ΑΕΚ – Ατρόμητος 1-0: Ο Άμραμπατ την έσωσε από την γκέλα

Με πέναλτι του Νορντίν Αμραμπάτ η ΑΕΚ νίκησε 1-0 τον Ατρόμητο.

Λίγο έλειψε να έρθει η πρώτη γκέλα στην Opap Arena. Τελικά με πέναλτι του Νορντίν Άμραμπατ στις καθυστερήσεις γράφτηκε το ΑΕΚΑτρόμητος 1-0.

Η Ένωση είχε πολλές ευκαιρίες, αλλά έπεσε πάνω στον Ανδρέα Γιαννιώτη. Ο Έλληνας τερματοφύλακας έκανε τρομερό ματς. Κράτησε την ομάδα του όρθια έως το φινάλε και εκεί νικήθηκε από τα έντεκα βήματα.

Διαβασμένος παρουσιάστηκε ο Ατρόμητος. Έκλεισε τους χώρους, άγχωσε τους αντιπάλους του και προσπάθησε να χτυπήσει στην κόντρα. Είχε τις ευκαιρίες του για να σκοράρει και τις πέταξε στα σκουπίδια. Πάλεψε αρκετά έως το τέλος, αλλά λύγισε από την επιμονή και την ποιότητα της Ένωσης.

Δυνατά από τα πρώτα λεπτά μπήκε η ΑΕΚ. Μόλις στο 5′ απείλησε με τον Λιβάι Γκαρσία, αλλά στο 12′ ήρθε η απάντηση από τον Κιάρτανσον. Εκεί ο Ατρόμητος έδειξε πως δεν θα το φοβηθεί το παιχνίδι και θα το παλέψει στο μέτρο του δυνατού.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα. Κυκλοφορούσαν την μπάλα, αλλά κάτι τους έλειπε. Δεν μπορούσαν να ανοίξουν μία πολυπρόσωπη άμυνα κυρίως γιατί δεν είχαν την καλή τελική επιλογή.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση ήταν καλύτερη. Απείλησε στο 48′ με τον Πινέδα και ένα 10λεπτο αργότερα άρχισε να ανοίγει το ματς. Λιβάι Γκαρσία και Ρότα είχαν τις ευκαιρίες για τους μεν, ο Κάρτανσον για τους δε. Ο Γιαννιώτης είχε αρχίσει να ζεσταίνεται και να κάνει σημαντικές επεμβάσεις. Την πιο εντυπωσιακή πραγματοποίησε στο 67′ σε κεφαλιά του Μουκουντί.

Οι δύο προπονητές ανακάτεψαν την τράπουλα, η ΑΕΚ ανέβασε στροφές, αλλά ο Γιαννιώτης δεν μπορούσε να νικηθεί. Όλα αυτά έως το 90’+4. Λίγο νωρίτερα ο Μάνταλος είχε κερδίσει πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Άμραμπατ και χάρισε έτσι το τρίποντο στην ομάδα του.

ΑΕΚ – Ατρόμητος 1-0

Σκόρερ: 90’+4 πέν. Άμραμπατ

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Μοχαμαντί, Σιμάνσκι (63′ Γιόνσον), Ελίασον (63′ Άμραμπατ), Γκατσίνοβιτς (70′ Μάνταλος), Πινέδα (81′ Χατζισαφί), Σέρχιο Αραούχο, Λιβάι Γκαρσία.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Χατζησαϊας (62′ Σουάρεθ), Μαυρομμάτης, Ντε Μποκ, Γκονζάλεθ, Έρλινγκμαρκ, Μουνίθ (70′ Μουνίθ), Ρομπάιγ (79′ Ροτάριου), Κλωναρίδης (79′ Φριντζόνσον), Κιάρτανσον (70′ Τζαβίδας).

Οι αθλητικές ειδήσεις σήμερα

ΠΑΟΚ: «Εγκλωβισμένος» αμυντικά ενόψει Ολυμπιακού, τι έγινε με Ράφα Σοάρες που «κόπηκε»

Ολυμπιακός: Περισσεύει ο Φορτούνης για τον Μίτσελ!

Άρης: Πέντε παίκτες βασικοί σε όλα τα ματς με Πάρντιου – 20 ποδοσφαιριστές έχουν ξεκινήσει στην 11άδα!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ – Ατρόμητος 1-0: Ο Άμραμπατ την έσωσε από την γκέλα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.