ΑΕΚ

ΑΕΚ-Λέστερ 1-2: Τεντώθηκε όσο μπορούσε, αλλά…

ΑΕΚ-Λέστερ 1-2 με την αγγλική ομάδα να είναι υψηλό εμπόδιο, να φτάνει γρήγορα στο 0-2, αλλά με την ΑΕΚ να κάνει υπερπροσπάθεια για την ισοφάριση.

Ετσι, η ΑΕΚ έχασε και το 2ο ματς στον όμιλο και έμεινε στο 0… Κάτι που δυσκολεύει πολύ την ζωή της στον όμιλο με Λέστερ-Μπράγκα να έχουν τον πρώτο λόγο πια για την πρόκριση με 2Χ2.

Η ΑΕΚ έκανε σημαντικά λάθη και η Λέστερ τα εκμεταλλεύτηκε, ενώ αντίστοιχα η ίδια… σπατάλησε πολλές ευκαιρίες.

Βάρντι με πέναλτι στο 18′ και Τσαντουρί στο 39′ έκαναν το 0-2, ενώ ο Τάνκοβιτς στο 49′ μείωσε στο τελικό 1-2

Το LIVE του αγώνα

Το ματς

Ότι κακό έκανε σε κρίσιμες φάσεις στο α’ ημίχρονο, η ΑΕΚ πήγε να το… ισιώσει στο β’ σε λίγα λεπτά. Αλλά δεν είχε τύχη, δυνάμεις, λύσεις και ίσως πιο άμεσες επεμβάσεις από τον πάγκο από πλευράς Καρέρα. Έτσι, ηττήθηκε με 1-2 από την Λέστερ παρότι έκανε μις σπουδαία προσπάθεια στο ξεκίνημα των δύο ημιχρόνων για να απειλήσει μία τόσο δυνατή ομάδα όπως η Λέστερ. Ωστόσο, στο τέλος της βραδιάς δεν πήρε ούτε βαθμό και σε συνδυασμό με το διπλό της Μπράγκα στην Ζόρια είναι με την πλάτη στον τοίχο στον όμιλο πριν τα διπλά ματς με τους Ουκρανούς (εκτός και εντός).

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ είχε πολύ καλή παρουσίαση και ενέργεια με το 4-2-3-1 μέχρι το 17’. Είχε πλησιάσει την αντίπαλη περιοχή, είχε φάσεις, αλλά το πέναλτι που έκανε ο Τσιντώτας στον Βάρντι και έγινε το 0-1… έκοψε τον αέρα της. Μάλιστα, ο Ουντέρ είδε τον πορτιέρε της ΑΕΚ να του λέει… όχι λίγα λεπτά μετά για 2ο γκολ. Ωστόσο, μετά από 10 λεπτά η ΑΕΚ άγγιξε 2 φορές το γκολ με τον Λιβάια να αστοχεί δις σε σπουδαίες στιγμές (το πρώτο το έβγαλε εντυπωσιακά ο Σμάιχελ). Η ΑΕΚ όμως μπορεί να πέταγε τις ευκαιρίες που είχε στη διάθεση της, η Λέστερ αντιθέτως τις έκανε γκολ. Και στο 39’ από ανισορροπία της άμυνας ήρθε το 2ο γκολ του Τσαντούρι με την ΑΕΚ να… παγώνει από 2 άχαρα γκολ πριν το 45λεπτο.

Με την έναρξη του β’ ημίχρονου ο Καρέρα έβαλε Ολιβέιρα-Τάνκοβιτς αντί των Λιβάια-Ανσαριφάρντ και έφερε τον Λόπες μπακ και τον Ινσούα μπροστά του. Με το ξεκίνημα η ΑΕΚ μείωσε σε 1-2 με τον Τάνκοβιτς μετά από ασίστ του Μάνταλου, ενώ δύο λεπτά μετά με τους ίδιους πρωταγωνιστές ο Σουηδός έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση.

Η Λέστερ εν συνεχεία ισορρόπησε για να κρατήσει την ΑΕΚ, αλλά οι κινήσεις-φωτιά του Τάνκοβιτς δημιουργούσαν συνεχώς κινδύνους. Όμως η Ενωση δεν είχε δυνάμεις, τα χαφ είχαν κουραστεί, λύσεις δεν υπήρχαν αλλά και ο Καρέρα έβαλε αρκετά αργοπορημένα Μαχαίρα-Σαμπανάτζοβιτς-Βασιλαντωνόπουλο στο 86’ δίχως να προλάβουν να δώσουν πολλά.

