ΑΕΚ – Βόλος 0-1: Την σκότωσε ο πρώην «κιτρινόμαυρος» Ντέλετιτς – Έλειψε ένας φορ-killer

Με τον πρώην «κιτρινόμαυρο» Μίλος Ντέλετιτς να πετυχαίνει το γκολ της ζωής του, ο Βόλος υποχρέωσε την ΑΕΚ στην πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα (0-1)

ΑΕΚ – Βόλος: Την πρώτη της ήττα στη Super League υπέστη η ΑΕΚ, η οποία είδε τον πρώην παίκτης της Ντέλετιτς, να τη ρίχνει στο καναβάτσο.

Τέτοιου είδους ματς χρήζουν επιθετικού – killer. Η Ενωση δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες που τις παρουσιάστηκαν και πλήρωσε τη… νύφη εξαιτίας ενός απίθανου γκολ από έναν πρώην παίκτη της, τον Μίλος Ντέλετιτς (0-1).

Μετά από αυτό το παιχνίδι έγινε σαφής η ανάγκη απόκτησης εννιαριού που τα… κολλάει, ενώ ο Νίκλας Ελιάσον απέχει ελάχιστα από το να ντυθεί στα κιτρινόμαυρα.

Τόσο οι γηπεδούχοι, όσο και οι Βολιώτες ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι επιχειρώντας να αναλάβουν ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας.

Στο καλό του διάστημα στο πρώτο ημίχρονο, το σύνολο του Κώστα Μπράτσου ευτύχισε να προηγηθεί (19′). Ο Μίλος Ντέλετιτς κινήθηκε παράλληλα με την περιοχή της ΑΕΚ ταλαιπωρώντας τους αντίπαλους αμυντικούς, βρήκε ελάχιστο χώρο και με ένα αριστερό σουτ, πέτυχε το γκολ της ζωής του.

Ένα γκολ που δεν το πανηγύρισε τιμώντας τα τρία χρόνια (2019-2022) στα οποία παρέμεινε – έστω και ως δανεικός – στον σύλλογο.

Πραγματικά γκολ – ποίημα από τον 28χρονο Σέρβο, ο οποίος πέρασε την μπάλα από το μάτι της καρφίτσας μη αφήνοντας περιθώρια στον Τσίτσαν Στάνκοβιτς.

Με το σκορ εις βάρος της, η Ενωση κλήθηκε να παράξει φάσεις. Το έκανε. Ωστόσο, έλειψε το γκολ. Ειδικά στη φάση του 32ου λεπτού, ο Τσούμπερ βρέθηκε φάτσα με το 1-1.

Όμως, ο Κλέιμαν έκανε την απόκρουση της αγωνιστικής.

Παρά τον γρήγορο ρυθμό που έδωσε η ΑΕΚ στο ματς, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 1-0 υπέρ του Βόλου.

Τείχος από Κλέιμαν – Εσκοβάλ

Οι αλλαγές του Αλμέιδα (Λιβάι, Γκατσίνοβιτς, Ρότα) μπορεί να άργησαν να συντονιστούν, αλλά με το πέρας της μιας ώρας παιχνιδιού άρχισαν να δημιουργούν επικίνδυνες καταστάσεις για την εστία του Βόλου.

Πότε ο Μπόρις Κλέιμαν και πότε ο Ζοάο Εσκοβάλ σταματούσαν τις επιθέσεις των παικτών του Αλμέιδα.

Λίγο νωρίτερα, ο διαιτητής Παπαδόπουλος δεν πήγε στο VAR για να δει τη φάση κατά την οποία οι Βολιώτες ζήτησαν πέναλτι σε πτώση του Ντέλετιτς μέσα στην περιοχή με τον Παπαδόπουλο να λέει τελικώς «παίζετε».

Λιβάι, ο οποίος συνεχίζει να μην νιώθει άνετα με τον Αλμέιδα και Ρότα έχασαν δύο πολύ καλές ευκαιρίες και η κλεψύδρα με τον διαθέσιμο χρόνο άρχισε να αδειάζει για τους κιτρινόμαυρους.

Με την ΑΕΚ να έχει κατασκηνώσει έξω από την περιοχή του Βόλου, ο Πάολο Φερνάντες έκοψε σαν βούτυρο την άμυνά της, αλλά ο Φαν Βέερτ δεν πλάσαρε σωστά (78΄).

Η πίεση των γηπεδούχων αυξήθηκε στα τελευταία λεπτά, με μια ακόμα αμφισβητούμενη φάση να εκτυλίσσεται στις καθυστερήσεις. Ο Τσοκάνης σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε μετά από αξιολόγηση στο VAR.

Το τελικό σφύριγμα βρήκε τους Βολιώτες να πανηγυρίζουν μια τεράστια νίκη, μια αγωνιστική μετά το 3-3 απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης.

ΑΕΚ – Βόλος: Η κάρτα του αγώνα

ΣΚΟΡΕΡ: 19΄ Ντέλετιτς

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Βίντα, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Άμραμπατ (46΄ Γκατσίνοβιτς), Γιόνσον (82΄ Αλμπάνης), Πινέδα (65΄ Ρότα), Τσούμπερ, Μάνταλος (46΄ Λιβάι Γκαρσία), Αραούχο.

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Σιέλης, Εσκοβάλ, Λούνα, Τσοκάνης, Μεταξάς (56΄ Ματίγια), Πάολο Φερνάντες, Βίκτορ Φερνάντεθ (72΄ Ουές), Ντέλετιτς (81΄ Πίρινεν), Φαν Βέερτ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ – Βόλος 0-1: Την σκότωσε ο πρώην «κιτρινόμαυρος» Ντέλετιτς – Έλειψε ένας φορ-killer», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.