ΑΕΚ

Η ΑΕΚ κέρδισε τις απουσίες και την έλλειψη ενέργειας στο πρώτο ημίχρονο

Η ΑΕΚ πέτυχε σπουδαία νίκη στην Τρίπολη γιατί στο δεύτερο ημίχρονο παρουσιάστηκε έτσι όπως έπρεπε για να κερδίσει

Η ΑΕΚ πέτυχε σπουδαία νίκη στην Τρίπολη. Κέρδισε και τις σημαντικές απουσίες της (Λιβάι Γκαρσία, Πόνσε, Γκατσίνοβιτς, Μουκουντί, Πισάρο) αλλά και την έλλειψη ενέργειας στο πρώτο ημίχρονο.

Έως και το γκολ του Ελίασον μετά την έμπνευση του κορυφαίου (μαζί με τον Σουηδό και τον Πινέδα) Τσούμπερ, η ΑΕΚ είχε θέματα. Πολλά και σοβαρά.

Η ΑΕΚ για να μπορέσει να πάει με ηρεμία στα αποδυτήρια, έπρεπε να βάλει χέρια και πόδια ο Στάνκοβιτς και να έρθει αυτή η έμπνευση του σπουδαίου Ελβετού.

Το ζήτημα εκτός από την έλλειψη ενέργειας ήταν και το δομικό θέμα στο βασικό σχήμα. Το δίδυμο Σιμάνσκι, Γιόνσον μαζί με τον Μάνταλο στον άξονα δεν μπορούσε να λειτουργήσει με τίποτα.

Η ΑΕΚ το μόνο που είχε στο πρώτο ημίχρονο ήταν η κατοχή. Ο Αστέρας ήταν πιο επικίνδυνος δεδομένα. Το δοκάρι του Καλτσά και το τετ α τετ που έβγαλε ο Στάνκοβιτς το πιστοποιούν. Εκεί, όμως, που η ΑΕΚ έδειχνε να πελαγοδρομεί, ήρθε η φάση του 0-1 και η αποβολή στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου να γείρουν την πλάστιγγα.

Οι λεπτομέρειες παίζουν μεγάλο ρόλο σε ένα ματς και σε αυτό της Τρίπολης ήταν όλες με την ΑΕΚ.

Οι πολλές ελλείψεις στο αριστερό άκρο της επίθεσης έφεραν εκεί τον Τσούμπερ, αλλά ο Αλμέιδα τον είχε χάσει από τον άξονα.

Εκεί δηλαδή που στο πρώτο ημίχρονο οι αποστάσεις ήταν μεγάλες. Σε κάποιες φάσεις γύριζε πίσω και ο Αραούχο να πάρει μπάλα, με αποτέλεσμα να έπρεπε οι παίκτες της ΑΕΚ να διανύσουν πολλά μέτρα για να φτάσουν στην αντίπαλη εστία.

ΑΕΚ: Άλλαξε η εικόνα στο δεύτερο

Η αποβολή του Καστάνιος στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε την εικόνα του αγώνα. Όπως και η αλλαγή του Πινέδα. Ο Αραούχο ήταν φανερό πως τόσο μπορούσε να παίξει. Εδώ θα πρέπει να σημειωθεί πως και ο Χατζισαφί ζήτησε και τελικά έγινε αλλαγή ενώ η κάμερα πιάνει κοντά στο 50’ και τον Τσούμπερ να κάνει ανάλογη κίνηση.

Τελικά ο Ελβετός έβγαλε το παιχνίδι. Παιχνίδι που είχε ασίστ αλλά και το γκολ στο 0-3. Την ασίστ για το πρώτο τέρμα του Ελίασον με τη φανέλα της ΑΕΚ στο γήπεδο που πέρυσι παραλίγο να μπει τέλος στην καριέρα του με το κάταγμα που είχε υποστεί.

Ο Αλμέιδα είδε την εικόνα του αγώνα και μετά από 2-3 παιχνίδια, οι αλλαγές του βοήθησαν σημαντικά. Φόρτωσε τον άξονα με Πινέδα και Τσούμπερ (στην αλλαγή του Ζίνι, ο οποίος πήγε αριστερά) και το παιχνίδι πήγε στα μέτρα της ΑΕΚ.

Η Ένωση πέρασε ένα σημαντικό σκόπελο που ειδικά μέχρι το 0-1 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου φαινόταν βουνό. Σημαντική νίκη μια και ακολουθεί η Μαρσέιγ για το Europa League.

BOMBA! HΡΘΕ ΝΕΑ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΚΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΜΟΙΡΑΖΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΔΩΡΑ!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Η ΑΕΚ κέρδισε τις απουσίες και την έλλειψη ενέργειας στο πρώτο ημίχρονο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Γιάννης Χωριανόπουλος

Για χάρη της δημοσιογραφίας δεν τελείωσε ποτέ το Ιστορικό Τμήμα του Πανεπιστημίου της Κέρκυρας. Πρώτο δημοσιογραφικό «σπίτι» η εφημερίδα Derby από τον Ιούνιο του 2001 έως και το καλοκαίρι του 2009. Ασχολήθηκε (Ολυμπιακοί Αγώνες της Αθήνας γαρ) με τα λεγόμενα (αλλά ποτέ) μικρά σπορ και στη συνέχεια με το ρεπορτάζ του υγρού στίβου αλλά και του Παναθηναϊκού. Επόμενος σταθμός ο Sport FM και η SportDay το 2009, με υγρό στίβο και Πανιώνιο ενώ από τον Ιανουάριο του 2013 η είσοδος στο δύσκολο αλλά συνάμα συναρπαστικό ρεπορτάζ της ΑΕΚ. Από τον Οκτώβριο του 2015 Αρχισυντάκτης, έμεινε ως το 2017, χρονιά κατά την οποία κυκλοφόρησε το Sportime ξανά στα περίπτερα. Διευθυντής Σύνταξης πλέον στο sportime.gr και την e-Sportime, τον συναρπάζουν οι μεταγραφές. Έχει διατελέσει, μεταξύ άλλων και συνεργάτης σε αρκετά περιοδικά (Sportive, Περιοδικό της ΕΟΕ κ.ά).