ΑΕΚ

ΑΕΚ: Βασικός ξανά ο Τσούμπερ – Πάγκος για Καρίμ, Μοχαμάντι, Χατζισαφί

Ξανά στην ενδεκάδα της Ελβετίας ο Τσούμπερ, με την ιρανή τριπλέτα να μένει στον πάγκο κόντρα στη Νότιο Κορέα

Η ΑΕΚ έχει έντονη εκπροσώπηση στα Προκριματικά του Μουντιάλ, με τον Στίβεν Τσούμπερ να ξεκινάει για ένα ακόμα ματς στην αρχική ενδεκάδα της Ελβετίας.

Ο Ελβετός εξτρέμ θα βρίσκεται στο αρχικό σχήμα των Ελβετών, οι οποίοι χρειάζονται τη νίκη στην έδρα της Λιθουανίας για να κλειδώσουν τη δεύτερη θέση και να παραμείνουν στο μείον τρία από την πρωτοπόρο Ιταλία.

Ο 30χρονος άσος της ΑΕΚ προέρχεται από την εξαιρετική εμφάνιση και γκολ στο ματς με την Ιρλανδία, με τον προπονητή της ομάδας, Μουράτ Γιακίν, να μιλάει μετα καλύτερα λόγια για εκείνον.  Ο Τσούμπερ θα αγωνιστεί στο αριστερό άκρο της μεσοεπιθετικής γραμμής.

Έντονη κιτρινόμαυρη παρουσία και στο ματς του Ιράν με τη Νότιο Κορέα (1-1), παρά το γεγονός ότι κανείς εκ των Εχσάν Χατζισαφί, Καρίμ Ανσαριφάρντ και Μίλαντ Μοχαμάντι δεν πήρε χρόνο συμμετοχής, παρά την παρουσία των δύο εξ αυτών (Ανσαριφάρντ, Χατζισαφί) στο προηγούμενο ματς με τα ΗΑΕ.

Στο ματς που διεξήχθη στην Τεχεράνη για την 4η αγωνιστική των προκριματικών του Μουντιάλ 2022, οι Κορεάτες άνοιξαν το σκορ στο 49ο λεπτό με γκολ του Σον, αλλά το Ιράν είχε την απάντηση ισοφαρίζοντας στο 76ο λεπτό με τον Γιαχανμπάς.

Το Ιράν διαφύλαξε την πρώτη θέση του ομίλου (δέκα βαθμοί) και παρέμεινε στο συν δύο από τη Νότιο Κορέα (8 βαθμοί).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ: Βασικός ξανά ο Τσούμπερ – Πάγκος για Καρίμ, Μοχαμάντι, Χατζισαφί», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.