ΑΕΚ

ΑΕΚ – Αστέρας Τρίπολης 2-1: Η ΑΕΚ ανακουφίστηκε, ο Αστέρας… σπίτι του!

Η ΑΕΚ με άγχος και σκόρερ τον Τζαβέλλα στο 81’ κέρδισε 2-1 τον Αστέρα Τρίπολης στο ΟΑΚΑ και τον άφησε εκτός πλέι οφ

Με γκολ του Γιώργου Τζαβέλλα στο 81′ η ΑΕΚ πήρε… ανάσα και μπαίνει στα πλέι οφ, από την 3η θέση.

Η Ένωση κέρδισε 2-1 τον Αστέρα Τρίπολης σε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ και μπαίνει στα πλέι οφ με καλή ψυχολογία.

Έτσι, η ομάδα της Αρκαδίας έμεινε εκτός πλέι οφ με την ήττα αυτή και τη νίκη του ΟΦΗ στην Κρήτη…

Ο Αραούχο έκανε το 1-0 για την ΑΕΚ, ενώ ο Μπαράλες με κεφαλιά ισοφάρισε στο 56′. Ο Τζαβέλλας έδωσε την λύση στο 81′ με κεφαλιά και έδωσε τη νίκη με σκορ 2-1. Μάλιστα στον πανηγυρισμό ο έμπειρος στόπερ κάλεσε όλη την ομάδα στον πάγκο για να αγκαλιαστούν και να δώσουν το σύνθημα ότι προχωράνε ολοι μαζί.

Οι Αρκάδες με αυτό το αποτέλεσμα οδηγούνται στα playouts, ενώ η Ένωση τερμάτισε τρίτη στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού.

To LIVE του αγώνα

Το ματς

Ο Σωκράτης Οφρυδόπουλος ξεκίνησε το ματς με τον Χατζισαφί στον άξονα στο πλάι του Σιμόες. Στο 8’ η πρώτη μεγάλη ευκαιρία της ΑΕΚ ο Αραούχο απέναντι στον Παπαδόπουλο δεν βρήκε δίχτυα με τον Ελληνα τερματοφύλακα να αποκρούει με το χέρι.

Η ΑΕΚ είχε μπει πιο δυνατά και είναι η μόνη που απειλούσε. Είχε την πολύ καλή στιγμή με τον Αραούχο στο οκτώ, ενώ δύο λεπτά νωρίτερα μια γυριστή κεφαλιά του Μήτογλου δεν ανησύχησε τον κίπερ των Αρκάδων.

Και τελικά άνοιξε το σκορ η ΑΕΚ με τον Αραούχο στο 24′. Ο Τσούμπερ εκτέλεσε απευθείας το φάουλ και ο Παπαδόπουλος απομάκρυνε, στην εξέλιξη της φάσης ο Αραούχο βρέθηκε σε θέση βολής και με ένα σκαστό σουτ νίκησε τον Παπαδόπουλο για το 1-0 στο ΟΑΚΑ. Mετά το γκολ ανέβηκαν οι Αρκάδες. Στο 30′ ο Σίτο ήταν αφύλακτος στο δεύτερο δοκάρι και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 37′ ο Βαλιέντε με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ, έπειτα από γέμισμα του Ριέρα από τα δεξιά. Κάπως έτσι τελείωσε το ημίχρονο με την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ.

Στην επανάληψη ο Τιλίκα πήρε την θέση του Σίτο για να δυναμώσει επιθετικά ο Αστέρας. Το ματς ήταν ανοιχτό με την μπάλα και στις δύο πλευρές, αλλά δίχως ευκαιρίες. Όλα αυτά μέχρι το 56’. Σε εκείνο το σημείο ο Αστέρας Τρίπολης βρήκε γκολ από στημένο. Ο Χερόνιμο Μπαράλες έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο 56ο λεπτό, έπειτα από εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά. Ο Αργεντινός επιθετικός με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, καθώς ούτε ο Τζαβέλλας, ούτε ο Μήτογλου πήδηξαν για να τον μαρκάρουν και πήρε άνετη κεφαλιά.

Ο Οφρυδόπουλος προχώρησε σε διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Μάνταλος και Χατζισαφί έδωσαν τις θέσεις τους σε Γέβτιτς και Σιμάνσκι. Αμέσως μετά το 1-1 η ΑΕΚ αντέδρασε. Πίεσε μπροστά και είχε καλές προϋποθέσεις να απειλήσει με Τσούμπερ και Σιμάνσκι, αλλά δίχως αποτέλεσμα. Στο 68’ ο Οφρυδόπουλος και Τάνκοβιτς-Ανσαριφάρντ, με τον Αραούχο να βγαίνει γιατί είχε πρόβλημα, ενώ λεπτό πριν η ΑΕΚ ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Τιλίκα στον Σιμόες. Αφού πέρασαν τα λεπτά η ΑΕΚ βρήκε γκολ. Στο 81’ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Γέβτιτς από τα αριστερά, ο Τζαβέλλας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1. Και κάπου εκεί τελείωσε και το παιχνίδι, αφού κάθε προσπάθεια του Αστέρα… βρήκε στον Τσιντώτα που έκανε σωστές εξόδους και έδωσε ηρεμία στην ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά.

