ΑΕΚ – ΠΑΣ Γιάννινα 2-0: Θα κάνει εγκαίνια με χαμόγελα – Και τώρα ο Παναθηναϊκός!

Δείτε highlights από την αναμέτρηση ΑΕΚ - ΠΑΣ Γιάννινα για την 3η αγωνιστική της Super League 1

ΑΕΚ – ΠΑΣ Γιάννινα: Στο τελευταίο της ματς πριν από τη μεγάλη επιστροφή στη Νέα Φιλαδέλφεια, η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα επικράτησε 2-0.

Η «Ένωση» άφησε πίσω της την ήττα-σοκ από τον Βόλο και ζευγάρωσε τις νίκες της στη Super League 1, έπειτα από το πέρας τριών αγωνιστικών, προτού δώσει το πρώτο ντέρμπι της σεζόν (εκτός έδρας) με τον Παναθηναϊκό.

Σκόρερ του αγώνα οι Ορμπελίν Πινέδα και Νορντίν Άμραμπατ.

Να σημειωθεί ότι στο γήπεδο της Ριζούπολης βρέθηκε ο Δημήτρης Μελισσανίδης και ο ομοσπονδιακός τεχνικός Γκουστάβο Πογιέτ, ενώ οι εξέδρες ήταν σχεδόν κατάμεστες.

Η εικόνα του ΑΕΚ – ΠΑΣ Γιάννινα

Ο Πινέδα απείλησε λίγα δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα της αναμέτρησης, με δυνατό σουτ που μπλόκαρε ο Βασίλης Σούλης.

Ο ΠΑΣ, από την πλευρά του, έχασε την πρώτη του ευκαιρία στο 8ο λεπτό, όταν το σουτ του Κέβιν Ροσέρο πέρασε άουτ.

Η ΑΕΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπαθούσε να πιέσει ψηλά, χωρίς ωστόσο να δυσκολέψει ιδιαίτερα τον αντίπαλο μέχρι το ημίωρο.

Στο 35ο λεπτό, ο Σούλης δεν κατάφερε να μπλοκάρει το σουτ του Πινέδα και ο Σέρχιο Αραούχο άγγιξε το γκολ, αλλά ο Νώντας Παντελάκης απέκρουσε σωτήρια.

Τελικά, τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Πινέδα άνοιξε το σκορ με σουτ-κεραυνό και έβαλε βάσεις νίκης για την ομάδα του Αλμέιδα.

Είχε προηγηθεί μεγάλη ευκαιρία του Ροσέρο, ο οποίος είδε τον Γενς Γιόνσον να του παίρνει την μπουκιά από το στόμα με υπέροχο τάκλιν.

Η «Ένωση» μπήκε δυνατά στο β’ ημίχρονο και απείλησε με τον Στίβεν Τσούμπερ στο 46′, προτού ο ΠΑΣ απαντήσει με σουτ του Ροσέρο στο 52′, που πέρασε ψηλά άουτ.

Έκτοτε, οι φιλοξενούμενοι άσκησαν πίεση ψηλά και έβαλαν δύσκολα στους παίκτες του Αλμέιδα, ο οποίος στο 71′ έβαλε τους Λιβάι Γκαρσία, Πέτρο Μάνταλο και Νίκλας Ελίασον (ντεμπούτο ο τελευταίος).

Το εύθραυστο 1-0 παρέμενε και οι υποστηρικτές της ΑΕΚ είχαν άγχος ως το 87ο λεπτό, όταν ο Νορντίν Άμραμπατ διπλασίασε το προβάδισμα με δυνατό σουτ, ρίχνοντας τίτλους τέλους.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (70′ Ελίασον), Γιόνσον, Γκατσίνοβιτς (71′ Μάνταλος), Πινέδα (82΄ Μοχαμαντί), Τσούμπερ (77′ Άμραμπατ), Αραούχο (70′ Λ. Γκαρσία).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Σούλης, Σόρια, Εραμούσπε, Κιάκος, Παντελάκης, Μπιλμπάο, Καραχάλιος, Λιάσος (56′ Ριένστρα), Μορέιρα (46′ Τζίμας), Ροσέρο (77′ Σταματελόπουλος), Παμλίδης.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ – ΠΑΣ Γιάννινα 2-0: Θα κάνει εγκαίνια με χαμόγελα – Και τώρα ο Παναθηναϊκός!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.