ΑΕΚ

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 1-0: Το κέρδισε με την ψυχή της!

Ο Νταμιάν Σιμάνσκι έβαλε το γκολ της νίκης για την ΑΕΚ που κέρδισε το ντέρμπι και μείωσε ξανά στους 6 βαθμούς από τον Ολυμπιακό

Η ΑΕΚ κέρδισε επιτέλους ντέρμπι και το έκανε με 1-0 κόντρα στον Παναθηναϊκό χάρη στα γκολ του Νταμιάν Σιμάνσκι στο 2ο λεπτό.

Η Ενωση σκόραρε νωρίς με τον Σιμάνσκι στο 2′, το κράτησε με νύχια και με δόντια μέχρι τέλους και μείωσε ξανά στους 6 βαθμούς τη διαφορά από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Ο Παναθηναϊκός ήταν επιπόλαιος με την μπάλα στα πόδια και παρότι η ΑΕΚ του έδωσε χώρο και χρόνο και δεν τον αξιοποίησε. Μεγάλη φάση για να ισοφαρίσει στο 47′ με τον δοκάρι του Αϊτόρ.

To LIVE του αγώνα

Το ματς

Ο Αργύρης Γιαννίκης για το αποψινό ντέρμπι του ΟΑΚΑ ξεκίνησε με τον Στάνκοβιτς κάτω από τα δοκάρια, τον Μισελέν δεξιά στην άμυνα, τον Μοχαμάντι αριστερά, τους Βράνιες και Μήτογλου στα στόπερ, τον Σιμόες με τον Σιμάνσκι στον άξονα, τον Μάνταλο δεκάρι, τον Αμραμπατ αριστερά στην επίθεση, τον Γκαρσία δεξιά και τον Αραούχο σέντερ φορ. Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς επέλεξε τον Φεντερίκο Μακέντα για την κορυφή της επίθεσης, ενώ στην ενδεκάδα βρίσκεται και ο Αϊτόρ, με τον Αλεξανδρόπουλο να μένει στον πάγκο. Ο Πέρεθ επιστρέφει στην ενδεκάδα έπειτα από δύο αγωνιστικές στο πλάι του Μαουρίσιο, με τον Βιγιαβάνες δεκάρι.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για την ΑΕΚ που «χτύπησε» αριστερά. Καθώς στο 2ο λεπτό ο Σιμάνσκι άνοιξε το σκορ με κεφαλιά από ιδανική σέντρα με το δεξί από τον Μοχαμάντι που ήταν αριστερά. Στο 8’ η ΑΕΚ πλησίασε και σε άλλο γκολ όταν ο Γκαρσία έξω από την περιοχή και αριστερά από το ημικύκλιο, πιάνει ένα δυνατό αριστερό σουτ, αλλά πετάγεται ο Μπρινιόλι και διώχνει σε κόρνερ. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Μάνταλος επιχείρησε να σκοράρει απευθείας από κόρνερ, αλλά ο Μπρινιόλι απέκρουσε. Η ΑΕΚ ενέτεινε την πίεση της και με εκτέλεση κόρνερ από αριστερά, πρώτη κεφαλιά του Σιμάνσκι, δεύτερη του Βράνιες, λίγο άουτ η μπάλα.

