ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 2-0: ΑΕΚ από «ατσάλι», κατέκτησε ένα ιστορικό νταμπλ

Η ΑΕΚ με δέκα παίκτες άντεξε την πίεση, νίκησε με 2-0 και σήκωσε και το Κύπελλο! «Σάρωσαν» τα πάντα οι «κιτρινόμαυροι».

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ: Η ΑΕΚ νίκησε τον ΠΑΟΚ με 2-0 στον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου και είναι νταμπλούχα Ελλάδας.

Οι «κιτρινόμαυροι» αν και έμειναν με 10 παίκτες από το 6ο λεπτό μετά την αποβολή του Ρότα, κατάφεραν και πήραν την πολυπόθητη νίκη και το Κύπελλο Ελλάδας.

Ο Μουκουντί άνοιξε το σκορ, ενώ ο Πάολο Φερνάντες «σφράγισε» με γκολάρα τη νίκη. «Πέταξε» πάνω από 18 ευκαιρίες η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και θέλησε να επιβάλλει τον δικό του ρυθμό. Σε αυτό βοήθησε και ο Λάζαρος Ρότα ο οποίος ανέτρεψε τον Τάισον και αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο μόλις στο 5ο λεπτό.

Οι «ασπρόμαυροι» πήραν την κατοχή και στο 11ο λεπτό ήρθε η πρώτη καλή στιγμή με τον Στέφαν Σβαμπ, το σουτ του οποίου κατέληξε άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα, ο ΠΑΟΚ έχασε τεράστια ευκαιρία, αφού ο Σάστρε από κοντά έκανε πολύ δυνατό σουτ, αναγκάζοντας τον Στάνκοβιτς σε τρομερή απόκρουση.

Κόντρα στη ροή του αγώνα και στο 26ο λεπτό, η ΑΕΚ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Μουκουντί. Μετά από εκτέλεση φάουλ, η αντίδραση της «ασπρόμαυρης» άμυνας ήταν κάκιστη, η μπάλα κόντραρε στον Σβαμπ, με τον αμυντικό των «κιτρινόμαυρων» να το εκμεταλλεύεται ανοίγοντας από κοντά το σκορ.

Τρία λεπτά αργότερα η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου έχασε τρομερή ευκαιρία ώστε να ισοφαρίσει, μετά από εκπληκτική ενέργεια του Κωνσταντέλια, ο οποίος έβγαλε τη σέντρα για τον Σβαμπ, ο οποίος έκανε την κεφαλιά με τον Στάνκοβιτς να μπλοκάρει δύσκολα με διπλή προσπάθεια.

Οι «ασπρόμαυροι» πίεζαν, όντας πίσω στο σκορ και έχασαν νέα τρομερή ευκαιρία με τον Κωνσταντέλια στο 39ο λεπτό, ο οποίος μπροστά από το τέρμα, στη γεμάτη ωστόσο μικρή περιοχή, έστειλε άουτ τη μπάλα. Τρία λεπτά αργότερα, ο Σάστρε από καλή θέση σούταρε δυνατά, όμως η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι.

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ: Άντεξαν την «ασπρόμαυρη» πολιορκία και έκαναν το νταμπλ

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως ολοκληρώθηκε το πρώτο. Με μία τεράστια χαμένη ευκαιρία του ΠΑΟΚ. Ο Αουγκούστο αυτή τη φορά, έγινε αποδέκτης της μπάλας, έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, όμως έστειλε τη μπάλα άουτ.

Οι «κιτρινόμαυροι» προσπάθησαν να ισορροπήσουν το ματς, χάνοντας κάποιες ευκαιρίες, με τον Κοτάρσκι πάντως να μην ανησυχεί ιδιαίτερα.

Η ΑΕΚ προχώρησε σε τριπλή αλλαγή στο 61ο λεπτό με τους Γιόνσον, Σιντιμπέ και Άμπραμπατ να περνούν στις θέσεις των Σιμάνσκι, Πινέδα και Λιβάι αντίστοιχα. Από την άλλη πλευρά Βιειρϊνια και Μπίσεσβαρ πέρασαν στις θέσεις των Ράφα Σοάρες και Σάστρε.

Στο 66′ οι «ασπρόμαυροι» απείλησαν ξανά, με τον Ζίβκοβιτς να παίρνει την κεφαλιά από κοντά, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Αουγκούστο έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια. Ο Μπίσεσβαρ του έστρωσε τη μπάλα και από το ύψος του πέναλτι έστειλε λίγο άουτ τη μπάλα.

Οι «ασπρόμαυροι» πίεζαν μέχρι το τελευταίο λεπτό, ο Ραζβάν Λουτσέσκου τα έπαιξε όλα για όλα βάζοντας τον Στέφανο Τζίμα, τοποθετώντας τον μαζί με τον Μπράντον Τόμας στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Βιεϊρίνια λίγο έλειψε να φέρει το ματς στα ίσια, αφού με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα ελάχιστα εκατοστά πάνω από την εστία του Στάνκοβιτς.

Στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων, η ΑΕΚ «καθάρισε» το ματς με ένα φανταστικό γκολ του Πάολο Φερνάντες. Ο Ισπανός με μία φανταστική ντρίπλα πέρασε τον Ίνγκασον και πλάσαρε ιδανικά για το 0-2 με το Κύπελλο να βάφεται «κιτρινόμαυρο».

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ρότα, Μουκουντί, Βίντα, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (Γιόνσον 60’), Γκατσίνοβιτς (Φερνάντεζ 85’), Πινέδα (Σιντιμπέ 60’), Ελίασον (Μάνταλος 81’), Λιβάι Γκαρσία(Άμραμπατ 60’), Τσούμπερ.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε (Βιεϊρίνια 60’), Ίνγκασον, Κουλιεράκης (Κεντζιόρα 85’), Ράφα Σοάρες (Μπίσεσβαρ 60’), Σβαμπ (Ελ Καντουρί 77’), Αουγκούστο, Αν. Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας (Τζίμας 85’), Τάισον, Μπράντον Τόμας.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 2-0: ΑΕΚ από «ατσάλι», κατέκτησε ένα ιστορικό νταμπλ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.