ΑΕΚ

ΑΕΚ – Κηφισιά 4-0: Ξέσπασε, το χάρηκε και προκρίθηκε από τώρα!

Ανετο 4-0 της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ επί της Κηφισιάς με τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ και ξέσπασμα της Ενωσης στο β' ημίχρονο

Η ΑΕΚ δεν κινδύνεψε, δεν ανησύχησε καθόλου και από απόψε πέρασε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη ήταν πολύ σοβαρή και κέρδισε εύκολα με ξέσπασμα στο β’ ημίχρονο την Κηφισιά, ομάδα Super League 2, με το ευρύ 4-0.

Ο προπονητής της ΑΕΚ έκανε πολλές αλλαγές, με νέα 11άδα και δικαιώθηκε διότι είδε πολλά καλά νέα, όπως και ότι η ομάδα του έχει ευρύ ρόστερ.

Ετσι, η ρεβάνς της 23ης Δεκεμβρίου δεν έχει και πολύ ενδιαφέρον πλέον…

Το σκορ για την ΑΕΚ άνοιξε ο Καρίμ Ανσαριφάρντ στο 52′ πέντε λεπτά μετά σκόραρε ο Στράτος Σβάρνας, στο 70′ ο Μουαμέρ Τάνκοβιτς έκανε το 3-0 και το σκορ έκλεισε ο Εχσάν Χατζισαφί στο 74′.

Κορυφαίος για την Ενωση ο Ντάρκο Γέβτιτς με τρεις ασίστ και εξαιρετικό παιχνίδι.

Αγωνία στην ΑΕΚ για τον τραυματισμό του Λιβάι Γκαρσία, μετά από δυνατό χτύπημα του Παπασάββα της Κηφισιάς.

Το LIVE του αγώνα

Το ματς

Ο Αργύρης Γιαννίκης έκανε εκτεταμένο ροτέισον στην 11άδα της ΑΕΚ και διατήρησε το 4-2-3-1. Στο τέρμα ήταν ο Τσιντώτας, στα άκρα της άμυνας οι Ρότα, Χατζισαφί και δίδυμο στα στόπερ οι Σβάρνας-Τζαβέλλας. Στα χαφ οι Λε Ταλέκ και Σάκχοφ και δεκάρι ο Γέβτιτς. Στα άκρα της επίθεσης οι Γκαρσία (δεξιά), Τάνκοβιτς (αριστερά) και φορ ο Ανσαριφάρντ.

Ο Νίκος Κούστας για την Κηφισιά επέλεξε στο αρχικό σχήμα τους: Μιχελή, Σμπώκο, Σωτηράκο, Αρτυματά, Παυλάκη, Οικονομίδη, Πρίτσα, Καλλέργη, Παπασάββα, Τετέι και Γιαννιτσάνη.

Πρώτη στο ματς απείλησε η ΑΕΚ με τον Ανσαριφάρντ. Στο 7’ ο Ιρανός φορ στην περιοχή με περιπετείωδη τρόπο και με συρτό σουτ έστειλε την μπάλα προς την εστία, με τον Μιχελή να αποκρούει με τα πόδια. Εξι λεπτά η ΑΕΚ άγγιξε το 1-0, αλλά η σέντρα του Ρότα που κόντραρε πήγε στο δοκάρι του Μιχελή.

Ο Ανσαριφάρντ πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή γύρισε ωραία το κορμί του στο 18′, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε κόπηκε από τον Αρτυματά. Ένα λεπτό μετά βρέθηκε και πάλι σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, ωστόσο το σουτ που εξαπέλυσε πέρασε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μιχελή.

Στο 22’ πολύ ωραία εναλλαγή της μπάλας από τους παίκτες της ΑΕΚ, τελικός αποδέκτης ο Σάκχοφ που έκανε το σουτ με τον Μιχελή να εκτινάσεται στη γωνιά του και να παραχωρεί κόρνερ. Στη συνέχεια η Ένωση κέρδισε τρία κόρνερ που πέρασαν ανεκμετάλλευτα.

