ΑΕΚ – Ολυμπιακός: Τα γκολ της Ένωσης (vids)

Το 1-0 του Λιβάι Γκαρσία στο ΑΕΚ - Ολυμπιακός και το δοκάρι του Γκάρι Ροντρίγκες.

Εντυπωσιακά ξεκίνησε το ΑΕΚ – Ολυμπιακός για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Μόλις στο 3′ έγινε το 1-0 από τον Λιβάι Γκαρσία.

Η Ένωση μπήκε πολύ δυνατά στο ματς. Από τα πρώτα λεπτά προσπάθησε να κυριαρχήσει και πήρε νωρίς κεφάλι στο σκορ. Σε αυτό ρόλο έπαιξε και το γλίστρημα του Βρουσάι.

Ο αμυντικός του Ολυμπιακού έχασε την ισορροπία του, και η μπάλα έφτασε στον Τσούμπερ. Από αυτόν τροφοδοτήθηκε ο Γκαρσία και τελείωσε υποδειγματικά τη φάση. Έβαλε ωραία στην πλάτη του τον Ντόι και δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει στη συνέχεια τον Τζολάκη.

Αξίζει να σημειωθεί πως για λίγο ο αγώνας σταμάτησε λόγω των καπνογόνων. Όταν καθάρισε η ατμόσφαιρα, ξεκίνησε και πάλι η αναμέτρηση.

Το ματς ήταν ανοιχτό και λίγο έλειψε στο 14′ να έρθει η ισοφάριση. Τότε ήταν ο Ολυμπιακός εκείνος που άγγιξε το γκολ. Ο Γκάρι Ροντρίγκες έκανε ατομική προσπάθεια και εξαπέλυσε μία διαγώνια βολίδα από μέσα αριστερά. Η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι και στην εξέλιξη της φάσης ο Βρουσάι έχασε την ευκαιρία να εξιλεωθεί.

Τελικά όχι μόνο δεν έγινε το 1-1, αλλά στο 28′ ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 2-0. Σε μία περίεργη φάση ο Σαμασέκου προσπάθησε να διώξει και τελικά με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην εστία της ομάδας του!

Στο δεύτερο μέρος, ο Ροντρίγκες είχε δεύτερο δοκάρι, ο Μάνταλος τον μιμήθηκε, ώσπου στις καθυστερήσεις των… καθυστερήσεων ο Λιβάι έγραψε το 3-0 με πέναλτι που κέρδισε ο Γκατσίνοβιτς από τον Ντόι.

Δείτε εδώ τις φάσεις από το ΑΕΚ – Ολυμπιακός

Οι αθλητικές ειδήσεις σήμερα

ΠΑΟΚ: Δε θα έλεγε όχι για Κουαλιάτα

ΑΕΚ: Αυτός παίζει στο Κύπελλο, τι θα γίνει με τον Ολυμπιακό

Ολυμπιακός: Παικταράς ο Ίσκο αλλά θα κούμπωνε στους πρωταθλητές;

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ – Ολυμπιακός: Τα γκολ της Ένωσης (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.