ΑΕΚ – Πανσερραϊκός 3-0: «Καθάρισε» από το πρώτο ματς

Χωρίς να πατήσει το πόδι στο γκάζι η ΑΕΚ νίκησε εύκολα με 3-0 τον Πανσερραϊκό και ουσιαστικά κλείδωσε τη συμμετοχή της στα ημιτελικά.

Η διαφορά ήταν πολύ μεγάλη ούτως ή άλλως. Έκπληξη στο ΑΕΚ – Πανσερραϊκός δύσκολα θα βλέπαμε και η Ένωση το επιβεβαίωσε νικώντας με 3-0.

Ήταν σοβαρή, έπαιξε όσο χρειάστηκε και έκανε αυτά που έπρεπε για να τελειώσει ουσιαστικά την πρόκριση από το πρώτο ματς. Θεωρητικά μπάλα είναι και όλα γίνονται, αλλά πρακτικά είναι απίθανο σε μία εβδομάδα να ανατραπούν τα δεδομένα στις Σέρρες.

Ο βασικός λόγος είναι ότι ποιοτικά δεν μπορούν να συγκριθούν οι δύο αντίπαλοι. Σβηστά πήγε το ματς η ΑΕΚ και παρόλα αυτά θα μπορούσε να έχει νικήσει και με μεγαλύτερο σκορ. Έχασε αρκετές φάσεις, δεν απειλήθηκε και πήρε έτσι ένα σκορ ασφαλείας.

Ο Πανσερραϊκός ήταν καλά οργανωμένος, το πήγε μέχρι εκεί που μπορούσε και γνώρισε την πρώτη του ήττα επί Παύλου Δερμιτζάκη. Για εκείνον ούτως ή άλλως η άνοδος από τη Super League 2 είναι το βασικό. Εκεί είναι πρώτος στον Βορρά και πηγαίνει για πρωτάθλημα.

Για ένα ημίχρονο ο Πανσερραϊκός κατάφερε να μπλοκάρει την ΑΕΚ. Έκλεισε τους χώρους και οι τελικές που έβγαζε ο αντίπαλος, δεν ήταν τόσο απειλητικές. Μέχρι την περιοχή οι γηπεδούχοι έφταναν εύκολα και στη συνέχεια υπήρχε πρόβλημα.

Μία τελική είχε ο Μούργος στο 14′ για τους Σερραίους και τίποτα περισσότερο. Μάνταλος, Φερνάντες και Τσούμπερ ήταν οι τρεις της Ένωσης που προσπαθούσαν να δημιουργήσουν ρήγματα και στο 28′ ο δεύτερος εξ αυτών έχασε μία καλή ευκαιρία.

Ο Ισπανός ήταν μέσα και στις επόμενες καλές στιγμές της ομάδας του, αλλά έως το σφύριγμα της λήξης του πρώτου μέρους ο Γιαννίκογλου δεν χρειάστηκε να κάνει κάποια εντυπωσιακή επέμβαση.

Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο κλήθηκε να μαζέψει τρεις φορές την μπάλα από τα δίχτυα της εστίας του. Σε αυτό σημαντικό ρόλο έπαιξε η άνοδος του Πινέδα, αλλά και το πρώτο γκολ των «κιτρινόμαυρων». Αυτό ήταν που τους έλυσε τα πόδια.

Το 1-0 έγινε στο 55′ με τον Μάνταλο, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ μετά το σουτ του Πινέδα. Τέσσερα λεπτά μετά ο Μεξικανός βρήκε τον Τσούμπερ και εκείνος αστόχησε, ενώ ακολούθησαν διαδοχικές αλλαγές από τους δύο προπονητές.

Κάποια στιγμή η ΑΕΚ πάτησε γκάζι και αυτό ήταν αρκετό. Στο 67′ με τον Λιβάι Γκαρσία έκανε το 2-0 και στα επόμενα λεπτά είχε νέες ευκαιρίες με Άμραμπατ, Αραούχο και Ρότα. Τελικά στο 89′ διαμορφώθηκε το τελικό 3-0 με τον Πινέδα, τον παίκτη που ήταν σε εξαιρετική κατάσταση.

ΑΕΚ – Πανσερραϊκός 3-0

Σκόρερ: 58′ Μάνταλος, 67′ Λιβάι Γκαρσία, 89′ Πινέδα

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ραντόνια (68’ Ρότα), Μήτογλου, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Φερνάντες (62’ Αραούχο), Φράνσον (62’ Γιόνσον), Πινέδα, Τσούμπερ (62’ Άμραμπατ), Μάνταλος, Φαν Βέερτ (56’ Γκαρσία).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Παύλος Δερμιτζάκης): Γιαννίκογλου, Δεληγιαννίδης, Παντεκίδης, Γιανναράκης, Πεταυράκης (60’ Λυμπεράκης), Κολομπίνο (68’ Ανάκογλου), Θυμιάνης, Μούργος, Στίνα (78’ Αλί Μπάμπα), Κανίς (60’ Σοφιανός), Κατσαντώνης (68’ Μπαϊροβιτς).

Οι αθλητικές ειδήσεις σήμερα

ΑΕΚ: Δύσκολο έως απίθανο να πάει για αριστερό μπακ!

Άρης: Το μεγάλο ενδιαφέρον το έχει ο Αμπουμπακάρ Καμαρά!

Αποδυτήρια: «Κατά λάθος» ήρωας ο Κουρμπέλης – Τα χιλιόμετρα των Χάμες, Φορτούνη, Μπίελ – Το ψάχνει ο Παντελίδης – DNA Νταμπράουσκας ο ΟΦΗ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ – Πανσερραϊκός 3-0: «Καθάρισε» από το πρώτο ματς», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.