ΑΕΚ

Κι όμως! Το ντέρμπι χάθηκε από την ΑΕΚ κόντρα στον Ολυμπιακό στο πρώτο ημίχρονο! Μόνο ένα λάθος έκανε ο Αλμέιδα και αυτό πριν τη σέντρα

Η ΑΕΚ σπατάλησε το κυριαρχικό της πρώτο ημίχρονο αλλά και πάλι τακτικά απέδειξε πως είναι πιο αξιόπιστη ομάδα ακόμα και από τον Ολυμπιακό

Έτσι είναι το ποδόσφαιρο! Η ΑΕΚ στο δικό της κυριαρχικό πρώτο ημίχρονο εμφανίστηκε αφελής ενώ ο Ολυμπιακός στο δικό του 20λεπτο έβαλε τρία γκολ. Εκμεταλλεύτηκε όλες τις ευκαιρίες που του δόθηκαν και πήρε δίκαια το ντέρμπι στην OPAP Arena.

Οι όποιες αδυναμίες έχει η ΑΕΚ του Αλμέιδα εμφανίστηκαν στο διάστημα 50’-70’ όταν και το σκορ έγινε 0-3. Αδυναμία στο αμυντικό transition και η κακή βραδιά που βρέθηκε κυρίως ο Βίντα.

Ο Μουκουντί και ενώ στο πρώτο ημίχρονο ήταν εντυπωσιακότατος, έχει την ατυχία του αυτογκόλ και στη συνέχεια δεν πατούσε καλά. Ήταν φανερό πως οι αμυντικοί της ΑΕΚ δεν υπολόγιζαν καλά τους χώρους στο διάστημα του δευτέρου ημιχρόνου.

Δίνοντας π.χ. την ευκαιρία στον Φορτούνη με το μαγικό του άγγιγμα να κάνει την πάσα στον Μπακαμπού στο δεύτερο γκολ.

Ίσως η μεγαλύτερη αδυναμία του συνόλου του Αλμέιδα είναι η ποδοσφαιρική αφέλεια που προσεγγίζει κάθε ματς. Η χαρά του παιχνιδιού αλλά και η αγωνιστική ταυτότητα που εμφανίζεται σε κάθε ματς, «αποφεύγοντας» έτσι να διαβάσει με κυνικότητα ένα ντέρμπι απαιτήσεων όπως απέναντι στον Ολυμπιακό.

Τακτικά η ΑΕΚ έδειξε στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα πως είναι ακόμα πιο πάνω από τον αντίπαλό της.

Το πρώτο ημίχρονο είναι στα δικά της χνάρια. Ολοκληρώνεται με 72%-28% κατοχή και 8-2 τελικές. Με τη μεγαλύτερη ευκαιρία του Ολυμπιακού να έρχεται από το λάθος του κάκιστού Βίντα.

Αντίθετα, ο Αραούχο χάνει και τις δύο ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν σε τετ α τετ με τον Πασχαλάκη, ο οποίος ήταν για ακόμα μια φορά εντυπωσιακός διώχνοντας και την κεφαλιά του Πινέδα.

Η αφέλεια της ΑΕΚ όμως αποτυπώθηκε σε τρεις άλλες φάσεις.

Όταν ο Πινέδα και ο Γκατσίνοβιτς μπαίνουν από αριστερά αλλά στην τελική πάσα δεν σκέφτονται σωστά. Ή όταν ο Ρότα ολομόναχος μέσα στην περιοχή κάνει κακό κοντρόλ και ενώ με μια σωστή πάσα θα μπορούσαν οι συμπαίκτες του να βρουν γκολ.

ΑΕΚ: Το ντέρμπι χάθηκε στο πρώτο ημίχρονο

Στο δικό της εντυπωσιακό 45λεπτο, η ΑΕΚ δεν βρήκε δίχτυα. Αυτά σε ντέρμπι πληρώνονται. Ειδικά όταν απέναντι είναι ο Ολυμπιακός των τριών σερί πρωταθλημάτων, μια ομάδα που ξέρει να κερδίζει.

Το αυτογκόλ του Μουκουντί αλλάζει την εικόνα και πριν προλάβουν να συνέλθουν οι γηπεδούχοι έρχεται και το 0-2.

Στη συνέχεια ο Αλμέιδα δεν κάνει κάτι άλλο από αυτό που έχει ως plan b. Γεμίζει το χώρο από τη μέση και μπροστά, με τον Ελίασον να παίζει αριστερό μπακ. Το είχε κάνει και στην ήττα 2-1 από τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο. Τσούμπερ, Λιβάι Γκαρσία, Φερνάντες, όλοι μέσα.

