ΑΕΚ

ΑΕΚ-Ατρόμητος 3-0: Ωραίο ντεμπούτο Γιαννίκη, όπως θα το ήθελε! (vid)

Με Αραούχο, Τσούμπερ και Βράνιες η ΑΕΚ νίκησε τον Ατρόμητο και βρίσκεται ψηλά στη βαθμολογία -Ωραία εμφάνιση στο ντεμπούτο Γιαννίκη

Η ΑΕΚ κατάφερε να κερδίσει 3-0 τον Ατρόμητο στο ΟΑΚΑ, να παραμείνει κοντά στην κορυφή της βαθμολογίας και να στείλει ωραίες εικόνες στο ντεμπούτο του Αργύρη Γιαννίκη στον πάγκο.

Σκόρερ για την ΑΕΚ οι Σέρχιο Αραούχο (24′), Στίβεν Τσούμπερ (πεν. 78′) και Ογκνιεν Βράνιες (80′), με την Ενωση να βρίσκεται ένα βαθμό πίσω από την πρώτη θέση και τον Ολυμπιακό.

Ο Ατρόμητος απογοήτευσε με την εικόνα του καθώς δεν κατάφερε να απειλήσει την Ενωση, στην μεγαλύτερη διάρκεια του ματς.

Περίπου 12.000 οπαδοί της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, ενώ την επόμενη Κυριακή η ομάδα ταξιδεύει στο Βόλο για το δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι.

Το LIVE του αγώνα

Το ματς

Ο Αργύρης Γιαννίκης στο πρώτο του παιχνίδι στον πάγκο της ΑΕΚ επιφύλασσε εκπλήξεις στην 11άδα. Ο Λάζαρος Ρότα ξεκίνησε βασικός δεξιά στην άμυνα, όπως και ο Γεράσιμος Μήτογλου στα στόπερ στο πλάι του Ογκνιεν Βράνιες. Αμφότεροι για πρώτη φορά σε επίσημο ματς. Για την υπόλοιπη 11αδα της Ενωσης ο Στάνκοβιτς ήταν κάτω από τα δοκάρια, αριστερά ο Μοχαμάντι, Σιμόες-Σιμάνσκι στον άξονα, δεξιά στην επίθεση ο Γκαρσία, αριστερά ο Τσούμπερ, δεκάρι ο Γέβτιτς με σέντερ φορ τον Αραούχο. Από πλευράς του ο Γιώργος Παράσχος για τον Ατρόμητο άρχισε το παιχνίδι με 3-4-2-1 με τους: Πίριτς, Καστελάνο, Βασιλαντωνόπουλο, Στρούγγη, Χατζηισιαΐα, Γκαλβάο, Ντένιτς, Σάλομον, Κλωναρίδη, Μουνίθ, Κουλούρη.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με δυνατό πρέσινγκ ψηλά για να αποσυντονίσει τον αντίπαλο και πολύ παιχνίδι από τα άκρα. Η Ενωση αδυνατούσε όμως να φτιάξει φάση της προκοπής στην εστία του Πίριτς, με τον Ατρόμητο να απειλεί πρώτος στο 18’ με το δυνατό σουτ του Μουνίθ.

Εξι λεπτά όμως η ΑΕΚ βρήκε τον τρόπο να… ξεκλειδώσει το ματς. Ο Λιβάι Γκαρσία μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, έκανε το γύρισμα στον Αραούχο στη μικρή περιοχή και αυτός με ωραίο πλασέ από κοντά έκανε το 1-0. Η ατομική ποιότητα του Λιβάι Γκαρσία έκανε τη διαφορά στο γκολ της ΑΕΚ. Σε ένα σημείο, μάλιστα, που η Ένωση δεν απειλούσε και ο Ατρόμητος είχε ισορροπήσει το παιχνίδι. Στο 28’ η Ενωση πλησίασε και άλλο τέρμα. Ο Τσούμπερ έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, ο Χατζησαΐας πετάχτηκε προ του Αραούχο και παραχώρησε κόρνερ, ωστόσο λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Στο μισάωρο του ματς ο Γέβτιτς λαβώθηκε και ο Γιαννίκης σήκωσε αμέσως τον Μάνταλο. O ρυθμός του ματς έπεσε και ο Ατρόμητος επικίνδυνα έπαιρνε μέτρα προς την αντίπαλη περιοχή, αλλά δεν μπορούσε να πατήσει περιοχή με αξιώσεις. Και έτσι το ημίχρονο έκλεισε στο 1-0.

