ο έμπειρος Χουέρτας να ευστοχήσει σε τρίποντο (71-65).

Και πάλι το Περιστέρι δεν το έβαλε κάτω και ο Γκρέι άμεσα (9’’ πριν το τέλος) ευστόχησε σε τρίποντο μειώνοντας σε 71-68. Ο Γκεόργκι Σερμαντίνι  με 1/2 βολές έκανε το 72-68 που έμελλε να είναι και το τελικό

ΤΕΝΕΡΙΦΗ (Βιντορέτα): Ντίεζ 16 (2/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χουέρτας 10 (7 ασίστ), Λούντμπεργκ 8, Σαλίν 10, Σερμαντίνι 11 (7 ριμπάουντ), Ατκινς 5, Γκουέρα 2, Κονάτε, Λόπεζ 4, Σουάρεθ, Γιούστα 6 (2/4 τρίποντα)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Ζούρος): Αγραβάνης 5, Γκρέι 26 (6/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8/8 βολές), Χάτσερ 13 (3/6 τρίποντα), Μόουζες 10 (9 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος (3 ασίστ), Μπλέικ (0/5 σουτ), Γόντικας 2, Σκορδίλης 9 (5 ριμπάουντ), Σμιθ 3