ΑΕΚ-Λέστερ 1-2

ΑΕΚ (Μ. Καρέρα, 4-2-3-1): Τσιντώτας, Μπακάκης (86’ Βασιλαντωνόπουλος), Σβάρνας, Νεντελτσεάρου, Ινσούα (86’ Σαμπανάτζοβιτς), Σάκχοφ (86’ Μαχαίρας), Κρίστισιτς, Λιβάγια (46’ Τάνκοβιτς), Μάνταλος, Λόπες, Ανσαριφάρντ (46’ Ολιβέιρα)

Λέστερ (Μ. Ρότζερς, 3-4-3): Σμάιχελ, Φοφανά, Μόργκαν, Φουκς (46’ Τόμας), Ουντέρ (66’ Πράετ), Τσουντχούρι (66’ Μεντί), Τίλεμανς, Τζάστιν, Ολμπράιτον, Μάντισον (74’ Μπερνς), Βάρντι (70’ Ιενάτσο)

Ο Αυστριακός Λέχνερ έδωσε κάρτα στους Μάνταλο (21’), Κρίστισιτς (59’), Ινσούα (73’).

MVP

ΤΖΕΪΜΣ ΜΑΝΤΙΣΟΝ

Ο 24χρονος οργανωτικός χαφ ήταν ότι καλύτερο είχε η Λέστερ μεσοεπιθετικά. Μυαλωμένο παιχνίδι, με σωστό μοίρασμα της μπάλας και ώριμος στην κατοχή δίχως βιασύνες. Κάθε φάση με την μπάλα στα πόδια του ήταν… κίνδυνος.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

ΧΑΡΑΛΝΤ ΛΕΧΝΕΡ (ΑΥΣΤΡΙΑ)

Ο Αυστριακός ρέφερι και οι βοηθοί του έχασαν αρκετές φάσεις. Η ΑΕΚ έχει παράπονα για φάουλ και κίτρινες κάρτες, καθώς δεν τις μοίρασαν σωστά σε όλο το παιχνίδι. Στο πέναλτι οριακά το είδαν και το έδωσαν…

Νίκη της Μπράγκα στην Ουκρανία

Η Μπράγκα κέρδισε την Ζόρια στην Ουκρανία με 2-1. Η πορτογαλική ομάδα έκανε το δύο στα δύο και έφτασε στους 6 βαθμούς στον όμιλο. Στην πρώτη φάση του ματς (4’) ο Παουλίνιο τελείωσε ιδανικά σέντρα του Εσγκάιο και έκανε το 0-1, ενώ στο 10ο λεπτό όλα τελείωσαν. Οι Πορτογάλοι πίεσαν ψηλά κι έκλεψαν μία μπάλα, μετέφεραν με ταχύτητα την μπάλα στην αντίπαλη περιοχή και ο Νικολάς Γκαϊτάν με τρομερό αριστερό βολέ έκανε το 0-2 (10’) που δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Η Ζόρια δεν έβαλε ποτέ… ζόρια στην Μπράγκα, ωστόσο βρήκε το γκολ της τιμής στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων με μακρινό σουτ του Ιβανισένια, κάτι που δεν απέτρεψε την ήττα με 1-2.

Κάπως έτσι, οι Ουκρανοί θα παίξουν ρέστα στις δύο προσεχείς αναμετρήσεις απέναντι στην Ένωση που ακολουθούν, αφού αμφότερες οι ομάδες παραμένουν δίχως πόντο μετά από δύο αγωνιστικές.

Τα αποτελέσματα της δεύτερης αγωνιστικής του Europa League

• Ζόρια-Μπράγκα 1-2 (Ιβανισένια 90′ – Πολίνιο 3′, Γκαϊτάν 11′)
  • ΑΕΚ-Λέστερ 1-2 (Τάνκοβιτς 48′ – Βάρντι 18′, Τσουντχάρι 39′)

• 22:00 Λέστερ-Μπράγκα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ-Λέστερ 1-2: Τεντώθηκε όσο μπορούσε, αλλά…», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Τάσος Καπετανάκος

Ρεπορτάζ ΑΕΚ από το 2004. Λίγο καιρό μετά την «ανάσταση» της με τον Ντέμη μπροστάρη. Εκτοτε έχουμε ζήσει μαζί της τα πάντα. Τίτλους, διακρίσεις στην Ευρώπη και στην Ελλάδα, ταξίδια στο εξωτερικό, υποβιβασμό, χωράφια στην Γ’ εθνική, ταξίδι μέχρι και τη… Νάξο με 8-9 μποφόρ και μετά την μεγάλη επιστροφή με Μελισσανίδη. Στα ΜΜΕ έχουμε «γράψει» αρκετά χιλιόμετρα και κάτι εκατομμύρια σε λέξεις («ΩΡΑ» σε 3-4 διαφορετικές version της, «Score», «Livesport», «Δικέφαλος» σε χαρτί και internet, enwsi.gr, aek365.gr, iefimerida.gr, coppa.gr). Κατά βάση ποδόσφαιρο και εκεί μείναμε στα πρώτα και δεύτερα άντα μας, αλλά κάναμε και πέρασμα νωρίτερα από το μπάσκετ και το χάντμπολ της ΑΕΚ. «Δημοσιογράφος» λέει ο τιμητικός τίτλος. Ρεπόρτερ πέντε ηπείρων και επτά θαλασσών θα προτιμούσα εγώ. Και συνεχίζουμε...