ΑΕΚ

Ατρόμητος – ΑΕΚ 0-2: Βόλτα στο Περιστέρι!

Με τα γκολ του Τζαβέλλα και του Τσούμπερ και πολλά παράπονα από τη διαιτησία η ΑΕΚ κέρδισε με 0-2 τον Ατρόμητο μέσα στο Περισατέρι

Η ΑΕΚ πολύ πιο εύκολα από το τελικό 0-2 και δίχως να απειληθεί κέρδισε μέσα στο Περιστέρι τον Ατρόμητο, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Super League.

Παρότι η ΑΕΚ είχε πολλές αλλαγές και τον τρίτο τερματοφύλακα (Χατζηεμμανουήλ) της κάτω από τα δοκάρια, βρήκε δύο γκολ και… καθάρισε χωρίς προβλήματα το παιχνίδι. Ο Γιώργος Τζαβέλλας στο 23’ άνοιξε το σκορ για το πρώτο του επίσημο γκολ φέτος, ενώ στο 51’ ο Στίβεν Τσούμπερ έγραψε το 0-2.

Ακίνδυνος και κάκιστος ο Ατρόμητος, δεν εκμεταλλεύτηκε τις αλλαγές της ΑΕΚ, ούτε απείλησε τον νεαρό πορτιέρε της ΑΕΚ, ενώ στο 65’ είδε τον Μουνίθ να φεύγει με κόκκινη κάρτα για χτύπημα στο πρόσωπο του Ρότα.

Πολλά παράπονα και σήμερα για την ΑΕΚ από τη διαιτησία. Και δη για το πέναλτι του Ντένιτς στον Μάνταλο στο 29’, αλλά και το χτύπημα του Κουλούρη στο 45’ πάνω στον Μάνταλο.

Με αυτή τη νίκη η Ένωση παρέμεινε στην τρίτη θέση, καθώς την ίδια στιγμή ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Βόλο με 4-0 και παρέμεινε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Την Τετάρτη στις 17:00 η ΑΕΚ αντιμετωπίζει τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ στην ρεβάνς του 0-0 για την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

LIVE το ματς

Το ματς

Ο Αργύρης Γιαννίκης είχε να αντιμετωπίσει ξανά. Εκτός ο Στάνκοβιτς, εκτός και ο Παναγιώτης Τσιντώτας που αντιμετώπισε πρόβλημα στην μέση και μέχρι την τελευταία στιγμή έδωσε μάχη για να αγωνιστεί. Η ΑΕΚ τον δήλωσε αρχικά στην ενδεκάδα, ωστόσο δεν τα κατάφερε στην προθέρμανση, με αποτέλεσμα να ξεκινήσει ο νεαρός Χατζηεμαννουήλ. Στην ενδεκάδα επέστρεψαν και Μάνταλος-Λε Ταλέκ, αντί των Γέβτιτς-Σιμόες.

Πρώτη τελική για τον Ατρόμητο στο 3’. Ο Μουνίθ εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, η μπάλα πέρασε το τείχος και κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών του Χατζηεμαννουήλ. Στο πρώτο 15λεπτο ΑΕΚ είναι αυτή που έχει την κατοχή της μπάλας και ο Ατρόμητος περιμένει στο δικό του μισό, βάζοντας δύσκολα στην Ένωση, στην προσπάθειά της να πλησιάσει την εστία του Γιαννώτη, δίχως όμως αποτέλεσμα. Στο 23’ τελικά η ΑΕΚ στην πρώτη της τελική βρήκε γκολ. Ο Μάνταλος εκτέλεσε το φάουλ, ο Λιβάι Γκαρσία έκανε το κοντρόλ μέσα στην περιοχή και αφού απέφυγε έναν αντίπαλο έκανε το σουτ με τον Γιαννιώτη να απομακρύνει. Ο Τζαβέλλας πήρε το ριμπάουντ και με τη μια έκανε το σουτ με το αριστερό και νίκησε τον Γιαννιώτη για το 0-1.

Στο 32’ η ΑΕΚ ζήτησε πέναλτι στο 28′ για μαρκάρισμα του Ντένιτς πάνω στον Μάνταλο (υπάρχει επαφή), ωστόσο ο Γκορτσίλας και ο Τρεϊμάνις αποφάσισαν να συνεχιστεί το παιχνίδι. Στο 42’ ο Καρτάλης πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή και δοκίμασε το σουτ, ωστόσο η μπάλα πήγε άουτ έξω από την εστία της ΑΕΚ. Ετσι, το ημίχρονο έληξε στο 0-1 με το γκολ του Τζαβέλλα, με την ΑΕΚ να έχει την ανούσια υπεροχή στο πρώτο 45λεπτο και τον Ατρόμητο να είναι σχεδόν… ακίνδυνος.

