ΑΕΚ – Άρης 3-1: Τρομερός Τσούμπερ και νέα νίκη

Με δύο γκολ του Τσούμπερ η ΑΕΚ επικράτησε 3-1 του αξιόμαχου Άρη και ανέβηκε μόνη πρώτη στη βαθμολογία.

ΑΕΚ – Άρης: Τρίτο ματς χωρίς νίκη στην Opap Arena για την Ένωση θα ήταν πολύ. Μπορεί να δυσκολεύτηκε αρκετά, αλλά στο τέλος χαμογέλασε επικρατώντας 3-1 των «κίτρινων».

Πάλεψε μέχρι τέλους παρά το όποιο άγχος υπήρχε και πιστοποίησε για άλλη μία φορά πως εκτός από καλή ομάδα, έχει έναν εξαιρετικό προπονητή και μεγάλο βάθος πάγκου. Ο Ματίας Αλμέιδα ανακάτεψε την τράπουλα όταν έπρεπε και ο άσος από το μανίκι ήταν ο Τσούμπερ. Με δύο δικά του γκολ κι ενώ έως τότε το παιχνίδι ήταν στο 1-1, ήρθε η νίκη.

Ο Άρης πραγματοποίησε το καλύτερο ματς του στα play off, αλλά αυτό δεν αρκούσε. Είχε κάποιους παίκτες σε πολύ καλή μέρα, δημιούργησε προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, αλλά στο φινάλε γνώρισε νέα ήττα.

Το ματς

Με το πόδι στο γκάζι μπήκε η ΑΕΚ, η οποία θα μπορούσε να έχει σκοράρει από το 2′, όταν ο Αραούχο νικήθηκε από τον Κουέστα. Ωστόσο, οι επόμενες καλές στιγμές ήταν όλες για τον Άρη. Η πρώτη με τον Καμάτσο, η δεύτερη με τον Πάλμα και η τρίτη -και σημαντικότερη- με τον Νταρίντα στο 10′.

Το ματς ήταν ανοιχτό, είχε ωραίο ρυθμό και αυτό συνεχίστηκε. Στο 14′ απείλησε ο Γκατσίνοβιτς με φαλτσαριστό σουτ, τρία λεπτά αργότερα ο Αραούχο και ο ρυθμός πάγωσε ουσιαστικά για πρώτη φορά με τον τραυματισμό του Μπράμπετς.

Κάπου αποσυντονίστηκε με την αλλαγή και ο Άρης αμυντικά και στο 34′ ο Ετέμπο υπέπεσε σε πέναλτι ανατρέποντας τον Ελίασον. Εκτελώντας το δύο λεπτά μετά ο Λιβάι Γκαρσία άνοιξε το σκορ.

Άμεση ήταν η αντίδραση του Άρη. Είχε μία φάση με τον Καμάτσο στο 40′ και βρήκε το γκολ της ισοφάρισης έξι λεπτά μετά. Ο Πάλμα με τρομερό σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Ιτούρμπε έκανε το 1-1, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο «τρελός» ρυθμός παρέμεινε. Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά, είχε κάποιες στιγμές με Γκατσίνοβιτς και Λιβάι Γκαρσία, ενώ στο 54′ ο Αραούχο έχασε μεγάλη ευκαιρία.

Αναθάρρησε και ο Άρης και είχε τις δικές του φάσεις. Πρώτα στο 56′ με την κεφαλιά του Νταμπό και δύο λεπτά μετά με το γκολ του Καμάτσο, το οποίο τελικά ακυρώθηκε μέσω VAR για οφσάιντ.

Βλέποντας την ομάδα του να δυσκολεύεται ο Ματίας Αλμέιδα έκανε τριπλή αλλαγή. Πινέδα, Φερνάντες και Τσούμπερ έβαλε με τον τελευταίο να είναι στο φινάλε και ο πρωταγωνιστής του αγώνα. Αφού πρώτα υπήρξε ένα πέναλτι στο 67′ υπέρ της ΑΕΚ, που στη συνέχεια μέσω VAR πήρε πίσω ο Διαμαντόπουλος, ο Τσούμπερ στο 78′ έχασε μεγάλη ευκαιρία. Τελικά στο 82′ με τρομερό σουτ έκανε το 2-1 και ο ίδιος παίκτης στο 90’+5 διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Ενδιάμεσα θα μπορούσε να έχει σκοράρει και ο Πινέδα, ο οποίος από εξαιρετική θέση έστειλε την μπάλα στο δοκάρι στο 90’+1.

ΑΕΚ – Άρης 3-1

Σκόρερ: 3-1 (36′ Γκαρσία, 82′ και 90’+5 Τσούμπερ – 45’+1 Ιτούρμπε)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Χατζισαφί, Τζαβέλλας, Βίντα, Ρότα, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Γκατσίνοβιτς (60′ Πινέδα), Ελίασον (60′ Φερνάντες), Αραούχο (60′ Τσούμπερ), Λιβάι Γκαρσία.

ΑΡΗΣ (Τόλης Τερζής): Κουέστα, Πίρσμαν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς (29′ λ.τρ. Ενκουλού), Εμπακατά (80′ Χριστοδουλόπουλος), Ετέμπο (46′ Ντουκουρέ), Νταρίντα, Νταμπό, Ιτούρμπε (61′ Οντουμπάγιο), Καμάτσο, Πάλμα (80′ Μαζικού).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ – Άρης 3-1: Τρομερός Τσούμπερ και νέα νίκη», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.