Στο β’ ημίχρονο η ΑΕΚ δεν έκανε αλλαγές, ούτε και ο Ατρόμητος, αλλά οι παίκτες του Γιαννίκη μπήκαν φουριόζοι στο ματς. Πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος για την ΑΕΚ στο 50’. Ο Τσούμπερ έκανε μια έξυπνη μπαλιά προς την περιοχή, εκεί ο Μάνταλος με τη μια έκανε το γυριστό σουτ με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Δευτερόλεπτα μετά, ο Λιβάι βρέθηκε σε θεση βολής και έκανε το σουτ, ωστόσο ο Πίριτς μπλόκαρε με ευκολία. Ο Ατρόμητος αντέδρασε στο 58’ με τετ α τετ του Κλωναρίδη, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 63’ και στο 65’ η ομάδα του Παράσχου απείλησε ξανά και αμέσως μετά ο Γιαννίκης έκανε διπλή αλλαγή με Αμραμπατ και Λε Ταλέκ. Ο Ατρόμητος… απάντησε με Μπεντινέλι και Σπιριντόνοβιτς για να γίνει πιο φρέσκος και δυνατός μπροστά. Όμως η ΑΕΚ εκεί… τελείωσε το παιχνίδι.

Και έτσι λίγο πριν το τελευταίο 10λεπτο κατάφερε να… κλειδώσει το ματς με 2 γκολ. Ο Τσούμπερ έκανε το 2-0 στο 78’ με πέναλτι, αλλά η φάση ήταν… επεισοδιακή.

Αρχικά ο Γκαλβάο ανέτρεψε καθαρά τον Αμραμπατ, αλλά ο διαιτητής Παπαδόπουλος και ο επόπτης Νικολαϊδης έκλεισαν τα μάτια στο καταφανέστατο πέναλτι! Όμως το VAR (Σιδηρόπουλος) έστειλε τον ρέφερι να το δει και εν συνεχεία το έδωσε. Πάντως, ο Παπαδόπουλος δεν έδωσε δεύτερη κίτρινη και αποβολή στον παίκτη του Ατρομήτου!

Ο Τσούμπερ εκτέλεσε, ο Πίριτς απέκρουσε και στο ριμπάουντ ο Βράνιες σκόραρε. Όμως είχαν μπει πριν την εκτέλεση παίκτες και των δύο ομάδων και ο διαιτητής έδωσε επανάληψη. Ο Τσούμπερ εκτέλεσε ξανά και έκανε το 2-0.

Αμέσως μετά ο Μάνταλος, στην επόμενη φάση, εκτέλεσε το κόρνερ, ο Βράνιες πήδηξε στο πρώτο δοκάρι και με κεφαλιά έκανε το 3-0. Και κάπου εκεί η σεμνή τελετή έλαβε τέλος. Η Ενωση πάντως στα τελευταία λεπτά προσπάθησε να σκοράρει και άλλα τέρματα, αλλά στις λεπτομέρειες οι παίκτες της στάθηκαν άτυχοι.

ΑΕΚ-ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Η κάρτα του αγώνα

MVP

Σέρχιο Αραούχο: Δούλεψε πολύ επιθετικά το ματς και ότι καλό έκανε η ΑΕΚ είχε την συμμετοχή του. Πάλεψε πολύ με την άμυνα του Ατρομήτου, έτρεξε ακόμη περισσότερο και στο 24’ με ωραίο πλασέ του σε καίρια τοποθέτηση του άνοιξε το σκορ σε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι.

