ΑΕΚ

Ο Τσιντώτας δεν έχει δεχθεί γκολ στα μισά πέναλτι -Το ρεκόρ των 6/12!

Το χαμένο πέναλτι του Μακέντα στις καθυστερήσεις κράτησε το 0-1 της ΑΕΚ στην Λεωφόρο, με την Ενωση να εξασφαλίζει την συμμετοχή στην Ευρώπη.

Ο Παναγιώτης Τσιντώτας, ο οποίος έπεσε στην σωστή πλευρά, έτσι δεν δέχθηκε για ακόμη μία φορά γκολ από πέναλτι φέτος. Για 4η φορά συγκεκριμένα, ενώ έχει δεχθεί τρία.

Η αρχή έγινε στις 12 Σεπτεμβρίου 2020, στον τελικό του περσινού Κυπέλλου Ελλάδας, όταν ΑΕΚ και Ολυμπιακός τέθηκαν αντιμέτωποι στο Πανθεσσαλικό, με τον τερματοφύλακα της Ενωσης να αποκρούει την εκτέλεση του Ελ Αραμπί στο 57ο λεπτό της αναμέτρησης. Αλλά η ομάδα του έχασε τον τελικό… Στις 19 Σεπτεμβρίου, για την 2η αγωνιστική της Super League, η ΑΕΚ νίκησε τον Παναιτωλικό εκτός έδρας με 2-0, με τον Παναγιώτη Τσιντώτα να αποκρούει την εκτέλεση του Ματσόλα στο 75ο λεπτό. Και έτσι κράτησε τη νίκη στο Αγρίνιο η Ενωση. Στις 29 Απριλίου, στον αγώνα-ρεβάνς απέναντι στον ΠΑΟΚ στην Τούμπα, ο Αντελίνο Βιεϊρίνια σημάδεψε το δεξί κάθετο δοκάρι του Παναγιώτη Τσιντώτα, όμως ήρθε η ήττα… Τέλος, στον προχθεσινό αγώνα με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο, ο Τσιντώτας δεν δέχθηκε γκολ από το πέναλτι του Μακέντα στις καθυστερήσεις, με τον Ιταλό να στέλνει την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Ελληνα τερματοφύλακα της ΑΕΚ. Και στο φινάλε έμεινε με το 0-1 της Ενωσης. Φέτος έχει δεχθεί γκολ από πέναλτι από τον Δουβίκα στο Βόλος-ΑΕΚ, από τον Βαλμπουενά στο Ολυμπιακός-ΑΕΚ και από τον Βάρντι στο ΑΕΚ-Λέστερ.

Επίσης, ο Παναγιώτης Τσιντώτας πέρυσι απέκρουσε το πέναλτι του Μανούσου στο ΑΕΚ-Ατρόμητος 3-2 στο ΟΑΚΑ, δέχθηκε γκολ από τον Μπρούνο Γκάμα στο ΑΕΚ-Αρης στο ΟΑΚΑ για το Κύπελλο, ενώ ο Μπαράλες έστειλε το πέναλτι άουτ στο Αστέρας Τρίπολης-ΑΕΚ 1-1 για το Κύπελλο πέρυσι. Την πρώτη του σεζόν (2017/18) ο Μοράρ του Παναιτωλικού και ο Νούνες της Κέρκυρας τον νίκησαν από τα 11 μέτρα.

Συνολικά με την ΑΕΚ έχει καταφέρει ο Τσιντώτας να μην δεχθεί γκολ σε 6 από τα 12 πέναλτι! Ενα πολύ σημαντικό στοιχείο για τους αριθμούς…

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ:

ΑΕΚ: Μάνταλος και Τσιντώτας την… τράβηξαν εκτός συνόρων

ΑΕΚ: Ο Χιμένεθ για την 3η θέση, ο Τσιντώτας για την επέμβαση της… ζωής του (vid)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο Τσιντώτας δεν έχει δεχθεί γκολ στα μισά πέναλτι -Το ρεκόρ των 6/12!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.