ΑΕΚ

Απίστευτο! Ο χειρότερος της ΑΕΚ – Δεν το βλέπει ο Αλμέιδα;

Η ΑΕΚ είχε αρκετά θέματα με τον Παναθηναϊκό αλλά δε γίνεται να μην βλέπει ο Αλμέιδα το ντεφορμάρισμα του Γκατσίνοβιτς

Η ΑΕΚ γλίτωσε στο τέλος την ήττα από τον Παναθηναϊκό. Και εκτός των άλλων θα μπορούσε να πάρει ακόμα και τη νίκη αν ο Αραούχο πάλι δε σούταρε με το θυμικό αλλά βλέποντας και λίγο το τέρμα.

Καλά για το γεγονός πως η ΑΕΚ δεν κάνει γκολ τις μεγάλες της φάσεις δεν είναι κάτι νέο. Αλλά εδώ θα ήταν επικό μέσα σε 2-3 λεπτά, το 1-2 να γινόταν 3-2.

Το ζήτημα πάντως είναι πως έως και τις καθυστερήσεις, που η ΑΕΚ λίγο έλειψε να τουμπάρει το ντέρμπι, είδε αρκετούς κομβικούς της παίκτες να είναι εκτός παιχνιδιού.

Αυτός που φέτος δείχνει να είναι παρατεταμένα ντεφορμέ είναι ο Γκατσίνοβιτς. Ο Σέρβος είναι αρκετές φορές που δείχνει εκτός τόπου και χρόνου. Να μη μιλήσει κανείς για τη φάση του 1-1 που δίνει έτσι αβίαστα το φάουλ. Νιώθει light contact στη φανέλα του και πέφτει ζητώντας φάουλ και κάνει χέρι. Από το φάουλ, γκολ ο Παναθηναϊκός.

Το ζήτημα επίσης είναι πως η ΑΕΚ ψάχνει από τον Γκατσίνοβιτς δημιουργία και σπάσιμο της αντίπαλης άμυνας από τα άκρα. Δεν μπορεί τώρα.

Ουδείς μπορεί να γνωρίζει αν το μυστικό είναι να παίξει λίγο στον άξονα.

Αλλά και με τον Πισάρο επίσης εκτός κλίματος κυρίως, μόνο ο Πινέδα μπορεί να πάει αριστερά. Αλλά έτσι βγαίνει από την 11άδα ο Τσούμπερ, ο οποίος πάντως μετά τον Άρη είχε δεύτερο σερί κακό παιχνίδι.