Στο 31′ η ΑΕΚ έφτασε κοντά στο γκολ σε δύο περιπτώσεις. Αρχικά ο Λιβάι Γκαρσία, γύρισε όμορφα το κορμί του και προσπάθησε να απειλήσει ωστόσο ένας αμυντικός του πήρε την μπουκιά από το στόμα. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Γέβτιτς έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, ωστόσο η μπάλα κόπηκε από πόδι αμυνόμενου της Κηφισιάς. Ένα λεπτό αργότερα ο Καλέργης έκανε τη σέντρα, ο Τετέη βρέθηκε αφύλαχτος στην καρδιά της άμυνας της ΑΕΚ και έπιασε μια κεφαλιά, με τον Τσιντώτα να πέφτει στη γωνιά του και να αποκρούει. Στο 41’ ο Γέβτιτς δοκίμασε πάλι με σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ, ενώ ο Γκαρσία είχε κεφαλιά δίχως δύναμη τέσσερα λεπτά που κατέληξε στην αγκαλιά του Μιχελή. Ετσι το ημίχρονο έληξε χωρίς τέρματα στο ΟΑΚΑ.

Μια αλλαγή έκανε η Κηφισιά. Ο Ντοριβάλ πέρασε στον αγωνιστικό χώρο αντί του Πρίτσα, ενώ ο Αργύρης Γιαννίκης δεν προχώρησε σε κάποια αλλαγή. Στο 48’ το σουτ του Γέβτιτς πέρασε άουτ, αλλά τέσσερα λεπτά μετά η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ. Ο Γέβτιτς  εκτέλεσε το φάουλ έξω από την περιοχή, ο Ανσαριφάρντ πήδηξε πιο ψηλά απ’ όλους και με ωραία ψιλοκρεμαστή κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0. Πέντε λεπτά μετά η Ενωση έκανε το 2-0 με τον Σβάρνα. Ο αρχηγός της ΑΕΚ στο ματς έκλεψε την μπάλα, έκανε ατομική προσπάθεια, πήρε  πάσα από τον Καρίμ, κέρδισε μία κόντρα και έκανε με πλασέ το γκολ.

Στο 64’ ο Λιβάι Γκαρσία χτύπησε από άσχημο χτύπημα του Παπασάββα της Κηφισιάς και βγήκε για να μπει ο Αμραμπατ. Δύο λεπτά μετά ο Γιανιτσάνης έκανε το σουτ με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Τσιντώτα. Και στο 70’ ήρθε το 3-0. Ο Γέβτιτς είδε τον Τάνκοβιτς εντελώς αμαρκάριστο στην περιοχή την στιγμή εκτέλεσης φάουλ, του έδωσε άμεσα την πάσα και ο Σουηδός μεσοεπιθετικός με δυνατό σουτ, εκτέλεσε τον Μιχελή. Ο Γιαννίκης έριξε στο ματς τους Αραούχο και Σιμάνσκι, βγάζοντας του Τάνκοβιτς και Λε Ταλέκ. Και στο 74’ ήρθε ακόμη ένα γκολ. Ο Γέβτιτς έκανε τη γλυκιά σέντρα στον Χατζισαφί στη μικρή περιοχή, αυτός στόπαρε ωραία και έκανε το σουτ, με την μπάλα να περνάει στο βάθος της εστίας του Μιχελή. Μέχρι και το τέλος του ματς η ΑΕΚ απείλησε πολλές φορές και έψαξε και άλλα τέρματα, δίχως βεβαίως να απειληθεί. Έτσι το παιχνίδι έληξε με 4-0 και η Ενωση βρίσκεται ήδη από απόψε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

ΑΕΚ-Κηφισιά: Η κάρτα του αγώνα

ΓΚΟΛ: 52’ Ανσαριφάρντ, 57’ Σβάρνας, 70’ Τάνκοβιτς, 74’ Χατζισαφί

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 24’ Γέβτιτς – 51’ Ντοριβάλ, 60’ Παπασάββας

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ:

Αριστείδης Βάτσιος: Ο ρέφερι του συνδέσμου Αττικής πέρασε ένα άνετο απόγευμα στο ΟΑΚΑ δίχως προβλήματα και δύσκολες φάσεις.

