Α’ Γυναικών: O ΠΑΟΚ «διέλυσε» τον Άρη, με «buzzer beater» η Χαλκίδα (vid)

Προβάδισμα τίτλου ο Δικέφαλος
Α’ Γυναικών: O  ΠΑΟΚ «διέλυσε» τον Άρη, με «buzzer beater» η Χαλκίδα (vid)

Σαφές προβάδισμα τίτλου έχει πάρει ο ΠΑΟΚ στην Α’ Εθνική Γυναικών μετά την τελευταία επιβλητική νίκη του στο ντέρμπι με τον Άρη.

Οι πρωταθλήτριες μετέτρεψαν σε παράσταση για έναν ρόλο το ματς στη Νέα Μεσήμβρια αφού επικράτησαν με 5-0 των «κίτρινων».

Η Νεοφύτου των Αβαντιδών Χαλκίδας με γκολ στις καθυστερήσεις και κόντρα στη ροή του αγώνα χάρισε στην ομάδα της τη νίκη (2-1) κόντρα στον Αγροτικό Αστέρα, ο οποίος μετέβη αυθημερόν στην πόλη της Χαλκίδας και οι παίκτριές του ήταν φανερά ταλαιπωρημένες από το ταξίδι.

Στην Αθήνα, ο Ατρόμητος Αθηνών πήρε την τέταρτη εφετινή του νίκη και παρέμεινε αήττητος, επικρατώντας του Οδυσσέα Γλυφάδας.

Στο θεσσαλικό ντέρμπι, ΑΕΛ και Τρίκαλα έμειναν στο 0-0, ενώ στα Γιάννενα η τοπική ομάδα πήρε τον δεύτερο της βαθμό, κόντρα στο Μεσολόγγι, επιστρέφοντας από το 0-2 του πρώτου ημιχρόνου.

Τέλος, ο ΟΦΗ έγραψε ιστορία παίρνοντας στην Καρδίτσα την πρώτη εκτός έδρας νίκη της ομάδας σε επίπεδο Α Εθνικής.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της πέμπτης αγωνιστικής:

ΠΑΟΚ – Άρης 5-0 (Πούλιου, Βαρδαλή, Μήτκου, Δημητρίου, Κακαμπούκη)
Ατρόμητος Αθηνών – ΑΕ Οδυσσέας Γλυφάδας 1-0 (Σάλκουνιτς)
Αβαντίδες Χαλκίδας – Αγροτικός Αστέρας Ευόσμου 2-1 (Χριστοφορίδη, Νεοφύτου / Κωνσταντοπούλου)
ΑΕΛ 1964 – ΑΟ Τρίκαλα 2011 0-0
Ελπίδες Καρδίτσας – ΟΦΗ 1-3 (Μπάσκα / Κυδωνάκηx2, Τριβυζάκη)
ΠΑΣ Γιάννινα W.F.C – Μεσολόγγι 2008 2-2 (Καραγιαννίδου πεν., αυτ. / Βρανά-Τριανταφύλλου, Γιαννακά)