ΑΕΚ – Αστέρας Τρίπολης: Η καρτέλα του αγώνα

ΓΚΟΛ: 24’ Αραούχο, 81’ Τζαβέλλας – 56’ Μπαράλες

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 33’ Σιμόες, 76’ Μισελέν, 91’ Σιμάνσκι – 18’ Αλβάρες, 23’ Ατιένζα, 70’ Βαλιέντε, 79’ Μουνάφο

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Σιμάνσκι (μετά το τέλος του αγώνα)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ:

Τάσος Σιδηρόπουλος: Καλή διαιτησία σε γενικές γραμμές από τον έμπειρο ρέφερι. Δεν είχε πολλές δύσκολες φάσεις και μοίρασε κάρτες σωστά. Η ΑΕΚ ζητά πέναλτι στο 67’ με τον Σιμόες, αλλά αυτό είναι περισσότερο φάση για… VAR.

MVP:

Γιώργος Τζαβέλλας: Δίχως να είναι καλός και έχοντας ευθύνη στο γκολ του Μπαράλες, μόνο και μόνο που έδωσε νίκη με την κεφαλιά του παίρνει τον τίτλο.

UP:

Σέρχιο Αραούχο: Βρήκε δίχτυα ξανά, δείχνει να έχει ρέντα φέτος και η ΑΕΚ πρέπει να τον εκμεταλλευτεί περισσότερο.

DOWN:

Κέβιν Σονί: Ο 23χρονος του Αστέρα Τρίπολης παρότι είχε την ταχύτητα δεν δημιούργησε προβλήματα στην αργή άμυνα της ΑΕΚ. Και αυτό δεν έδωσε το… έξτρα στους Αρκάδες.

ΑΕΚ (Σ. Οφρυδόπουλος, 4-2-3-1): Τσιντώτας, Μισελέν (90’+ Σβάρνας), Μοχαμάντι, Τζαβέλλας, Μήτογλου, Σιμόες, Χατζισαφί (57’ Σιμάνσκι), Αμραμπατ, Τσούμπερ (68’ Τάνκοβιτς), Μάνταλος (57’ Γέβτιτς), Αραούχο (68’ Ανσαριφάρντ)

Αστέρας Τρίπολης (Μ. Ράσταβατς, 4-2-3-1): Παπαδόπουλος, Ατιένθα, Χριστόπουλος, Καρμόνα (84’ Γκαρσία), Αλβαρεζ, Βαλιέντε, Μουνάφο, Σίτο (46’ Τιλίκα), Ριέρα (69’ Κρεσπί), Σονί, Μπαράλες

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ – Αστέρας Τρίπολης 2-1: Η ΑΕΚ ανακουφίστηκε, ο Αστέρας… σπίτι του!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Τάσος Καπετανάκος

Ρεπορτάζ ΑΕΚ από το 2004. Λίγο καιρό μετά την «ανάσταση» της με τον Ντέμη μπροστάρη. Εκτοτε έχουμε ζήσει μαζί της τα πάντα. Τίτλους, διακρίσεις στην Ευρώπη και στην Ελλάδα, ταξίδια στο εξωτερικό, υποβιβασμό, χωράφια στην Γ’ εθνική, ταξίδι μέχρι και τη… Νάξο με 8-9 μποφόρ και μετά την μεγάλη επιστροφή με Μελισσανίδη. Στα ΜΜΕ έχουμε «γράψει» αρκετά χιλιόμετρα και κάτι εκατομμύρια σε λέξεις («ΩΡΑ» σε 3-4 διαφορετικές version της, «Score», «Livesport», «Δικέφαλος» σε χαρτί και internet, enwsi.gr, aek365.gr, iefimerida.gr, coppa.gr). Κατά βάση ποδόσφαιρο και εκεί μείναμε στα πρώτα και δεύτερα άντα μας, αλλά κάναμε και πέρασμα νωρίτερα από το μπάσκετ και το χάντμπολ της ΑΕΚ. «Δημοσιογράφος» λέει ο τιμητικός τίτλος. Ρεπόρτερ πέντε ηπείρων και επτά θαλασσών θα προτιμούσα εγώ. Και συνεχίζουμε...