MVP:

Ντάρκο Γέβτιτς: Εκανε τα… πάντα στο κομμάτι της δημιουργίας. Ο Ελβετός χαφ σέρβιρε τρία γκολ και ουσιαστικά έφτιαξε τη νίκη της ΑΕΚ. Ασίστ στο 1-0, στο 3-0 με υπέροχη έμπνευση και στο 4-0. Πρώτη του πολύ καλή εμφάνιση με την φανέλα της Ενωσης.

UP:

Καρίμ Ανσαριφάρντ: Μέχρι το 52’ η ΑΕΚ δεν έβρισκε γκολ. Και την λύση έδωσε ο γνωστός ύποπτος. Ο Ιρανός φορ της Ενωσης μετά από σέντρα φάουλ του Γέβτιτς έκανε το 1-0 με κεφαλιά και «ξεκλείδωσε» το ματς.

DOWN:

Αντώνης Παπασάββας: Σε ματς στο 2-0 από την ΑΕΚ μέσα στο ΟΑΚΑ, με πολύ σκληρό αντιαθλητικό χτύπημα τραυμάτισε σοβαρά τον Λιβάι Γκαρσία. Δικαίως στην ΑΕΚ είναι έξαλλοι μαζί του.

ΑΕΚ (Α. Γιαννίκης, 4-2-3-1): Τσιντώτας, Ρότα, Σβάρνας, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Σάκχοφ, Λε Ταλέκ (70’ Σιμάνσκι), Γκαρσία (64’ Αμραμπατ), Γέβτιτς (80’ Μοχαμάντι), Τάνκοβιτς (70’ Αραούχο), Ανσαριφάρντ (80’ Κοσίδης)

Κηφισιά (Ν. Κούστας, 4-3-3): Μιχελής, Σμπώκος, Σωτηράκος, Αρτυματάς, Παυλάκης, Οικονομίδης (61’ Τζέλης), Πρίτσας (46’ Ντοριβάλ), Καλλέργης (61’ Κρητικός), Παπασάββας (82’ Παπαγγελής), Τετέι (73’ Αγγελόπουλος), Γιαννιτσάνης

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ – Κηφισιά 4-0: Ξέσπασε, το χάρηκε και προκρίθηκε από τώρα!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Τάσος Καπετανάκος

Ρεπορτάζ ΑΕΚ από το 2004. Λίγο καιρό μετά την «ανάσταση» της με τον Ντέμη μπροστάρη. Εκτοτε έχουμε ζήσει μαζί της τα πάντα. Τίτλους, διακρίσεις στην Ευρώπη και στην Ελλάδα, ταξίδια στο εξωτερικό, υποβιβασμό, χωράφια στην Γ’ εθνική, ταξίδι μέχρι και τη… Νάξο με 8-9 μποφόρ και μετά την μεγάλη επιστροφή με Μελισσανίδη. Στα ΜΜΕ έχουμε «γράψει» αρκετά χιλιόμετρα και κάτι εκατομμύρια σε λέξεις («ΩΡΑ» σε 3-4 διαφορετικές version της, «Score», «Livesport», «Δικέφαλος» σε χαρτί και internet, enwsi.gr, aek365.gr, iefimerida.gr, coppa.gr). Κατά βάση ποδόσφαιρο και εκεί μείναμε στα πρώτα και δεύτερα άντα μας, αλλά κάναμε και πέρασμα νωρίτερα από το μπάσκετ και το χάντμπολ της ΑΕΚ. «Δημοσιογράφος» λέει ο τιμητικός τίτλος. Ρεπόρτερ πέντε ηπείρων και επτά θαλασσών θα προτιμούσα εγώ. Και συνεχίζουμε...