ΑΕΚ

Η εκπλητική ΑΕΚ του Αλμέιδα «εμφανίστηκε» στο β΄ ημίχρονο – Σπουδαία ανατροπή στην έδρα της Ντιναμό Ζάγκρεμπ!

Διαβάστε πώς η ΑΕΚ έφτασε στη μεγάλη ανατροπή (2-1) στην έδρα της Ντιναμό Ζάγκρεμπ, παίρνοντας προβάδισμα πρόκρισης στα πλέι οφ του Champions League.

Πολύ σημαντικό βήμα πρόκρισης στα πλέι οφ του Champions League έκανε η ΑΕΚ, καθώς έφυγε με τη νίκη (2-1) από το «Μάξιμιρ» κόντρα στη Ντιναμό Ζάγκρεμπ.

Ο Ματίας Αλμέιδα παρέταξε την Ένωση δίχως Έλληνα, κάτι που συνέβη για πρώτη φορά σε ευρωπαϊκό αγώνα των «κιτρινόμαυρων» μετά από τους 236 που προηγήθηκαν.

Ο Αργεντινός τεχνικός επέλεξε μια περισσότερο επιθετική διάθεση με τους Σιντιμπέ και Ελίασον στη δεξιά πλευρά αντί των Ρότα και Άμραμπατ, αντίστοιχα.

Μπορεί λοιπόν οι Κροάτες να ξεκίνησαν πιο δυνατά, όμως η πρώτη μεγάλη στιγμή του παιχνιδιού άνηκε στην ΑΕΚ.

Στο 16′ ο Πινέδα έσπασε κάθετα στον Τσούμπερ, εκείνος στην κόντρα βρήκε εξαιρετικά τον Λιβάι Γκαρσία με τον Λιβάκοβιτς να τον σταματάει εντυπωσιακά με το πόδι.

Από την πλευρά τους, οι Κροάτες… ισοφάρισαν τις μεγάλες φάσεις στο 26΄, όταν ύστερα από εκτέλεση κόρνερ και ασταθές διώξιμο του Χατζισαφί, η μπάλα στρώθηκε στον Χριστόφσκι, με τη μπάλα να καταλήγει με με δύναμη πάνω στον Μικαλιτσένκο.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάνε μπροστά στο σκορ στα αποδυτήρια στο 39ο λεπτό. Έπειτα από αμφισβητούμενο μαρκάρισμα του Γιόνσον στον Πέτκοβιτς (που έφερε την αποβολή του γυμναστή της ΑΕΚ, Γκίντο Μπονίνι, για διαμαρτυρία) ο Μπούλατ με τρομερή απευθείας εκτέλεση φάουλ έγραψε το 1-0.

Άλλη εικόνα μετά την ανάπαυλα

Το σκηνικό στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου θυμίζε ελάχιστα όσα είδαμε στο πρώτο μέρος. Η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και κατάφερε να αξιοποιήσει το μομέντουμ της φτάνοντας στην ισοφάριση στο 60ο λεπτό.

Η πίεση ψηλά από τον Σιμάνσκι έφερε το πρώτο λάθος στην άμυνα της Ντιναμό, με την μπάλα να καταλήγει στον Τσούμπερ που με εξαιρετική προσπάθεια έκανε το 1-1.

Η ΑΕΚ μάλιστα έφτασε πολύ κοντά στο δεύτερο γκολ, ωστόσο το γκολ του Πινέδα στο 73′ ακυρώθηκε οριακά ως οφσάιντ.

Παράλληλα, στο 85′ ο Μάνταλος εκτέλεσε έξυπνα το φάουλ στον Λιβάι Γκαρσία που έκανε το σουτ, με τον Λιβάκοβιτς να μπλοκάριε με δεύτερη προσπάθεια.

Στο 89′ η Ένωση έφτασε στην ανατροπή, με τον Αραούχο να κάνει ωραία προσπάθεια, να γυρίζει στον Πισάρο και αυτός στον Γαλανόπουλο που με σουτ έκανε το 1-2, αφιερώνοντας το γκολ στον δολοφονημένο Μιχάλη.

Τίποτα δεν έμελλε να αλλάξει ως το φινάλε με τη ρεβάνς του Σαββάτου (19/8, 21:45) στην ΟΠΑΠ Arena να αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον.

Ντιναμό Ζάγκρεμπ – ΑΕΚ: Η κάρτα του αγώνα

ΓΚΟΛ: 39′ Μπούλατ – 59′ Τσούμπερ, 89′ Γαλανόπουλος

ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ (Μπίσκαν): Λιβάκοβιτς, Μοχαράμι, Ριστόβσκι, Σούταλο, Λιούμπιτσιτς, Μπούλατ (72’ Σούσιτς), Μίσιτς, Σπίκιτς (46’ Εμρέλι), Μικαλιτσένκο, Ιβανούσετς (72’ Μπατούρινα), Πέτκοβιτς.

ΑΕΚ (Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Μουκουντί, Βίντα, Σιντιμπέ, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (84′ Μάνταλος), Γιόνσον (67’ Γαλανόπουλος), Ελίασον (55’ Αμραμπατ), Πινέδα (84′ Πισάρο), Τσούμπερ (84′ Αραούχο), Λιβάι Γκαρσία

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Η εκπλητική ΑΕΚ του Αλμέιδα «εμφανίστηκε» στο β΄ ημίχρονο – Σπουδαία ανατροπή στην έδρα της Ντιναμό Ζάγκρεμπ!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.