Η ΑΕΚ πλήρωσε κυρίως την κακή βραδιά των στόπερ της. Του Βίντα σε όλο το ματς, του Μουκουντί μετά το αυτογκόλ.

Είναι όμως μια ομάδα με συγκεκριμένη αγωνιστική ταυτότητα.

Η αποβολή του Μπίελ άλλωστε έδωσε τη δυνατότητα στην ΑΕΚ να πιστεύει πως θα μπορούσε ακόμα και να ισοφαρίσει. Αν έμπαινε π.χ. η κεφαλιά του Μουκουντί κανείς δεν ξέρει τι τροπή θα έπαιρνε το τελικό σκορ.

Είναι μεγάλη επιτυχία αυτή του Αλμέιδα. Ποτέ στο παρελθόν με τον Ολυμπιακό να προηγείται 3-0, η ΑΕΚ, ο κόσμος της θα πίστευε πως θα μπορούσε να γίνει κάτι διαφορετικό.

Αν κάποιος θα ήθελε να προσάψει κάτι στον Αλμέιδα είναι ίσως το γεγονός πως κρατά στον πάγκο τον Σιντιμπέ. Ο Ρότα είναι φιλότιμος, τρέχει ασταμάτητα αλλά ο γάλλος είναι άλλη κλάση και μάλλον θα άξιζε να είναι βασικός.

Αλλά σίγουρα ο Αλμέιδα γνωρίζει καλύτερα από όλους.

Ο Αργεντίνος κόουτς κατέβασε την καλύτερη 11άδα που θα μπορούσε. Δεν ήταν δυνατό αυτή τη φορά να παίξει ο Τσούμπερ στην κορυφή, δεν μπορούσαν να μείνουν εκτός κάποιων εκ των Πινέδα, Αραούχο, Γκατσίνοβιτς.

Η ΑΕΚ έχασε λόγω της ποδοσφαιρικής της αφέλειας και του τρόπου που προσεγγίζει όλα τα ματς, είτε είναι ντέρμπι είτε όχι. Άλλοτε τα αποτελέσματα θα είναι όπως το 3-0 του Κυπέλλου, άλλοτε όπως το 1-3 της τελευταίας αγωνιστικής της Super League 1.

Εξάλλου, η στατιστική, ο εύκολος τρόπος να πει κάποιος αλήθεια ή ψέμματα έγραψε στο τέλος του αγώνα υπέρ της ΑΕΚ, 73%-27% κατοχή, 15-6 τελικές (6-3 on taget), 11-1 κόρνερ!

Όπως και να έχει, κανείς δεν μπορεί να υποτιμά τον Ολυμπιακό και το αν είναι εκτός ή εντός διεκδίκησης πρωταθλήματος. Είναι μια ομάδα που έχει το know how των επιτυχιών είτε σε τίτλους είτε σε νίκες σε ντέρμπι.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Κι όμως! Το ντέρμπι χάθηκε από την ΑΕΚ κόντρα στον Ολυμπιακό στο πρώτο ημίχρονο! Μόνο ένα λάθος έκανε ο Αλμέιδα και αυτό πριν τη σέντρα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Γιάννης Χωριανόπουλος

Για χάρη της δημοσιογραφίας δεν τελείωσε ποτέ το Ιστορικό Τμήμα του Πανεπιστημίου της Κέρκυρας. Πρώτο δημοσιογραφικό «σπίτι» η εφημερίδα Derby από τον Ιούνιο του 2001 έως και το καλοκαίρι του 2009. Ασχολήθηκε (Ολυμπιακοί Αγώνες της Αθήνας γαρ) με τα λεγόμενα (αλλά ποτέ) μικρά σπορ και στη συνέχεια με το ρεπορτάζ του υγρού στίβου αλλά και του Παναθηναϊκού. Επόμενος σταθμός ο Sport FM και η SportDay το 2009, με υγρό στίβο και Πανιώνιο ενώ από τον Ιανουάριο του 2013 η είσοδος στο δύσκολο αλλά συνάμα συναρπαστικό ρεπορτάζ της ΑΕΚ. Από τον Οκτώβριο του 2015 Αρχισυντάκτης, έμεινε ως το 2017, χρονιά κατά την οποία κυκλοφόρησε το Sportime ξανά στα περίπτερα. Διευθυντής Σύνταξης πλέον στο sportime.gr και την e-Sportime, τον συναρπάζουν οι μεταγραφές. Έχει διατελέσει, μεταξύ άλλων και συνεργάτης σε αρκετά περιοδικά (Sportive, Περιοδικό της ΕΟΕ κ.ά).