Το β’ ημίχρονο άρχισε δίχως αλλαγές στο ματς. Στο 49’ ο Χαρίσης είχε την πρώτη τελική στο παιχνίδι η μπάλα πέρασε άουτ. Και δύο λεπτά μετά έγινε το 0-2. Υπέροχη ενέργεια του Λιβάι Γκαρσία από τα δεξιά, έκανε το γέμισμα στο δεύτερο δοκάρι και ο Τσούμπερ αφύλαχτος από κοντά, έκανε το 0-2 για την Ενωση. Η ΑΕΚ με το δεύτερο γκολ ένιωσε ασφάλεια, αλλά δύο λεπτά μετά ο Πέτρος Μάνταλος έκανε νόημα ότι αισθάνεται ενοχλήσεις, με τον Γέβτιτς να παίρνει την θέση του. Στο 54’ νέα σέντρα του Λιβάι Γκαρσία από τα δεξιά, ο Ανσαριφάρντ πήδηξε πιο ψηλά απ’ όλους, ωστόσο η κεφαλιά του κατέληξε στην αγκαλιά του Γιαννιώτη. Πέντε λεπτά μετά ωραίο σουτ του Λιβάι Γκαρσία, ο Γιαννιώτης απομάκρυνε την μπάλα, με ωραία επέμβαση και αμέσως μετά η ΑΕΚ ενέτεινε την πίεση της με σουτ του Τσούμπερ στο δοκάρι, σε φάση που ήταν οφσάιντ. Στο 64’ ο Γιαννίκης πέρασε στον αγωνιστικό χώρο Μισελέν (δεξί χαφ μπροστά από τον Ρότα) και Άμραμπατ, αντί των Γκαρσία και Τσούμπερ αντίστοιχα, έχοντας στο μυαλό και τον επαναληπτικό με τον ΠΑΟΚ.

Ο Κρις Κόλμαν έριξε στο ματς τον Σπιριντόνοβιτς αντί του Καρτάλη. Ένα λεπτό μετά ο Ατρόμητος έμεινε με δέκα παίκτες. Σε μια διεκδίκηση της μπάλας ανάμεσα σε Ρότα και Μουνίθ, οι δυο τους τα είπαν σε έντονο ύφος, με τον ποδοσφαιριστή του Ατρομήτου να τον χτυπάει με γροθιά και να αντικρίζει δικαίως την κόκκινη κάρτα. Στο 67’ ο Κουλούρης έπιασε ένα αδύναμο σουτ, με την μπάλα να καταλήγει αργά και βασανιστικά στην αγκαλιά του Χατζηεμαννουήλ. Στο 75’ έκλεισε τις αλλαγές του ο Γιαννίκης, χωρίς να αλλάξει τη διάταξη, μόνο με αλλαγή προσώπων. Ο Αραούχο πέρασε στη θέση του Ανσαριφάρντ, ενώ ο Σιμόες στη θέση του Σιμάνσκι.

Ο Ατρόμητος προσπαθούσε να απειλήσει, με τον Κουλούρη νωρίτερα και τους Σπιριντόνοβιτς και Ντένιτς στο τελευταίο λεπτό. Το σουτ του Αυστριακού μέσου κόπηκε με παρέμβαση του Τζαβέλλα που κατέληξε κόρνερ, ενώ στο κόρνερ που εκτέλεσε ο ίδιος, ο Στρουγγής έστειλε την κεφαλιά άουτ. Η ΑΕΚ κατάφερε νωρίς να σβήσει το παιχνίδι, απενεργοποιώντας εντελώς τον Ατρόμητο. Για τους Περιστεριώτες έκανε ντεμπούτο και ο Έρλινγκμαρκ, που αντικατέστησε τον Χαρίση. Στο 89’ ο Αραούχο δοκίμασε ένα καλό σουτ, η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Γιαννιώτη, ενώ στο 94’ είχε καλή φάση και ο Γέβτιτς.

Κάπως έτσι τελείωσε το ματς στο Περιστέρι με 0-2 και τα γκολ των Τζαβέλλα και Τσούμπερ.