Μετά το 20λεπτο ο Παναθηναϊκός ανέβηκε προς την περιοχή του Στάνκοβιτς. Στο 26’ ο Αϊτόρ πάει για σέντρα από αριστερά, όμως δεν πιάνει καλά την μπάλα. Παρ’ όλα αυτά, αυτή καταλήγει συρτά πίσω από το πέναλτι όπου είναι έτοιμος να σουτάρει ο Μαουρίσιο, όμως κι αυτός κάνει τσαφ. Τέσσερα λεπτά μετά γέμισμα στην περιοχή της ΑΕΚ, ο Μακέντα πιάνει κεφαλιά υπό πίεση όμως όχι όπως θα ήθελε, η μπάλα ψηλά, άουτ. Οι πράσινοι ήταν επιπόλαιοι στην τελική προσπάθεια, αλλά ο η ΑΕΚ και πάλι πλησίασε στο γκολ. Στο 38’ ο Αραούχο πήρε σε καλό σημείο την μπάλα εντός περιοχής, αλλά το πλασέ του έπιασε ο Μπρινιόλι. Το γρήγορο γκολ έχει δώσει το δικαίωμα στον Γιαννίκη να δώσει το 67% της κατοχής στον Παναθηναϊκό, με την ΑΕΚ να περιμένει πίσω από την μπάλα και να προσπαθεί να χτυπήσει στην κόντρα. Στο 45’ ο ΠΑΟ απείλησε ξανά. Ο Αϊτόρ κάνει διαγώνια κίνηση προς την περιοχή από αριστερά, πιάνει το σουτ, πάνω στον Στάνκοβιτς που αποκρούει. Η ΑΕΚ με το προβάδισμα του γρήγορου 1-0 έγινε κυνική και αυτό την βοήθησε να κρατήσει το υπέρ της σκορ (6 τελικές), με τον τρόπο που ήθελε αυτή. Ο ΠΑΟ από την πλευρά του είναι επιπόλαιος στην τελική προσπάθεια (7) και την ώρα που πρέπει να απειλήσει όπως πρέπει τον Στάνκοβιτς. Έτσι το ημίχρονο έληξε με τους «κιτρινόμαυρους» να χαμογελούν.

Το β’ ημίχρονο άρχισε με μεγάλες φάσεις για ΑΕΚ και ΠΑΟ. Ο Γκαρσία δίνει πάσα με κεφαλιά στον Αραούχο, ο Κώτσιρας κάνει λάθος και ο Αργεντινός σουτάρει από καλή θέση με τον Μπρινιόλι να κάνει σπουδαία απόκρουση σε κόρνερ. Ο ΠΑΟ απάντησε με μεγάλη φάση και δοκάρι. Σέντρα του Κώτσιρα από δεξιά, ο Παλάσιος κάνει την πρώτη προσπάθεια, ο Στάνκοβιτς αποκρούει ενστικτωδώς πριν περάσει η μπάλα την γραμμή, όμως ο Αϊτόρ παίρνει το ριμπάουντ. Ο Ισπανός από τη μικρή περιοχή προσπαθεί να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα, όμως ο πεσμένος Στάνκοβιτς και το τάκλιν του Βράνιες τον εμποδίζουν. Με δεύτερη προσπάθεια με το γόνατο, η μπάλα πάει στο πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού και άουτ! Οι «πράσινοι» πήραν τα πάνω τους από αυτή την φάση. Στο 57’ Φάση διαρκείας με πρωταγωνιστή τον Παλάσιος, που γεμίζει από αριστερά, διώχνει ο Βράνιες και μετά από κόντρες η μπάλα φτάνει στον Μαουρίσιο, ο Αϊτόρ βγάζει κάθετη στον Παλάσιος που από αριστερά κι εντός περιοχής πλασάρει στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Στο 65’ ο Γιαννίκης αντέδρασε βάζοντας Τσούμπερ και Σάκχοφ, ενώ ο Γιοβάνοβιτς έβαλε τον Βιτάλ. Στο 71’ ο Αραούχο στην αντεπίθεση βρήκε τον Τσούμπερ, ο οποίος σκόραρε με πλασέ, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οριακό οφσάιντ στην αρχή της φάσης. Ο Γιοβάνοβιτς αμέσως έβαλε Χατζηγιοβάννη και Καρλίτος για να «φρεσκάρει» την επίθεση του και να πιέσει περισσότερο για την ισοφάριση. Η ΑΕΚ έμεινε πιο πίσω για να κρατήσει αμυντικά το 1-0 και να ψάξει την αντεπίθεση. Η Ενωση έβαλε τον Λε Ταλέκ για να κρατήσει αμυντικά, στην θέση του κουρασμένου Μάνταλου και τα κατάφερε σε μεγάλο βαθμό. Μάλιστα στις καθυστερήσεις βρήκε πάλι φάση με τον Τσούμπερ στην αντεπίθεση ο οποίος σκόραρε ξανά, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε πάλι. Έτσι το ματς έληξε στο 1-0 με την ΑΕΚ να κρατά με νύχια και με δόντια τη νίκη που την κρατά ζωντανή στο πρωτάθλημα.

