ΑΕΚ

ΑΕΚ-Λέστερ 1-2 (Τελικό)

ΑΕΚ-Λέστερ απόψε (19:55, Cosmote Sport) στο Ολυμπιακό Στάδιο για την 2η αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

Η Ενωση αντιμετωπίζει απόψε την Λέστερ στο ΟΑΚΑ μετά την ήττα από την Μπράγκα στην Πορτογαλία. Και ο Δικέφαλος θέλει να δώσει απαντήσεις, να ανεβάσει την απόδοσή του και να φτάσει σε μια ενδεχομένως ιστορική νίκη. Απέναντι σε μια από τις δυνατότερες ομάδες της Premier League αυτή τη στιγμή.

Το ματς ξεκίνησε με την ΑΕΚ στο πρώτο 15λεπτο να μπαίνει δυνατά στο ματς, να έχει κυκλοφορία και να απειλεί την αντίπαλη εστία. Στο 15′ όμως ο Μάντισον έκανε το δυνατό σουτ και απείλησε.

Δύο λεπτά μετά ο Βάρντι κέρδισε πέναλτι από τον Τσιντώτα και ο ίδιος παίκτης εκτέλεσε εύστοχα για το 0-1 στο 18′. Πέντε λεπτά μετά ο Ουντέρ είχε τετ α τετ, αλλά ο Τσιντώτας απέκρουσε σωτήρια…

Στο 27′ και στο 28′ ο Λιβάια είχε δύο τεράστιες φάσεις για γκολ, αλλά στάθηκε άτυχος… Και στο 39′ ο Τσαντούρι έκανε το 0-2 για να τελειώσει έτσι το ημίχρονο.

Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ για την ΑΕΚ. Στο 48′ ο Τάνκοβιτς μέσα από την περιοχή μείωσε σε 1-2 και 2 λεπτά μετά έχασε τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση.

LIVE το ΑΕΚ-Λέστερ

Διαβάστε την εξέλιξη του αγώνα στο ΟΑΚΑ:

Ο διαιτητής του ΑΕΚ-Λέστερ

Τον Αυστριακό Χάραλντ Λέχνερ όρισε η UEFA να διευθύνει την αναμέτρηση της ΑΕΚ με την Λέστερ. Βοηθοί του οι συμπατριώτες του Αντρέας Χαϊντενχράιχ, Μαξιμίλιαν Κόλμπιτς και 4ος ο Ζούλιαν Βαϊνμπέργκερ.

Ο Αυστριακός διαιτητής έχει βρεθεί δύο φορές στο δρόμο ελληνικών ομάδων. Στις 11/12/2014 ήταν στο Παναθηναϊκός-Εστορίλ 1-1 για τους ομίλους του Europa League, ενώ στις 25/08/2016 ήταν στο ΠΑΟΚ-Ντιναμό Τιφλίδας 2-0 για τον δεύτερο προκριματικό γύρο της ίδιας διοργάνωσης.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ-Λέστερ 1-2 (Τελικό)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Τάσος Καπετανάκος

Ρεπορτάζ ΑΕΚ από το 2004. Λίγο καιρό μετά την «ανάσταση» της με τον Ντέμη μπροστάρη. Εκτοτε έχουμε ζήσει μαζί της τα πάντα. Τίτλους, διακρίσεις στην Ευρώπη και στην Ελλάδα, ταξίδια στο εξωτερικό, υποβιβασμό, χωράφια στην Γ’ εθνική, ταξίδι μέχρι και τη… Νάξο με 8-9 μποφόρ και μετά την μεγάλη επιστροφή με Μελισσανίδη. Στα ΜΜΕ έχουμε «γράψει» αρκετά χιλιόμετρα και κάτι εκατομμύρια σε λέξεις («ΩΡΑ» σε 3-4 διαφορετικές version της, «Score», «Livesport», «Δικέφαλος» σε χαρτί και internet, enwsi.gr, aek365.gr, iefimerida.gr, coppa.gr). Κατά βάση ποδόσφαιρο και εκεί μείναμε στα πρώτα και δεύτερα άντα μας, αλλά κάναμε και πέρασμα νωρίτερα από το μπάσκετ και το χάντμπολ της ΑΕΚ. «Δημοσιογράφος» λέει ο τιμητικός τίτλος. Ρεπόρτερ πέντε ηπείρων και επτά θαλασσών θα προτιμούσα εγώ. Και συνεχίζουμε...