ΑΕΚ – Άρης 3-0: Νέα ποδοσφαιρική παράσταση και κορυφή

Η ΑΕΚ νίκησε με 3-0 τον Άρη και σκαρφάλωσε στην κορυφή της βαθμολογίας της Super League 1.

ΑΕΚ – Άρης: Στην Opap Arena δεν γλιτώνει κανείς! Μία ακόμη νίκη για την Ένωση και προσπέραση στην κορυφή. Οι «κιτρινόμαυροι» άφησαν πίσω τους τον Παναθηναϊκό και περιμένουν. Τη Δευτέρα (30/1) παίζουν οι «πράσινοι» με τον Αστέρα στην Τρίπολη.

Η ΑΕΚ επικράτησε με 3-0 του Άρη πατώντας τον στο φινάλε. Όσο άντεχαν και είχαν δυνάμεις οι Θεσσαλονικείς ήταν μέσα στο παιχνίδι. Ωστόσο, στο 60′ έμειναν με δέκα και λίγο αργότερα παρέδωσαν πνεύμα. Εκεί φόρτσαραν οι γηπεδούχοι και τελείωσαν το ματς.

Μεγάλο παιχνίδι για μία ακόμη φορά φέτος ο Αραούχο. Μπορεί ο Αργεντινός επιθετικός να μη σκόραρε, αλλά έκανε όλα τα υπόλοιπα. Αυτός κέρδισε το πέναλτι στο 1-0, αυτός έκανε την ασίστ στο 2-0, ενώ στο 3-0 έκλεψε την μπάλα και έδωσε το πάρε-βάλε στον Πινέδα. Ένα ακόμη γκολ για τον Μεξικανό, σκόραρε και ο Γκατσίνοβιτς.

Ο Άρης δεν ήταν κακός, αλλά σε κανένα σημείο του αγώνα ακόμη και με έντεκα δεν έπεισε πως μπορεί να κάνει το κάτι παραπάνω. Λίγα πράγματα οι μεσοεπιθετικοί του. Είχε τις μεγάλες του στιγμές με τους Γκρέι και Φαμπιάνο και αφού εκεί δεν έγινε το 1-1, όλα τελείωσαν στη συνέχεια.

Το ματς

Από τα πρώτα λεπτά η ΑΕΚ μπήκε δυνατά, όπως συνήθως κάνει σε κάθε εντός έδρας ματς της. Άρχισε να πιέζει και να κυκλοφορεί την μπάλα. Έψαχνε το ένα λάθος του αντιπάλου και αυτό δεν άργησε να έρθει. Στο 16′ ο Οντουμπάτζο γκρέμισε με το γόνατο τον Αραούχο και ο ρέφερι έδειξε βούλα. Δύο λεπτά μετά ο Άμραμπατ έκανε το 1-0 εκτελώντας την εσχάτη των ποινών.

Ίσως περίμενε κανείς μία μεγαλύτερη ορμή από τους παίκτες του Ματίας Αλμέιδα μετά το 1-0. Ωστόσο, εκείνοι επέλεξαν να κάνουν διαχείριση. Μπλόκαραν τον αντίπαλο, δεν απειλήθηκαν καθόλου και κοίταξαν πρώτα να διατηρήσουν τον έλεγχο του αγώνα και σε δεύτερο χρόνο να δημιουργήσουν προβλήματα στον αντίπαλο. Γι’ αυτό και μεγάλες φάσεις δεν έγιναν έως την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης μπήκε καλύτερα. Έψαξε την ισοφάριση και στο 52′ είχε πολύ μεγάλη ευκαιρία με τους Ιτούρμπε και Γκρέι. Σε εκείνη τη φάση υπήρξαν και διαμαρτυρίες για πέναλτι, αλλά σωστά ο Πορτογάλος δεν το έδωσε.

Οκτώ λεπτά αργότερα ο Ετέμπο «χαζά» πήρε δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε. Αυτή ήταν και η κομβική στιγμή του αγώνα. Όλα άλλαξαν στη συνέχεια. Ο Φαμπιάνο έχασε στο 68′ μία πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Αθανασιάδη να του λέει «όχι» εντυπωσιακά και στη συνέχεια ακολούθησε η κατάρρευση.

Ο Αλμέιδα έκανε το απαιτούμενο φρεσκάρισμα, ο Άρης δεν είχε λύσεις και ενέργεια και αυτό φάνηκε. Λύγισαν οι παίκτες του και στο 76′ ο Γκατσίνοβιτς έκανε το 2-0 «κλειδώνοντας» το τρίποντο. Στο 89′ από κλέψιμο και ασίστ του Αραούχο ο Πινέδα έκανε το 3-0 διαμορφώνοντας έτσι το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΕΚ – Άρης 3-0

Οι σκόρερ: 18′ Άμραμπατ, 76′ Γκατσίνοβιτς, 89′ Πινέδα

AEK (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί (79’ Σιντιμπέ), Σιμάνσκι (70’ Γκατσίνοβιτς), Άμραμπατ (70’ Ελίασον), Πινέδα, Γιόνσον (79’ Μάνταλος), Λιβάι Γκαρσία (79’ Τσούμπερ), Αραούχο.

ΑΡΗΣ (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα, Οντουμπάτζο (70’ Μαζικού), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Πέερσμαν, Eτέμπο, Ντουκουρέ, Νταρίντα, Ιτούρμπε, Ματέο Γκαρσία (90+3’ Σγούρος), Γκρέι (61’ Νταμπό).