ΑΕΚ-Παναθηναϊκός: Η κάρτα του αγώνα

ΓΚΟΛ: 2’ Σιμάνσκι

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 6’ Βράνιες, 34’ Σιμόες, 45’ Σιμάνσκι – 68’ Μαουρίσιο

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ:

Μπόγκναρ Τάμας: Ο Ούγγρος είχε πολύ καλή διαιτησία και κατάφερε με την βοήθεια του VAR να μην έχει λάθη στο ματς. Και στα δύο ακυρωμένα γκολ του Τσούμπερ και στην φάση του 47’ με τον Στάνκοβιτς να βγάζει την μπάλα οριακά πριν περάσει την γραμμή, δεν έκανε το λάθος και έτσι κέρδισε τα εύσημα για τη διαιτησία του.

MVP:

Τσίτσαν Στάνκοβιτς: Ο Αυστριακός γκολκίπερ ήταν σταθερός και κολόνα της ΑΕΚ γύρω από την νίκη. Στην φάση του 47’ κάνει τρομερή επέμβαση και σώζει το σίγουρο γκολ πριν περάσει την γραμμή. Σε όλο το ματς όποτε χρειάστηκε ήταν εκεί, ενώ και στις εξόδους του ήταν άκρως σοβαρός και σταθερός.

UP:

Σέρχιο Αραούχο: Ο Αργεντίνος ήταν η μόνη επιλογή για την θέση του φορ και σε όλο το ματς πίεζε λυσσασμένα μπροστά. Έτρεχε παντού, δεν έχανε μέτρο δίχως να πιέσει και με την έναρξη του β’ ημιχρόνου έχασε την σπουδαία ευκαιρία που έβγαλε ο Μπρινιόλι, ενώ είχε και μία ακόμη στο α’.

DOWN:

Φεντερίκο Μακέντα: Αφαντος ο φορ του ΠΑΟ στο ντέρμπι. Μετά από ένα καλό σερί ο επιθετικός του Παναθηναϊκού αντιμετωπίστηκε πολύ εύκολα.

Κόπηκαν 17.544 εισιτήρια με εισπράξεις 113.725 ευρώ

ΑΕΚ (Α. Γιαννίκης, 4-2-3-1): Στάνκοβιτς, Μισελέν, Βράνιες, Μήτογλου, Μοχαμάντι, Σιμόες, Σιμάνσκι (65’ Σάκχοφ), Γκαρσία (65’ Τσούμπερ), Μάνταλος (84’ Λε Ταλέκ), Αμραμπατ, Αραούχο (90’+ Χατζισαφί)

Παναθηναϊκός (Ι. Γιοβάνοβιτς, 4-3-3): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Βέλεθ, Σάρλια, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Μαουρίτσιο (72’ Χατζηγιοβάννης), Βιγιαφάνες (84’ Αλεξανδρόπουλος), Παλάσιος (73’ Καρλίτος), Αϊτόρ (61’ Βιτάλ), Μακέντα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 1-0: Το κέρδισε με την ψυχή της!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Τάσος Καπετανάκος

Ρεπορτάζ ΑΕΚ από το 2004. Λίγο καιρό μετά την «ανάσταση» της με τον Ντέμη μπροστάρη. Εκτοτε έχουμε ζήσει μαζί της τα πάντα. Τίτλους, διακρίσεις στην Ευρώπη και στην Ελλάδα, ταξίδια στο εξωτερικό, υποβιβασμό, χωράφια στην Γ’ εθνική, ταξίδι μέχρι και τη… Νάξο με 8-9 μποφόρ και μετά την μεγάλη επιστροφή με Μελισσανίδη. Στα ΜΜΕ έχουμε «γράψει» αρκετά χιλιόμετρα και κάτι εκατομμύρια σε λέξεις («ΩΡΑ» σε 3-4 διαφορετικές version της, «Score», «Livesport», «Δικέφαλος» σε χαρτί και internet, enwsi.gr, aek365.gr, iefimerida.gr, coppa.gr). Κατά βάση ποδόσφαιρο και εκεί μείναμε στα πρώτα και δεύτερα άντα μας, αλλά κάναμε και πέρασμα νωρίτερα από το μπάσκετ και το χάντμπολ της ΑΕΚ. «Δημοσιογράφος» λέει ο τιμητικός τίτλος. Ρεπόρτερ πέντε ηπείρων και επτά θαλασσών θα προτιμούσα εγώ. Και συνεχίζουμε...