Ατρόμητος-ΑΕΚ: Η κάρτα του αγώνα

ΓΚΟΛ: 22’ Τζαβέλλας, 51’ Τσούμπερ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 45’+3 Κουλούρης – 33’ Ανσαριφάρντ, 45’+3 Μάνταλος, 63’ Σιμάνσκι, 66’ Ρότα

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 65’ Μουνίθ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ:

Στάθης Γκορτσίλας: Η ΑΕΚ έχει μεγάλα παράπονα και μάλλον δικαίως. Και από τον Γκορτσίλα και από τον Τρεϊμάνις στο VAR. Το πέναλτι που ζητά η ΑΕΚ στον Μάνταλο είναι εμφανές, ενώ υπάρχει και το χτύπημα του Κουλούρη με το πόδι πάνω στον αρχηγό της Ενωσης. Στο πρώτο αμφότεροι έκλεισαν τα μάτια, στο δεύτερο μοίρασαν δύο κίτρινες. Σωστή η αποβολή του Μουνίθ.

MVP:

Λιβάι Γκαρσία: Τα έκανε όλα απόψε στο Περιστέρι ο Λιβάι. Συμμετείχε ενεργά στο 1ο γκολ καθώς κατέβασε την μπάλα και σούταρε, για να πάρει το ριμπάουντ ο Τζαβέλλας και στο 2ο γκολ έκανε την κούρσα και έφτιαξε το άνετο 0-2 του Τσούμπερ. Είχε ενέργεια, διάθεση και βρήκε χώρους.

UP:

Στίβεν Τσούμπερ: Ο Ελβετός έκανε μετά από καιρό τόσο καλό ματς. Απείλησε, είχε ενέργεια και βρήκε γκολ. Καλός ήταν και στην Τούμπα με τον ΠΑΟΚ, αλλά απόψε ήταν πιο ουσιαστικός όταν τον χρειάστηκε η ΑΕΚ.

DOWN:

Χουάν Μουνίθ: Ο Ισπανός χαφ του Ατρομήτου ήταν εκτός αγώνα και στο 65’ με ανόητη ενέργεια του χτύπησε τον Ρότα και δικαίως αποβλήθηκε απευθείας με κόκκινη κάρτα.

Ατρόμητος (Κ. Κόλμαν, 4-3-3): Γιαννιώτης, Βασιλαντωνόπουλος, Στρούγγης, Γκαλβάνο, Καστεγιάνο, Καρτάλης (63’ Σπιριντόνοβιτς), Χαρίσης (83’ Ερλινγκμαρκ), Ντένις, Μουνίθ, Μπεντινέλι (79’ Κλωναρίδης), Κουλούρης

ΑΕΚ (Α. Γιαννίκης, 4-2-3-1): Χατζηεμμανουήλ, Ρότα, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Μοχαμάντι, Λε Ταλέκ, Σιμάνσκι (76’ Σιμόες), Γκαρσία (64’ Μισελέν), Μάνταλος (53’ Γέβτιτς), Τσούμπερ (63’ Αμραμπατ), Ανσαριφάρντ (76’ Αραούχο)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ατρόμητος – ΑΕΚ 0-2: Βόλτα στο Περιστέρι!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Τάσος Καπετανάκος

Ρεπορτάζ ΑΕΚ από το 2004. Λίγο καιρό μετά την «ανάσταση» της με τον Ντέμη μπροστάρη. Εκτοτε έχουμε ζήσει μαζί της τα πάντα. Τίτλους, διακρίσεις στην Ευρώπη και στην Ελλάδα, ταξίδια στο εξωτερικό, υποβιβασμό, χωράφια στην Γ’ εθνική, ταξίδι μέχρι και τη… Νάξο με 8-9 μποφόρ και μετά την μεγάλη επιστροφή με Μελισσανίδη. Στα ΜΜΕ έχουμε «γράψει» αρκετά χιλιόμετρα και κάτι εκατομμύρια σε λέξεις («ΩΡΑ» σε 3-4 διαφορετικές version της, «Score», «Livesport», «Δικέφαλος» σε χαρτί και internet, enwsi.gr, aek365.gr, iefimerida.gr, coppa.gr). Κατά βάση ποδόσφαιρο και εκεί μείναμε στα πρώτα και δεύτερα άντα μας, αλλά κάναμε και πέρασμα νωρίτερα από το μπάσκετ και το χάντμπολ της ΑΕΚ. «Δημοσιογράφος» λέει ο τιμητικός τίτλος. Ρεπόρτερ πέντε ηπείρων και επτά θαλασσών θα προτιμούσα εγώ. Και συνεχίζουμε...