UP

Νορντίν Αμραμπατ: Μπήκε στο 70’ στην θέση του Λιβάι Γκαρσία και από δεξιά έκανε… άνω-κάτω την αντίπαλη άμυνα. Λίγα λεπτά μετά με ωραία ενέργεια μα περισσότερο έξυπνη τοποθέτηση του, κέρδισε το πέναλτι από τον Γκαλβάο. Και το 2-0… τελείωσε το παιχνίδι.

DOWN

Λούκας Γκαλβάο: Ο μπακ του Ατρομήτου με ανόητο μαρκάρισμα του στον Αμραμπατ έδωσε στην ΑΕΚ το πέναλτι για το 2-0, ενώ κανονικά θα έπρεπε να αποβληθεί.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

Ιωάννης Παπαδόπουλος: Κάκιστη διαιτησία… χωρίς λόγο. Χειρότερη απόφαση όλων στο 75’. Σε φάση που ο Γκαλβάο… γκρεμίζει τον Αμραμπατ, δεν δίνει ούτε πέναλτι, ούτε δεύτερη κίτρινη. Τελικά τον έσωσε το VAR, έδωσε το πέναλτι, αλλά δεν απέβαλε τον παίκτη του Ατρομήτου. Ορθώς έδωσε επανάληψη στην εκτέλεση πέναλτι. Δημιούργησε εκνευρισμό χωρίς λόγο.

ΓΚΟΛ: 24’ Αραούχο, 78’ πεν Τσούμπερ, 80’ Βράνιες

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 36’ Βράνιες, 47’ Σιμάνσκι – 67’ Γκαλβάο

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΑΕΚ (Α. Γιαννίκης, 4-2-3-1): Στάνκοβιτς, Ρότα, Βράνιες, Μήτογλου, Μοχαμάντι, Σιμάνσκι (68’ Λε Ταλέκ), Σιμόες (84’ Σάκχοφ), Γκαρσία (67’ Αμραμπατ), Γέβτιτς (35’ Μάνταλος), Τσούμπερ, Αραούχο (84’ Ανσαριφάρντ)

Ατρόμητος (Γ. Παράσχος, 3-4-3): Πίριτς, Στρούγγης, Χατζηϊσαίας, Γκαλβάο, Βασιλαντωνόπουλος, Ντένιτς, Μουνίθ (69’ Σπιριντόνοβιτς), Καστεγιάνο, Σάλομον, Κλωναρίδης (84’ Κωτσόπουλος), Κουλούρης (69’ Μπεντινέλι)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ-Ατρόμητος 3-0: Ωραίο ντεμπούτο Γιαννίκη, όπως θα το ήθελε! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Τάσος Καπετανάκος

Ρεπορτάζ ΑΕΚ από το 2004. Λίγο καιρό μετά την «ανάσταση» της με τον Ντέμη μπροστάρη. Εκτοτε έχουμε ζήσει μαζί της τα πάντα. Τίτλους, διακρίσεις στην Ευρώπη και στην Ελλάδα, ταξίδια στο εξωτερικό, υποβιβασμό, χωράφια στην Γ’ εθνική, ταξίδι μέχρι και τη… Νάξο με 8-9 μποφόρ και μετά την μεγάλη επιστροφή με Μελισσανίδη. Στα ΜΜΕ έχουμε «γράψει» αρκετά χιλιόμετρα και κάτι εκατομμύρια σε λέξεις («ΩΡΑ» σε 3-4 διαφορετικές version της, «Score», «Livesport», «Δικέφαλος» σε χαρτί και internet, enwsi.gr, aek365.gr, iefimerida.gr, coppa.gr). Κατά βάση ποδόσφαιρο και εκεί μείναμε στα πρώτα και δεύτερα άντα μας, αλλά κάναμε και πέρασμα νωρίτερα από το μπάσκετ και το χάντμπολ της ΑΕΚ. «Δημοσιογράφος» λέει ο τιμητικός τίτλος. Ρεπόρτερ πέντε ηπείρων και επτά θαλασσών θα προτιμούσα εγώ. Και συνεχίζουμε...