ΑΕΚ – Ολυμπιακός 1-3: Της «έσπασε» το αήττητο και έβαλε φωτιά στο πρωτάθλημα

Βγάζοντας μέταλλο πρωταθλητή ο Ολυμπιακός έγινε η πρώτη ομάδα που νικάει στην Opap Arena την ΑΕΚ και μάλιστα με το εμφατικό 1-3.

ΑΕΚ – Ολυμπιακός: Εμφάνιση πρωταθλητή! Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τεράστιας σημασίας νίκη σε μία έδρα που όλοι έχασαν. Έγιναν η πρώτη ομάδα που αλώνει την Opap Arena και έβαλαν μπουρλότο στο πρωτάθλημα.

Δεν μπήκαν καλά στο ματς, η ΑΕΚ ήταν ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, αλλά αφού άντεξαν, έκαναν την αντεπίθεσή τους οι παίκτες του Μίτσελ. Το σφύριγμα της λήξης τους βρήκε να χαμογελούν. Αυτή ήταν η πρώτη τους νίκη σε ντέρμπι φέτος. Έτσι όχι μόνο έμειναν σε τροχιά τίτλου, αλλά μείωσαν και την απόσταση από την κορυφή στους πέντε.

Η Ένωση δεν είχε σε καλή μέρα τους κεντρικούς της αμυντικούς, δεν εκμεταλλεύτηκε πρώτη τις φάσεις που δημιούργησε και έτσι γνώρισε την ήττα. Μπαίνει, λοιπόν, στα πλέι άουτ ως δεύτερη πίσω από τον Παναθηναϊκό, ενώ ο Ολυμπιακός είναι πλέον σε απόσταση τριπόντου από εκείνη.

Το ματς

Εντυπωσιακά μπήκε στο παιχνίδι η ΑΕΚ. Στα πρώτα λεπτά «έπνιξε» τον Ολυμπιακό με την πίεση που του ασκούσε. Ο στόχος των γηπεδούχων ήταν εμφανώς ένας, να βρουν το γρήγορο γκολ. Κάτι τέτοιο δεν συνέβη.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία της Ένωσης ήρθε στο 19′, όταν ο Αραούχο νικήθηκε σε τετ α τετ από τον Πασχαλάκη. Τρία λεπτά μετά ο Πινέδα έβαλε γκολάρα με τρομερή ατομική προσπάθεια, αλλά αυτό ακυρώθηκε κατόπιν υπόδειξης του VAR. Ορθή η απόφαση, είχε κάνει χέρι στην αρχή της φάσης.

Συνέχισε να είναι καλύτερη η ΑΕΚ και να είναι εκείνη που απειλεί. Στο 33′ είχε πολύ καλή στιγμή με τον Πινέδα από σέντρα του Ρότα και ένα λεπτό αργότερα άγγιξε το γκολ και ο Ολυμπιακός. Ο Μπακαμπού έκλεψε την μπάλα από τον Βίντα, μπήκε περιοχή, αλλά δεν πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Αθανασιάδη. Το πρώτο μέρος έκλεισε με καλή στιγμή του Αραούχο.

Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε με ευκαιρία του Γκατσίνοβιτς, αλλά στο επόμενο λεπτό όλα ήρθαν τούμπα! Ο Μπιέλ σούταρε στο 50′, η μπάλα βρήκε στον Μουκουντί και κατέληξε στα δίχτυα. Το 0-1 έριξε ψυχολογικά τους γηπεδούχους και μέχρι να συνέλθουν είχε γίνει και το 0-2. Σε μία αντεπίθεση στο 53′ ο Φορτούνης βρήκε τον Μπακαμπού και εκείνος σκόραρε.

Οι γηπεδούχοι ήταν σοκαρισμένοι στη συνέχεια. Χρειάστηκε χρόνος για να συνέλθουν. Ο Αλμέιδα έκανε αλλαγές, έβαλε τους Γκαρσία, Τσούμπερ και Ελίασον, αλλά αντί να βρει το γκολ η ομάδα του, δέχτηκε και τρίτο. Σε μία ακόμη κόντρα στο 67′ ο Κανός έκανε το 0-3 μετά από ασίστ του Μπακαμπού.

Τρία λεπτά αργότερα ο Μπιέλ αποβλήθηκε και αυτό έδωσε πνοή στους «κιτρινόμαυρους». Πίεσαν και τελικά σκόραραν με τον Τσούμπερ στο 81′. Είχαν μεγάλη ευκαιρία με τον Μουκουντί στο 85′ και αφού εκεί δεν έγινε το 2-3, όλα τελείωσαν.

ΑΕΚ – Ολυμπιακός 1-3

Σκόρερ: 81′ Τσούμπερ – 50′ αυτ. Μουκουντί, 53′ Μπακαμπού, 67′ Κανός

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί (73′ Φερνάντες), Άμραμπατ (66′ Ελίασον), Γιόνσον (65′ Τσούμπερ), Σιμάνσκι, Γκατσίνοβιτς (65′ Γκαρσία), Πινέδα, Αραούχο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ντόη, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Χουάνγκ (90’+1 Ρέτσος), Σαμασέκου, Μπιέλ, Φορτούνης (72′ Βρουσάι), Κανός (80′ Μασούρας), Μπακαμπού (72′ Ελ Αραμπί).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ – Ολυμπιακός 1-3: Της «έσπασε» το αήττητο και έβαλε φωτιά στο πρωτάθλημα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.