ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 0-0: Αγκαλιά με το Champions League οι ασπρόμαυροι!

ΑΕΚ και ΠΑΟΚ ήρθαν ισόπαλοι στο ΟΑΚΑ (0-0) με τον δικέφαλο του βορρά,να  καλιάζει πλέον την πρόκριση στο Champions League, καθώς κρατάει τη διαφορά των τριών βαθμών, μία αγωνιστική πριν το τέλος των play-off. Η ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης έχασε πολλές ευκαιρίες για να πετύχει γκολ και...

ΑΕΚ και ΠΑΟΚ ήρθαν ισόπαλοι στο ΟΑΚΑ (0-0) με τον δικέφαλο του βορρά,να  καλιάζει πλέον την πρόκριση στο Champions League, καθώς κρατάει τη διαφορά των τριών βαθμών, μία αγωνιστική πριν το τέλος των play-off.

Η ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης έχασε πολλές ευκαιρίες για να πετύχει γκολ και να καθαρίσει από τώρα τη δεύτερη θέση. Ο ΠΑΟΚ με νίκη απέναντι στον Άρη την Κυριακή στην Τούμπα εξασφαλίζει το εισιτήριο για τα προκριματικά του champions League αλλά ακόμη και αν δεν κερδίσει είναι το φαβορί καθώς για να απωλέσει τη δεύτερη θέση, θα πρέπει να χάσει απο τον Άρη και ταυτόχρονα να κερδίσει η ΑΕΚ τον Ολυμπιακό.

Χωρίς ρυθμό κύλησαν τα πρώτα λεπτά του αγώνα αφού οι συνεχείς διακοπές δεν επέτρεψαν στους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να κάνουν όσα ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 14ο λεπτό η ΑΕΚ ήταν η πρώτη που απείλησε σοβαρά την εστία του ΠΑΟΚ όταν μετά από μεγάλο λάθος του Εσίτι στον άξονα, ο Μάνταλος πήρε την μπάλα, σούταρε δυνατά και ο Πασχαλάκης έδιωξε με μεγάλη δυσκολία σε κόρνερ.

Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ πήρε την μπάλα στα πόδια του και έφτασε την κατοχή σε επίπεδα άνω του 70% υπέρ του.
Στο 28’ ο Μπίσεσβαρ απείλησε με ένα μακρινό σουτ για πρώτη φορά από πλευράς Θεσσαλονικέων, ωστόσο δεν βρήκε στόχο.
Στο 31’ ο ΠΑΟΚ σκόραρε με τον Άκπομ, αλλά ο Μακέλι ακύρωσε το τέρμα, καταλογίζοντας επιθετικό φάουλ του Άγγλου στράικερ με τους ασπρόμαυρους να διαμαρτύρονται για αυτήν τη φάση.

Η ΑΕΚ παρ’ ότι δεν είχε την μπάλα στα πόδια της στο μεγαλύτερο κομμάτι του πρώτου μέρους βρέθηκε με μεγαλύτερες αξιώσεις στα καρέ του Πασχαλάκη, με τους Λιβάγια και Ολιβέιρα κύριους εκφραστές των επιθέσεών της.

Στο τέλος του ημιχρόνου 40’ και 45’+4’ με Άκπομ και Τζόλη, ο ΠΑΟΚ πλησίασε σε ένα γκολ αλλά οι ποδοσφαιριστές του δεν είχαν σωστές τελικές επιλογές.

Στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης η ΑΕΚ έδειχνε να ανεβάζει στροφές ωστόσο ο ΠΑΟΚ έγινε ξανά κυρίαρχος του παιχνιδιού με πολύ καλή πίεση κέρδισε μπαλιές στο κέντρο και δημιούργησε ευκαιρίες. Στο 53′ ο Τζόλης απείλησε με πολύ ωραίο σουτ έξω από την περιοχή ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μαουρίσιο βρέθηκε μόνος του έξω από την περιοχή, με καθαρό οπτικό πεδίο, έπιασε το σουτ και η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το αριστερό οριζόντιο δοκάρι του Μπάρκα.

Στο 61′ η ΑΕΚ απείλησε με σουτ στην κίνηση του Βέρντε μετά από πάσα του Μάνταλου αλλά απέκρουσε ο Πασχάλακης.

Στη συνέχεια οι ρυθμοί έπεσαν, ο ΠΑΟΚ είχε την κατοχή αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει με τους προπονητές των δύο ομάδων ανακατεύουν την τράπουλα και να κάνουν αρκετές αλλαγές. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως η ΑΕΚ πίεσε, με την ομάδα του Φερέιρα να οπισθοχωρεί και τους κιτρινόμαυρους να κερδίζουν μέτρα μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 86′ όμως, ο ΠΑΟΚ έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα με φοβερό σουτ του Στοχ, να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι του Μπάρκα. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ήταν η ΑΕΚ που έχασε μεγάλη ευκαιρία με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βέρντε που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Πασχάλακης.

τελικά το παιχνίδι έληξε χωρίς γκολ με τον ΠΑΟΚ να έχει το πλεονέκτημα στη μάχη των δύο ομάδων για τη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος.

MVP: Τζόλης: Ο 18χρονος άσος του ΠΑΟΚ ήταν μόνιμη απειλή για τα καρέ της ΑΕΚ. Το πόσο πολύτιμος ήταν για την ομάδα του αποδείχθηκε όταν αποχώρησε από το ματς, με τους Θεσσαλονικείς να χάνουν χώρο και αρκετά πράγματα από την επίθεσή του.

UP: Μιχαηλίδης: Ακόμη ένα πολύ καλό ματς για τον 20χρονο στόπερ. Κέρδισε πολλές μάχες και είχε σωστές τοποθετήσεις. Έπαιξε με πάθος και πολλές φορές κάλυψε και τα κενά, που άφηνε η άμυνα των «ασπρόμαυρων».

DOWN: Μάνταλος: Στα μεγάλα ματς περιμένεις από τους σημαντικούς παίκτες σου να κάνουν τη διαφορά και ο αρχηγός της ΑΕΚ δεν την έκανε. Κινήθηκε σε ρηχά νερά και δεν έδωσε ώθηση στους Θεσσαλονικείς.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μακέλι (Ολλανδία) Ο Ολλανδός ρέφερι ήταν θετικός στο ματς, ωστόσο ελέγχεται για το γκολ, που πέτυχε ο ΠΑΟΚ, στο οποίο υπέδειξε επιθετικό φάουλ πάνω στον Άκπομ.