ΑΕΚ – Λεβαδειακός 3-0: Στο κάστρο της δεν γλιτώνει κανείς!

Η ΑΕΚ νίκησε άνετα με 3-0 τον Λεβαδειακό και μείωσε ξανά στον πόντο την απόσταση από τον Παναθηναϊκό.

Ένα πάρτι ακόμη Opap Arena! ΑΕΚ – Λεβαδειακός 3-0 και το απόλυτο στη Νέα Φιλαδέλφεια συνεχίζεται, όπως και η μάχη για τον τίτλο. Η Ένωση έκανε το καθήκον της, ξεπέρασε εύκολα άλλο ένα εμπόδιο και ξαναπήγε στο -1 από τον Παναθηναϊκό έχοντας ματς λιγότερο.

Σόου έκανε ο Λιβάι Γκαρσία για άλλη μία φορά. Άξιοι συμπαραστάτες του αρκετοί συμπαίκτες του και κάπως έτσι ήρθε άνετα το τρίποντο. Ο Λεβαδειακός έπαιξε μαζική άμυνα, προσπάθησε να κλείσει όλους τους χώρους, αλλά δεν αρκεί αυτό φυσικά.

Δεν μπόρεσε να προκαλέσει προβλήματα στην ΑΕΚ με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με κάτω τα χέρια. Έτσι παρέμεινε κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού και στο -2 από τον Ιωνικό. Μέσα σε όλα έπαιξε και για ένα ημίχρονο με δέκα και λόγω της αποβολής χάνει τον Τζημόπουλο και για το επόμενο σημαντικό ματς με τον Ατρόμητο εκτός.

Το ματς

Από τα πρώτα λεπτά η ΑΕΚ μπήκε και πίεσε ασφυκτικά. Έκλεισε στα καρέ του τον Λεβαδειακό και τον σφυροκοπούσε. Διαμαρτυρήθηκε στο 7′ για πέναλτι στο χέρι του Βρακά και επτά λεπτά αργότερα ο Λιβάι Γκαρσία έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους.

Με την ίδια συνέπεια εξακολούθησε να παίζει η ΑΕΚ και στα επόμενα λεπτά. Δεν άφηνε τον Λεβαδειακό να περάσει ούτε τη σέντρα. Εκείνο που της έλειπε, όμως, ήταν η καλή τελική επιλογή ώστε να ξεκλειδώσει η αντίπαλη πολυπρόσωπη άμυνα.

Τελικές έκανε, αλλά έως το 37′ το γκολ δεν ερχόταν. Αρκούσε, όμως, μία έμπνευση του Λιβάι Γκαρσία. Στο 37′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο 25χρονος άνοιξε το σκορ έχοντας και την τύχη με το μέρος του, αφού η μπάλα κόντραρε λίγο στον Βινίσιους.

Στη μοναδική υποψία φάσης του ο Λεβαδειακός στο 45′ βγήκε σε αντεπίθεση και ο Βρακάς την πέταξε στα σκουπίδα επιλέγοντας να πέσει για πέναλτι. Στην αντεπίθεση ο Λιβάι Γκαρσία κέρδισε πέναλτι και την αποβολή του Τζημόπουλου. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Άμραμπατ και στο 45’+3 έκανε το 2-0.

Στο δεύτερο 45λεπτο ήταν λογικό να ρίξει στροφές η Ένωση. Ακολουθεί το μεγάλο ματς με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα. Τα πάντα είχαν κριθεί με αποτέλεσμα να αφήσει το πόδι από το γκάζι.

Φάσεις, βέβαια, έκανε και σβηστή. Είχε μία καλή ευκαιρία με τον Πινέδα στο 51′, κάποιες ακόμη καλές στιγμές και στο 60′ απειλήθηκε για πρώτη φορά. Ο Νίκας έφυγε στην αντεπίθεση, αλλά δεν σημάδεψε σωστά.

Ο Ματίας Αλμέιδα όσο περνούσε ο χρόνος, φρέσκαρε την ομάδα του και ο Φαν Βέερτ μπαίνοντας στο ματς, έδωσε πράγματα. Ο Ολλανδός είχε κίνητρο και αυτό φάνηκε. Κέρδισε πέναλτι στο 75′, το οποίο έχασε ο Τσούμπερ στέλνοντας την μπάλα ψηλά, ενώ βρήκε δίχτυα στο 84′ από το γύρισμα του Ελίασον.

ΑΕΚ – Λεβαδειακός 3-0

Σκόρερ: 37′ Γκαρσία, 45’+3 πέν. Άμραμπατ, 84′ Φαν Βέερτ

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Χατζισαφί, Μουκουντί, Βίντα, Ρότα, Σιμάνσκι (64’ Μάνταλος), Γιόνσον, Πινέδα (64’ Ελίασον), Άμραμπατ (64’ Γκατσίνοβιτς), Αραούχο (64’ Τσούμπερ), Λιβάι Γκαρσία (72’ Φαν Βέερτ).

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γιάσμινκο Βέλιτς): Στογιάνοβιτς, Βινίσιους, Τζημόπουλος, Πας, Παναγιώτου, Ντεντάκης (80’ Λιάγκας), Χάμοντ (89’ Σαχπεκίδης), Μεχία (65’ Συμελίδης), Βρακάς (89’ Κωνσταντινίδης), Σακό (46’ Νταμπό), Νίκας.